اسپرم کش­ های واژینال چگونه عمل می­کنند؟

این روش از جمله روش­های ثانویه پیشگیری از بارداری است. استفاده از آن حدود % 75 – 70 در پیشگیری از بارداری مؤثر است. اما هنگامی که در کنار روش دیگری همچون کاندوم یا دیافراگم استفاده شود، تأثیرش به 95 درصد می­رسد.

استفاده از حداقل دو روش پیشگیری از بارداری به صورت هم­زمان بسیار ایمن­ تر است چرا که هیچ­ یک از روش­های پیشگیری از بارداری تأثیر %100 ندارند. اسپرم کش انتخاب دوم بسیار خوبی است – به ویژه برای افرادی که نمی­خواهند از روش­های هورمونی استفاده کنند یا بسیار درمورد باردار شدن نگران هستند.

برخی از اسپرم کش ­ها را باید 30 دقیقه پیش از برقراری رابطه در واژن قرار داد تا در محیط حل شوند و به درستی عمل کنند. مطالعه دستورالعمل­های مندرج بر بسته اسپرم کش­ برای مطلع شدن از نحوه عملکرد آن ضروری است. در حالت کلی لازم است این روش را 30 دقیقه پیش از شروع رابطه جنسی در واژن قرار داد تا زمان کافی برای حل شدن داشته باشد.

بسیاری از زنان به استفاده از این روش حساسیت دارند که این مسئله می­تواند منجر به کاهش لذت، احساس سوزش در زمان دخول، و بالا رفتن خطر ابتلا به بیماری­های مقاربتی و عفونت­های رحم شود. اگر این عوارض را در خود مشاهده کردید، اسپرم کش برای شما راهکاری ایده آل در پیشگیری از بارداری نیست.

 

اگر در حال حاضر از ژل لوبریکانت برای افزایش لذت و راحتی خود در حین رابطه استفاده می­کنید، لوبریکانت واژینال می­تواند برایتان راه ساده­ ای برای استفاده از این روش باشد.

نکته ­ای که باید به آن توجه داشته باشید: با این که کاندوم­ ها و روش ها جلوگیری مانعی راه­های بسیار خوبی برای پیشگیری از بارداری و بیماری­های مقاربتی هستند، اما قرار دادن اسپرم کش بر روی آنها هیچ تأثیر اضافه­ ای نخواهد داشت.

ژل
کرم و ژل اسپرم کش معمولاً به صورت تیوپی و در بسته­ بندی­ هایی مشابه با خمیردندان به فروش می­رسند. از آنجایی که ژل اسپرم کش از مایع یا فوم اسپرم کش غلیظ­تر است، معمولاً نمی­توان اطمینان یافت که تمام واژن به آن آغشته شده باشد و برخی نواحی آن بدون محافظت باقی می­مانند. برخی تولیدکنند­ها برای استفاده آسان­ تر، در کنار محصول خود یک اپلیکاتور هم قرار می­دهند.

لایه
لایه اسپرم کش یک لایه نیم شفاف اسپرم کش است که در واژن قرار گرفته و جذب آن می­شود. بسیاری از زنان استفاده از این لایه را به ژل، کرم یا فوم ترجیح می­ دهند. اما برخلاف این گونه­ ها، لایه اسپرم کش را باید 30 دقیقه پیش از رابطه جنسی در واژن قرار داد در غیر اینصورت ماده شیمیایی آن کاملاً جذب نمی­شود. اگر به ناگهانی بودن رابطه جنسی اهمیت می­دهید، ممکن است استفاده از این نوع برای شما کارساز نباشد.

همچنین باید در هنگام استفاده از آن مراقب باشید: آن را در محل خشک و سرد قرار دهید و مطمئن شوید که در هنگام جاگذاری آن، دستانتان کاملاً خشک باشند – در غیر اینصورت ممکن است لایه در دستانتان حل شود و به محل مورد نظر نرسد.

فوم
این گونه از اسپرم کش به صورت فشرده شده در قوطی عرضه می­ شود. مانند فوم اصلاح صورت. استفاده از فوم آسان است اما نمی­توان فهمید چه مقدار از آن در قوطی باقی مانده است. اگر قصد استفاده از فوم را دارید، چند عدد از آنها را به صورت همزمان خریداری کنید تا در صورت نیاز پس از خالی شدن قوطی، قوطی دیگری در دسترس داشته باشید.