اپیلاسیون چیست و چه فوایدی دارد

اپیلاسیون Epilation یکی از راههای از بین بردن موهای زائد و ناخواسته می باشد. در این روش موهای زائد از ریشه کنده میشوند، به همین علت طرفداران زیادی دارد تا دیرتر موهای زاید بدنشان رشد کند،

اپیلاسیون پیشرفته یا دائم

در اپیلاسیون پیشرفته از موم‌هایی ساخته شده از صمغ درخت کاج و موم عسل استفاده می‌شود و قبل و بعد از اپیلاسیون از لوسیون استفاده می‌شود. این روش با نفوذ به ریشه مو باعث ضعیف شدن و از بین رفتن موها می‌‌گردد. به دلیل وجود گیاه آلوورا و ویتامین‌هایی در ترکیبات این موم‌ها بعد از انجام اپیلاسیون، پوست بسیار نرم و لطیف می‌باشد.

موم های دائم به شکل های مختلفی در بازار و مغازه های آرایشی موجود است که در سالن های اپیلاسیون از آن ها استفاده می شود اما مصرف موم های دائم به خاطر چسبندگی بسیار بالا و لایه برداری پوست بسیار حساس است که باید بعد از مصرف این موم ها از لوسیون ها و یا روغن هایی با چربی بالا استفاده کرد.

نکات مهمی که درباره اپیلاسیون که باید بدانید.

۱. برای استفاده از این روش، باید هر منطقه‌ای که مو دارد، ابتدا کاملا شست و هیچ نوع کرم یا مرطوب‌کننده‌ای نباید روی پوستتان باشد، زیرا در غیر این صورت، ماده‌ای که باید روی پوست مالیده شود، کاملا به پوست نمی‌چسبد و ممکن است پوست آسیب ببیند.

 

۲. اگر در منطقه‌ای هستید که آب و هوا گرم است، قبل از زدن موم، به پوستتان پودر بچه بزنید. این کار باعث می‌شود موم راحت‌تر روی پوستتان بچسبد. مالیدن موم روی پوست هم مهم است؛ آن را باید به صورت لایه‌ای نازک روی پوست زد، به‌طوری که موها قابل دیدن باشند. این کار باعث می‌شود پوست کشیده نشود و موها به راحتی کنده شوند.

 

۳. همیشه موم را در جهت رویش موها روی پوست بزنید و خلاف جهت آن بکشید.
۴. بعد از موم زدن لازم است یک نرم‌کننده ملایم روی پوست زده شود تا اگر حساسیتی وجود داشته باشد، پوست واکنش نشان ندهد.

 

۵. اگر تا حالا اپیلاسیون نکرده اید، بدانید موهای شیو (تیغ) شده معمولا زبرند. وقتی موها درآمدند، با دستتان آنها را لمس کنید. اگر به اندازه ۲ میلی‌متر بلند شده بود، مطمئن باشید ماده اپیلاسیون آن را می‌گیرد و زمان مناسبی است.

 

۶. برای اینکه از رویش موهای زیر پوستی جلوگیری کنید، یک لوسیون انتخاب کنید که در ترکیب آن سالیسیک وجود داشته باشد.

۷. یکی از علت‌های رغبت نشان ندادن بیشتر خانم‌ها به استفاده از این روش، درد ناشی از کندن موها از ریشه است. برای این مشکل قبل از موزدایی از یک محلول بی‌حس‌کننده مثل لیدوکائین روی پوستتان استفاده کنید.

 

این کار را ۲۰ دقیقه قبل ا زموزدایی انجام دهید، اما ماده نباید در ناحیه تناسلی‌ استفاده شود. از آنجا که احتمال دارد پوست به این ماده حساسیت نشان دهد حتما ابتدا آن را روی یک قسمت از پوستتان امتحان کنید.

 

۸. برای اینکه بعد از اپیلاسیون پوست قرمز نشود، می‌توان کمی روغن ماهی به پوست زد.

۹. تحقیقات نشان داده اپیلاسیون ممکن است باعث بروز بیماری‌های تناسلی شود، اما فقط در صورتی که نکته‌های بهداشتی شامل ملحفه تمیز برای زیرتان، پدهای یکبار مصرف و قاشق یکبار مصرف را رعایت نکنید. ضمنا موم به علت حرارتی که می‌بیند ویروس‌ها و باکتری‌ها را درون خود نگه نمی‌دارد و همین حرارت، به بیمارنشدن شما کمک می‌کند.

کرم بی حسی لیدوکائین

کرم بی حسی لیدوکائین از جایی که برای انجام تتو و جراحی های کوچک استفاده می شود، درد را به طور کامل از بین میبرد.

الما بهترین کرم بی حسی برای این کار است، اما شما برای استفاده از آن نیاز به دانستن دستور العمل آن دارید. این کرم حاوی همان موادی است که در ژل های بی حسی دندان پزشکی موجود است. با وجود این شما همچنان درد را حس خواهید کرد.

بیشتر کرم های بی حسی شامل لیدوکائین می باشند، الما متشکل از ۲۵ % لیدوکائین و ۲۵% پریلوکائین است.

کرم های بی حسی به طرز وحشتناکی گران هستند و من استفاده از آنها را تنها در مکان های کوچکی که دردشان برای شما قابل تحمل نیست مانند صورت، زیر بغل و پشت زانوها پیشنهاد می کنم.

لایه ی نازکی از کرم بی حسی بر روی محل بمالید.

برای آزمایش کرم تنها یک قسمت از ناحیه مورد نظرم را با آن پوشاندم. مقدار کمی از آنرا به مدت سی ثانیه بر روی منافذ پوست قرار دادم و سپس یک لایه ضخیم از آن را به وسیله یک تکه چوب معاینه روی محل مالیدم و سپس روی ناحیه را پوشاندم تا هوا وارد آن نشود. سپس اجازه دادم تا به مدت ۴۵ دقیقه جذب پوست شود.

در طی این مدت فکر می کردم که این روش برای کاهش درد اپیلاسیون حتما به خوبی نتیجه خواهد داد، زیرا وقتی به طور هم زمان به دو سمت ناحیه ضربه می زدم، ضربه را در سمت کرم دار خیلی کم تر حس می کردم.

اما زمانی که شروع به کار کردم، در کمال تعجب در قسمتی که کرم بی حسی داشتم همچنان درد اپیلاسیون را حس می کردم و در قسمت بی کرم درد تنها کمی بیشتر از ناحیه ی حاوی کرم بی حسی بود.

آیا این روش کارساز است؟

مشکل از آنجایی است که کرم های بی حسی تنها سطح پوست را بی حس می کنند و شما برای داشتن یک اپیلاسیون بدون درد باید تا چند میلی متر زیر سطح پوستتان را بی حس کنید.

کرم بی حسی نتیجه ای در حد مواد بی حسی که در هنگام جراحی به شما تزریق می شود را به وجود نمی آورد.

در واقع کرم بی حسی درد را کم می کند اما آنرا از بین نمی برد و از نظر من این کرم ها درد را حدود ۲۰ % کاهش می دهند.