هورمون استروژن چیست؟

این هورمون، پیام‌رسانی شیمیایی است که رفتار برخی از بافت‌های خاص در بدن را تعیین می‌کند. تخمدان‌ها در دوران بلوغ، هر ماه به‌دنبال چرخه‌ی قاعدگی شروع به ترشح هورمون‌های استروژن می‌کنند. در اواسط چرخه‌ی قاعدگی، سطح استروژن به‌طور ناگهانی افزایش می‌یابد و یک تخمک آزاد می‌شود. سطح این هورمون پس از تخمک‌گذاری به‌سرعت کم می‌شود.

استروژن‌ها معمولا به‌وسیله‌ی جریان خون در مایعات بدن حرکت و با سلول‌های موجود در انواع بافت‌های بدن ارتباط برقرار می‌کنند. همچنین استروژن‌ها می‌توانند پیام یا دستوری را منتقل کنند. این هورمون در کنار هورمون پروژسترون یکی از مهم‌ترین هورمون‌های زنانه است. هورمون پروژسترون نیز باعث حفظ بارداری می‌شود و تخمک را در رحم جاسازی می‌کند.

از هورمون‌هایی که در خانواده هورمون استروژن قرار دارند، می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • استرون (E1): این شکل ضعیف استروژن است و تنها هورمونی است که در زنان یائسه پیدا می‌شود. مقادیر کمی از استرون در بیشتر بافت‌های بدن، عمدتا چربی و ماهیچه‌ها وجود دارد. بدن، استرون را به استرادیول و استرادیول را به استرون تبدیل می‌کند.
  • استرادیول (E2): این قوی‌ترین نوع استروژن است. استرادیول استروئیدی است که به‌وسیله‌ی تخمدان‌ها تولید می‌شود. تصور بر این است که بسیاری از بیماری‌های زنانه، مانند اندومتریوز، فیبروم و سرطان‌هایی که در زنان رخ می‌دهد، به‌ویژه سرطان آندومتر، به این هورمون مرتبط‌اند.
  • استریول (E3): ضعیف‌ترین نوع استروژن و ماده‌‌ی زائدی است که بدن پس از استفاده از استرادیول، آن را تولید می‌کند. اما در دوران بارداری حجم زیادی از هورمون استریول در بدن تولید می‌شود. استریول نمی‌تواند به استرادیول و یا استروژن تبدیل شود.
    مقدار بسیار کمتری از استروژن در مردها نیز دیده می‌شود.

فواید هورمون استروژن

هورمون استروژن در بخش‌های مختلف بدن زنان اثر می‌گذارد:

تخمدان‌ها: استروژن به تحریک و رشد فولیکول تخمک کمک می‌کند.
واژن: این هورمون باعث می‌شود تا واژن رشد کرده و به‌اندازه مناسب خود در بزرگ‌سالان برسد؛ همچنین دیواره‌ی واژن ضخیم شود. درضمن با افزایش میزان اسیدیته‌ی واژن، از عفونت‌های باکتریایی می‌کاهد. در‌عین‌حال به لغزندگی سطح واژن کمک می‌کند.
لوله‌های فالوپ: استروژن موجب رشد و ضخیم شدن دیواره‌ی ماهیچه‌ای لوله‌های فالوپ می‌شود و انقباض‌های موردنیاز برای جابه‌جایی سلول‌های تخمک و اسپرم را فراهم می‌کند.
رحم: استروژن باعث بهبود و حفظ غشاء مخاطی موجود در رحم می‌شود. اندازه‌ی آندومتر را افزایش می‌دهد و جریان خون، محتوای پروتئین و فعالیت آنزیمی را بهبود می‌بخشد. همچنین استروژن ماهیچه‌های موجود در رحم را تحریک می‌کند و موجب رشد آنها می‌شود. هنگام وضع حمل، انقباض‌های موجود در رحم به بیرون‌فرستادن نوزاد و جفت کمک می‌کند و در‌عین‌حال در جریان قاعدگی موجب خلاصی از بافت‌های مرده ناشی از ریزش آندومتر در رحم می‌شود.
دهانه‌ی رحم: استروژن، جریان ترشحات مخاطی رحم و ضخامت این مخاط‌ها را تنظیم می‌کند. این وضعیت باعث افزایش حرکت سلول‌ اسپرم به درون تخمک و انجام لقاح می‌شود.
غدد شیری: استروژن، ارتباط‌های منحصربه‌فردی با هورمون‌های دیگر پستان دارد. آنها مسئول رشد پستان‌ها در دوران نوجوانی، تجمع رنگ‌دانه‌ها در نوک سینه و در نهایت توقف جریان تولید شیر، زمانی­‌که نوزاد از شیر گرفته می‌شود، هستند.

