ژل واژینال بتادین

دوش واژینال چیست؟

دوش واژینال برای پاک‌سازی واژن و زدودن تمام آلودگی‌ها و باکتری‌های این ناحیه مورد استفاده قرار می‌گیرد. معمولاً این دوش با هدف از بین بردن بوی بد واژن، شستشوی ترشحات قاعدگی، پیشگیری از بیماری‌های مقاربتی و گاهی با هدف پیشگیری از بارداری ناخواسته پس از آمیزش جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

مزایای دوش واژینال چیست؟

برخی زنان می گویند که دوش گرفتن باعث می شود احساس کنند تمیزتر هستند. با این حال، شواهد علمی کمی در مورد فواید دوش گرفتن وجود دارد. تحقیقات مثبت و نادری که وجود دارد نیز نشان می دهد که دوش گرفتن اغلب مضر است. یکی از مطالعات نشان می دهد که دوش گرفتن 6 ماه قبل از بارداری خطر زایمان زودرس را کم می کند. اگرچه، در همین تحقیق، دوش گرفتن در دوران بارداری با افزایش خطر زایمان زودرس مربوط می شود.

دوش واژینال بتادین

بتادین متعلق به طبقه‌بندی داروهای ضدعفونی کننده است و برای درمان عفونت‌های زنان به صورت موضعی مورد استفاده قرار می‌گیرد. ضدعفونی‌کننده‌ها مواد شیمیایی هستند که باعث از بین رفتن یا پیشگیری از رشد میکروارگانیسم‌ها (باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها) می‌شوند. رنگ این محلول پوست را لکه نمی‌کند و اگر روی لباس بریزد، می‌توان به راحتی آن را شستشو داد.

معایب استفاده از دوش واژینال

1- عفونت‌های واژن (واژینوز باکتریایی)
دوش واژینال تعادل طبیعی باکتری‌های واژن (فلور طبیعی واژن) را به هم می‌زند. این تغییرات، محیط واژن را برای رشد باکتری‌هایی که موجب عفونت می‌شوند، مطلوب می‌سازد. مطالعات نشان داده است خانم‌هایی که استفاده از دوش واژینال را متوقف کرده‌اند به احتمال کمتری مبتلا به واژینوز باکتریایی می‌شوند. ابتلا به واژینوز باکتریایی می‌تواند خطر زایمان زودرس و عفونت‌های منتقله از راه جنسی را افزایش دهد.

2- بیماری التهابی لگن (PID)
بیماری التهابی لگن عفونتی است که در اندام‌های تولیدمثلی شامل رحم، لوله‌های فالوپ و/یا تخمدان‌ها گسترش می‌یابد. تحقیقات نشان داده است خانم‌هایی که از دوش واژینال استفاده می‌کنند به میزان ۷۳% بیشتر در معرض ابتلا به بیماری التهابی لگن هستند.

3- مشکلات بارداری
خانم‌هایی که بیشتر از یک بار در هفته دوش واژینال انجام می‌دهند نسبت به افرادی که از دوش واژینال استفاده نمی‌کنند به میزان بیشتری دچار مشکلات باروری می‌شوند. دوش واژینال ممکن است خطر بارداری خارج از رحم را تا ۷۶% افزایش دهد. بطور کلی انجام منظم دوش واژینال به احتمال بیشتری موجب تولد زودرس نوزاد، سقط جنین و دیگر عوارض بارداری می‌شود.

سوء مصرف دوش واژینال بتادین

در موارد نادر بیماری که دوش واژینال بتادین را بیش از اندازه مصرف کند، این علائم را تجربه خواهد کرد:

درد معده
ناتوانی در عبور ادرار
بی‌اشتهایی
ضعف
حالت تهوع و استفراغ
سرفه خونی
تعریق بیش از حد
مشکل در تنفس
اسیدوز متابولیک
اضطراب و رنگ پریدگی پوست
در صورت مشاهده هرگونه از این علائم، بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

مراقبت‌های ویژه در طول مصرف دوش واژینال بتادین

دوش واژینال بتادین را پیش از مصرف گرم نکنید.
از تماس قطره‌های دوش واژن بتادین با چشم جلوگیری کنید.
بتادین فقط و فقط برای استفاده خارجی تولید می‌شود؛ این محلول برای استفاده در نواحی وسیع بدن مناسب نیست و نباید برای مدت زمان طولانی استفاده شود.
پس از مصرف بتادین در مقادیر زیاد، عملکرد غده تیروئید باید مورد بررسی قرار گیرد.
مصرف مقادیر زیاد بتادین، افراد مبتلا به مشکلات تیروئیدی را در معرض ابتلا به پرکاری تیروئید قرار می‌دهد.
مصرف دوش واژینال بتادین در بیماران مبتلا به نقص کلیوی توصیه نمی‌شود.