افزایش ذخیره تخمدان با طب سنتی

کاهش ذخیره تخمدان چیست؟

ذخیره تخمدانی زن بستگی به کیفیت و تعداد تخمک ها داره، و کاهش ذخیره تخمدانی به این معنیه که کیفیت و تعداد تخمک ها کاهش می یابد. کاهش ذخیره تخمدانی معمولا در دوران یائسگی رخ میده، اما میزان کاهش میتونه از یه زن تا زن دیگر متفاوت باشه. برخی از زنان در 40 سالگی قابلیت باروری رو از دست میدن درحالیکه قابلیت باروری برخی دیگر در 20 سالگی شروع به کاهش میکنه.

زنان با حدود 2000000 (دو میلیون) تخمک متولد میشن و این تعداد همه تخمک هاییه که یه زن میتونه داشته باشه. تخمک ها به طور مداوم از دست میرن، طوری که با شروع بلوغ اکثر زنان حدود 400000 (چهارصد هزار) تخمک از دست داده اند. این عدد در اواخر دهه چهارم زندگی زنان (حدود 37-39) سالگی به 27000 (بیست و هفت هزار) عدد تخمک کاهش پیدا میکنه. در شروع یائسگی، اکثر زنان تنها حدود 1000 تخمک در تخمدان خود دارن.

علل کاهش ذخایر تخمدان چیست؟

علل اصلی تخریب تخمدان عبارتند از:

  • سیگار کشیدن
  • ناهنجاری های ژنتیکی (کروموزوم X ضعیف و سایر اختلالات کروموزوم X)
  • درمان های تهاجمی (پرتو درمانی برای سرطان)
  • جراحی تخمدان مانند آندومتریوز
  • هیچ علت ظاهری وجود نداره

درمان ذخیره تخمدان پایین:

در واقع درمانی جهت تاخیر و یا جلوگیری از ذخیره کم تخمدان وجود ندارد.

اما به طور کلی مهمترین درمان در افرادی که دارای ذخیره تخمدان کم هستند،

حفظ بارداری با استفاده از تحریک تخمدان و بهره گیری از روش های کمک باروری از جمله IVF می باشد.

راه دیگر درمان ذخیره تخمدان پایین در افرادی که می خواهند بارداری خود را به تاخیر بیاندازند، فریز تخمک و فریز جنین است.

جهت درمان ذخیره تخمدان پایین از داروهای تحریک تخمدان استفاده می شود تا تخمک ها رشد کنند و پس از استفاده از داروهای تحریک تخمدان و عمل تخمک گیری، تخمک ها را می توان فریز نمود و یا از تخمک تازه برایIVF استفاده نمود.

در خانم هایی که ذخیره تخمدان پایین دارند و همچنین تخمک های آنها کیفیت مناسبی ندارند، اهدا تخمک بهترین روش درمان ذخیره تخمدان پایین است.

همچنین در افرادی که علاوه بر داشتن ذخیره تخمدان پایین، همسران آنها هم دارای اختلالات اسپرم هستند، استفاده از جنین اهدایی توصیه می گردد.

گرچه این افراد پدر و مادر ژنتیکی محسوب نمی شوند اما می توانند با انتقال جنین اهدایی به رحم، باردار شده و صاحب فرزند گردند.

علائم کاهش ذخیره تخمدان:

کاهش ذخیره تخمدان دارای علامت اختصاصی نیست، اما بطور کلی ممکن است با علائم زیر همراه باشد:

-اختلال در بارداری

-تاخیر یا قطع شدن پریود

-کوتاه شدن سیکل های قاعدگی

 

راه های بهبود کیفیت تخمک ها:

از روش های مؤثر در بهبود کیفیت تخمک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

• مکمل DHEA: یکی از راه های درمان های ذخیره تخمدان پایین و افزایش کیفیت تخمک، استفاده از مکمل DHEA می باشد. هورمون DHEA میزان باروری را افزایش می دهد.

• Q10: علاوه بر DHEA، مکملQ10 نیز باعث بهبود کیفیت تخمک ها می شود. Q10 انرژی لازم جهت فعالیت سلول را فراهم می نماید. استفاده هم زمان DHEA و Q10 به همراه داروهای تحریک تخمدان جهت انجامIVF، کیفیت تخمک را افزایش می دهد.

• عدم مصرف سیگار: استعمال دخانیات سرعت کاهش ذخیره تخمک ها را افزایش می دهد. مواد شیمیائی موجود در سیگار باعث بروز جهش ژنی در سلول های تخمک شده، در نتیجه میزان باروری را کاهش می دهند.

• مدیریت استرس: استرس باعث تولید هورمون کورتیزول و پرولاکتین می شود که دو هورمون نامبرده تخمک گذاری را متوقف می نمایند. انجام فعالیت هایی مانند یوگا، مدیتیشن و دوش آب گرم می تواند در جهت کاهش استرس بسیار مؤثر باشد.

• رژیم غذایی سالم: داشتن رژیم غذایی سالم، باعث بهبود کلی سلامت بدن و همچنین افزایش کیفیت تخمک ها و در نتیجه افزایش قدرت باروری می گردد. برای داشتن رژیم غذایی سالم، مصرف میزان فراوان سبزیجات، حبوبات، مغزها و میوه ها، کاهش استفاده از چربی ها، کربوهیدرات، گوشت قرمز، نمک و شکر توصیه می گردد.

• داشتن وزن مناسب: افزایش وزن و چاقی، با برهم زدن تعادل هورمون ها، میزان کیفیت تخمدان ها و قدرت باروری را کاهش می دهد. BMI (شاخص توده بدنی) مناسب برای باروری بین 5/18 تا 9/24 می باشد.

• افزایش جریان خون: افزایش جریان خون سرشار از اکسیژن، سبب سلامت تخمک ها می شود. جهت افزایش جریان خون به تخمدان ها، نوشیدن روزانه 8 لیوان آب و انجام ورزش بخصوص یوگا توصیه می شود.

• فریز تخمک: اگر خانمی به هر دلیلی قصد به تعویق انداختن بارداری خود را دارد، بهترین راه برای باردار شدن در آینده فریز تخمک می باشد. با انجام فریز تخمک، امکان بارداری حتی برای فردی که دارای ذخیره تخمدان پایین می باشد نیز در آینده وجود دارد.