تأثیرات هورمون استروژن بر بدن

استروژن موجب تفاوت‌های بین بدن مردها و زن‌ها می‌شود و برای عملکرد و چرخه‌ی تولیدمثل در زنان ضروری است. مثلاً در بدن یک زن:

استخوان‌ها را کوچک و کوتاه‌تر، لگن را پهن‌تر و شانه‌ها را باریک‌تر می‌کند.
باعث تجمع چربی‌های بیشتری دور باسن و ران‌‌ها می‌شود و قوس و منحنی بیشتری به بدن می‌دهد.
هنگام بلوغ، سرعت رشد ویژگی‌های زنانه را کاسته و حساسیت به انسولین را افزایش می‌دهد. انسولین روی مقدار چربی و ماهیچه‌های کم‌چرب بدن اثر می‌گذارد.
باعث می‌شود موهای بدن زنان نرم‌تر شده و چندان به چشم نیایند، اما موهای سر آنها دایمی و پرپشت‌تر باشد.
استروژن حنجره را کوچک‌تر و تارهای صوتی را کوتاه‌تر می‌کند و باعث می‌شود، زن‌ها صدای ریزتری نسبت به مردها داشته باشند.
استروژن فعالیت غدد موجود در پوست را که باعث تولید مواد روغنی و چرب می‌شود، کاهش می‌دهد؛ به‌همین‌دلیل احتمال وجود آکنه در زن‌ها کاهش می‌یابد.
دیگر نواحی بدن که تحت‌تأثیر استروژن هستند:

مغز: استروژن می‌تواند دمای بدن را حفظ کند. فعالیت آن بخش از مغز را که به رشد جنسی مربوط است، تنظیم کند و اثرات مواد شیمیایی «حال خوب» را افزایش دهد.
پوست: استروژن از ضخامت پوست می‌کاهد و به‌همراه کلاژن از پیر شدن پوست پیشگیری می‌کند.
کبد و قلب: این هورمون تولید کلسترول در کبد را تنظیم می‌کند و به مراقبت از قلب و عروق می‌پردازد.

چگونگی هورمون بزرگ شدن پستان

پروژسترون و استروژن-که هر دو به طور طبیعی در بدن زن تولید می شوند ، هورمون های موثر برای بزرگ شدن پستان هستند. مسئول تحول دختر را به یک زن, سطح این هورمون را افزایش می دهد به طور طبیعی پس از ورود به مرحله از نوجوانی, آوردن جلو از جمله ویژگی های ثانویه زن به عنوان رشد پستان. هورمون رشد انسانی و پرولاکتین نیز در این توسعه شرکت.

بیشتر در, در بدن یک زن بالغ سطح هورمون تغییر در چنین شرایطی به عنوان بارداری, چرخه قاعدگی و یائسگی. موثر بر احتباس مایعات و رشد پستان, استروژن در سطوح بالا, همراه با دیگر هورمون های افزایش پستان, کمک به اندازه بزرگتر مجسمه نیم تنه.

با کاهش سطح هورمون اندازه سینه به اصلی خود را کاهش می دهد. به منظور حفظ اندازه بزرگتر خود را به نگه داشتن سطح این هورمون بالا در بدن, که می تواند با در نظر گرفتن دوز به طور منظم از هورمون بزرگ شدن پستان و یا محصولات مشابه به دست آورد.

خطرات ناشی از هورمون های درمانی پستان

هورمون های افزایش پستان, با این حال, می تواند عوارض جانبی کاملا شدید است که به یکی از شناخته شده ترین محدود نمی, که موثر بر خلق و خوی. سطح بالایی از این هورمون نیز می تواند باروری را تحت تاثیر قرار, باعث اختلالات در چرخه قاعدگی, و منجر به چنین شرایط مزمن بهداشتی به عنوان فشار خون بالا و یا کم خونی, و همچنین مطرح چنین پیامدهای مخرب به عنوان نارسایی عضو یا سرطان.

حتی اگر مصمم به مواجه این خطرات, زنان باید از درمان با هورمون در دوران بارداری و شیردهی اجتناب. این هورمون ها اثر شدیدی بر بدن مردان دارند و مردان ترانس ها باید از این واقعیت آگاه باشند و این نوع درمان را تنها تحت نظارت پزشک خود تحت نظر داشته باشند.