برای خرید کاندوم انار کلیک کنید

کاندوم یک ابزار بسیار مؤثر برای جلوگیری از انتقال اچ آی وی در هنگام برقراری رابطه جنسی است. با این حال، بسیاری از افراد به کلی یا به طور دائم از کاندوم استفاده نمی کنند. به علاوه، ممکن است کاندوم در حین برقراری رابطه پاره شود.

حال این سؤال پیش می آید که چقدر بعد از یک رابطه جنسی بدون کاندوم باید آزمایش ایدز داد. در ادامه ی این مطلب به این سؤال پاسخ خواهیم داد و می خواهیم با ریسک انواع رابطه جنسی بدون کاندوم و نحوه ی کاهش این ریسک آشنا شویم.

بعد از یک رابطه جنسی بدون کاندوم چه زمانی باید آزمایش ایدز دهیم؟

یکی از مهم ترین سوالاتی که درباره انتقال ایدز برای افراد پیش می آید این است که در چه صورت احتمال انتقال ایدز بیشتر می شود. در این مقاله از ایران اچ ای وی سعی داریم به صورت کامل به بررسی این موضوع بپردازیم. مهم ترین نکته ای که درباره خطر آلوده شدن به اچ ‌آی‌ وی باید بدانید این است که این مورد به شیوه قرار گیری در در معرض ابتلا بستگی دارد.

اغلب انتقال از طریق تماس جنسی یا تزریق مشترک در معتادان صورت میگیرد که در هر کدام شانس انتقال متفاوت است. عوامل متعددی باعث افزایش یا کاهش احتمال انتقال می شوند، بعنوان مثال استفاده صحیح از کاندوم در حین رابطه جنسی باعث کاهش انتقال یا دریافت ویروس در حدود ۸۰ درصد میشود. برعکس داشتن بیماری مقاربتی و یا میزان بالای ویروس ایدز در خون (که در مراحل اول و آخر اینگونه است) میتواند خطر انتقال را افزایش دهد. در جدول زیر احتمال آلوده شدن در صورت در معرض قرار گرفتن با فرد اچ‌آی‌وی مثبت را مشاهده می کنیم.

اگر فرد مقابل آلودگی اش به HIV نامشخص باشد آنگاه ریسک بدین صورت خواهد بود: (ریسک های ذکر شده در جدول) X (احتمال آلودگی فرد مقابل)

متغیرهای (احتمال آلودگی فرد مقابل) به چه عواملی بستگی دارد؟

در نظر داشته باشید، برخی از موارد احتمال آلودگی فرد را تغییر می دهد. از مهم ترین این گزینه ها می توان به سه مورد سن، منطقه جغرافیایی و همچنین درصد خطر اشاره کرد. البته در نظر داشته باشید که برخی از موارد به صورت مشخص درصد احتمال انتقال اچ ای وی و مشاهده علائم ایدز را افزایش می دهد از مهم ترین آن ها می توان به موارد زیر اشاره کرد.

  • بیماریهای مقاربتی که همراه با زخم هستند (ulcerative STD)
  • بیماریهای مقاربتی التهابی (inflammatory STD)
  • ضربه (trauma)
  • عادت ماهانه زنان (menses)
  • عدم ختنه در مردان (lack of male circumcision)

چه کسانی بیشتر در معرض خطر HIV قرار دارند؟

احتمال انتقال ایدز و مبتلا شدن در افراد مختلف فرق دارد. همانطور که مواردی نظیر سن و منطقه جغرافیایی بر درصد احتمال تاثیر دارد، موارد دیگری هم وجود دارد که باعث افزایش احتمال انتقال خواهد شد. معمولا با مشاهده این نشانه ها در افراد می توان به احتمال بالای مبتلا شدن آن ها پی برد. به طور مثال فردی که شرکای جنسی متعددی دارد، می تواند به سادگی دچار ایدز شود. از این رو در این قسمت به بررسی افرادی خواهیم پرداخت که بیشتر در معرض خطر اچ ای وی هستند.

ـ کسانی‌ که از پیوند‌های متعدد و دیالیز مکرر استفاده می‌‌کنند و رعایت احتیاط ‌های همه جانبه را نمی ‌کنند
ـ معتادین تزریقی که از سرنگ و سوزن مشترک استفاده می‌کنند
ـ‌ همسران افراد مبتلا
ـ شرکای جنسی افراد مبتلا
ـ افرادی‌ که شرکای جنسی متعدد دارند
ـ‌ همجنسگرایان
ـ‌ افرادی که خالکوبی‌های دست جمعی انجام می دهند
ـ مبتلایان به بیماریهای آمیزشی و افراد مبتلا به زخم‌های تناسلی
ـ رانندگان عبوری‌ از مرزها