تاثیرات استرس بر کیفیت اسپرم و باروری مردان

به گفته یک روانشناس، تحقیقات علمی نشان می‌دهد استرس منجر به کاهش تعداد اسپرم‌های حاوی کرموزم‌های Y می‌شود. بنابراین در شرایط استرس احتمال دخترزایی بیشتر است. همچنین آلودگی هوا و کمبود اکسیژن موجب بیماری‌های قلبی و مرگ می‌شود که وجود این عوامل با سیاست‌های افزایش جمعیت در تضاد است.

آیا دمای بیضه ها بر وضعیت باروری تاثیر می گذارد؟

بله ممکن است درست باشد. علت قرار گرفتن بیضه ها در خارج از بدن هم همین است. دمای ایمن برای اسپرم ها 34.5 درجه سانتی گراد است، یعنی دمایی پایین تر از دمای داخل بدن (37 درجه سانتی گراد).

کار کردن در محیط های گرم مانند خشک شویی، نانوایی و یا کارخانه ذوب آهن و یا کار نشسته در طولانی مدت، می تواند دمای بیضه ها را افزایش دهد. بنابراین تولید و بلوغ اسپرم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

بد نیست بدانید استفاده طولانی مدت از لپ تاپ در حالی که روی پاهای شما قرار داشته باشد، می تواند با افزایش دمای بیضه ها یکی از تهدیدهای سلامتی باشد که می شود آن را به ناباروری ربط داد.

استرس با باروری مردان چه می کند؟

استرس شدید می تواند سلامت اسپرم ها و تعداد آنها را تحت تاثیر قرار دهد.

در حقیقت استرس این کار را با کاهش سطح هورمونی به نام هورمون آزادکننده گنادوتروپین (GnRH) که برای تولید اسپرم ها ضروری است انجام می دهد.

از طرفی داشتن استرس بر روابط خانوادگی و میل جنسی نیز تاثیر خواهد داشت و این خود می تواند علتی مهم در عدم موفقیت در باروری باشد.

 

عفونت های تناسلی ربطی به ناباروری دارند؟

بدون شک بی توجهی و عدم پیگیری بیماری های عفونی، مخصوصا زمانی که اندام های تناسلی را مورد هدف قرار داده باشند می تواند بر سلامت جنسی فرد تاثیرگذار باشد.

آقایان کمتر از خانم ها به عفونت های تناسلی مبتلا می شوند و متاسفانه در بیشتر موراد به آن بی توجه اند.

اما لازم است بدانید برخی عفونت های مجاری ادراری مخصوصا آنهایی که اپیدیدیم را درگیر می کنند، می توانند به کاهش باروری مردان در طولانی مدت منجر شوند.

اندازه‌گیری استرس

بررسی میزان استرسْ بخش پیچیدۀ تحقیق است. به‌محض شناسایی نوع استرس، باید روش اندازه‌گیری آن را شناسایی کرد. محققان با به‌کارگیری دو روش اصلی، میزان استرس افراد را اندازه‌ می‌گیرند. این دو روش عبارت‌اند از:

  • اندازه‌گیری مواد زیست‌شیمیایی موجود در بزاق دهان یا خون؛
  • استفاده از ابزارهای روان‌شناختی برای اندازه گیری میزان استرس‌.

تأیید ارتباط بین انواع استرس و ناباروری

برخی از مطالعات علمی، بین استرس و باروری رابطه‌ای پیدا کرده‌اند. محققان بریتانیایی روی ۲۵۰ زن تحقیقی انجام دادند. این زنان قصد بارداری طبیعی در دوره‌ای شامل شش چرخهٔ قاعدگی را داشتند. روز ششم هر چرخه، از بزاق این افراد برای بررسی مقدار هورمون‌های استرس آلفا آمیلاز و کورتیزول نمونه‌برداری کردند.

همچنین، این محققان در این دوره شش‌ماهه به این زنان دستگاه بررسی تخمک‌گذاری دادند. با این ابزار، زنان می‌توانستند بهترین زمان بارداری را بررسی کنند و دریابند که بهترین زمان رابطه جنسی برای بارداری چه موقع است.

این تحقیق نشان داد زنانی که مقدار زیادی هورمون آلفا آمیلاز در بدن خود دارند، بیش از زنان دیگری که سطح این هورمون در آنها زیاد نیست، طول می‌کشد تا باردار شوند.

البته باید گفت زنانی که بیش از دیگران هورمون استرس کورتیزول داشتند، سریع‌تر از زنان دیگر با مقدار کمتر این هورمون، باردار شدند. به عبارت دیگر، ارتباط هورمون استرس با ناباروری در این تحقیق، روشن و واضح نیست.

همچنین محققان مراکز تحقیق میشیگان و تگزاس تحقیقی انجام دادند تا بفهمند آیا وجود هورمون‌های آلفا آمیلاز و کورتیزول در بزاق می‌تواند زمان باردار شدن را طولانی کند یا خیر. این بررسی بر روی ۴۰۰ زن انجام شد که می‌خواستند باردار شوند.

این محققان دریافتند زنانی که مقدار بالای هورمون آلفا آمیلاز در بدن خود داشتند، ۲۹ درصد از ویژگی باروری‌شان کم شده بود و نسبت به زنان دارای کمترین مقدار این هورمون، زمان بیشتری برای باردار شدن لازم داشتند. البته این تحقیق هم بین مقدار کورتیزول و زمان بارداری، رابطه‌ای پیدا نکرد.

استرس‌های ناشی از مشکلات اجتماعی ـ اقتصادی هم می‌تواند اثری منفی روی باروری داشته باشد. در پژوهشی مشخص شد زنانی که در برابر موضوعات استرس‌آور اجتماعی ـ اقتصادی قرار می‌گیرند، از ذخایر تخمک کمتری برخوردار هستند.

در یک تحقیق جداگانۀ دیگر معلوم شد زنانی که نمرهٔ اثر نامطلوب دوران کودکی آنها بیشتر است (یعنی در کودکی دچار ضربه‌های روحی شده‌اند) بیش از زنان دیگر در بزرگ‌سالی، با نازایی و قاعدگی نامنظم یا قطع قاعدگی مواجه می‌شوند.