آسکشوال چیست؟

همیشه بحث های زیادی درباره تمایلات جنسی وجود داشته اما محدوده ای وجود دارد که حتی در کشورهای توسعه یافته نیز نوعی تابو است: آسکشوالیتی یا بی جنس گرایی. آسکشوالیتی واژه ای است که برای توصیف افرادی بدون تمایلات و خواسته های جنسی به کار می رود. این افراد تنها یک درصد جامعه را تشکیل می دهند بنابراین تعریف این جنبه رفتاری پیچیده در انسان ها کار آسانی نیست.

به طور کلی یک آسکشوال فردی است که هیچ جاذبه جنسی را نسبت به دیگران احساس نمی کند. اما مانند هر تعریف دیگری محدود کردن معنی این واژه به تعریف بالا ممکن است موجب شود تجربه های منحصر به فرد هر شخص نادیده گرفته شود. بنابراین بهترین راه این است که اعتراف کنیم تمایلات جنسی بسیار پیچیده هستند و معنایشان برای هر فرد متفاوت است.

تمایلات جنسی به عنوان یک طیف در نظر گرفته می شود بنابراین بسیار اشتباه است که فکر کنیم یک فرد بی جنس گرا هیچ نوعی از صمیمیت و ارتباط جنسی را نمی خواهد و همچنین بسیار ساده لوحانه است که فرض کنیم از نظر دیگران افراد بی جنس گرا فاقد جذابیت احساسی و فیزیکی هستند.

آنچه در ادامه می آید اطلاعاتی است که هر فرد باید درباره آسکشوالیتی بداند زیرا به عنوان یک جامعه باید فرضیات فراگیر درباره ترجیحات جنسی افراد را متوقف کنیم.

آسکشوالیتی آن طور که به نظر می رسد سیاه و سفید نیست

افرای که خود را آسکشوال معرفی می کنند ممکن است جذابیت های دیگران را ببینند اما هیچ تمایلی به برقراری رابطه جنسی با آنها ندارند. گاهی برخی از افراد بی جنس گرا ممکن است نسبت به دیگران کشش جنسی نیز داشته باشند اما نمی خواهند وارد هیچ گونه عمل جنسی شوند. برخی دیگر نیز در شرایط خاصی چنین کششی احساس می کنند. بعضی از افراد آسکشوال ممکن است به دلایل خاصی اقدام به برقراری رابطه جنسی کنند؛ دلایلی مانند کنجکاوی، راحتی یا برای نشان دادن علاقه به شریک جنسی خود.

برخی از بی جنس گرایان خود را «بی میل جنسی» می دانند به این معنی که هیچ احساس جنسی نسبت به دیگران ندارند اما قطعا می توانند احساس عاطفی به یک نفر داشته باشند. این افراد ممکن است نسبت به یک فرد احساسات قوی داشته باشند اما هیچ تمایل جنسی حس نمی کنند و ترجیح می دهند رابطه ای عاشقانه بر مبنای عواطف را تجربه کنند.

درک تمایلات جنسی زمان بر است

برخی از افراد در تمام طول عمر خود بی جنس گرایی را تجربه می کنند در حالی که برای برخی دیگر این شرایط ممکن است در برهه زمانی خاصی و به طور موقت ایجاد شود. بی جنس گرا درست مانند دیگران به دنبال تجربه عشق و تعهد در رابطه هایشان هستند و معنای عشق برایشان متفاوت با دیگران نیست و طبیعتا یک فرد بی جنس گرا ممکن است همان مشکلاتی که دیگران در روبطشان تجربه می کنند را داشته باشد.

اگر شما بی جنس گرا هستید؛ زمانی که در رابطه ای قرار دارید ممکن است کنترل نیازهایتان دشوار شود بخصوص اگر در طول رابطه متوجه این احساسات شده باشید. طبیعی است که ادامه دادن رابطه با وجود احساس فشاری که دارید اصلا راحت نیست و اگر حس می کنید چیزی اشتباه است بهترین راه این است که ابتدا مطمئن شوید احساسی که دارید بخاطر طرف مقابلتان نیست.

آسکشوالیتی با «دوری از سکس» و «تجرد» که رفتارهایی ناشی از انتخاب افراد هستند فرق دارد.

در واقع، آنها تمایل جنسی را تجربه نمی کنند. طبق یک مطالعه در سال 2004، حدود 1٪ از جمعیت بی جنس گرا یا آمیزش ناخواه هستند.بی جنس گرایی یا آسکشوال یک “گرایش جنسیتی است که به دلیل عدم وجود جاذبه جنسی در هر جنسیتی مشخص است، مردم آسکشوال نه جذابیت جنسی را تجربه می کنند و نه می توانند انتخاب کنند؛ آنها به سادگی بدون میل جنسی زندگی می کنند.انجام مشاوره جنسی برای تشخیص این موضوع بسیار موثر است.

از نظر سکسولوژی آسکشوال به این معنی است که فرد احساسات جنسی را نسبت به افراد دیگر احساس نمی کند. با این حال، فردی که به عنوان یک آسکشوال شناسایی می شود، هنوز هم می تواند انتخاب جنسی داشته باشد، ممکن است هنوز هم با یک شریک عاشقانه ازدواج کند، هنوز هم می تواند عاشق باشد و هنوز هم می تواند در روابط عادی دخالت کند. افراد آسکشوال دارای نیازهای عاطفی هستند، ممکن است احساس غیر جنسی را به دیگران احساس کنند و حتی ممکن است احساس آرامش داشته باشند. آنها فقط جذابیت جنسی را احساس نمی کنند.

آسکشوالیتی انتخابی نیست و فرد انتخاب نمی کند که که عمل جنسی نداشته باشد بلکه هیچ علاقه ای به عمل جنسی ندارد.