تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی

در مورد تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی چه می‌دانید؟ یک تفکر بسیار اشتباه که این روزها در بین بسیاری از جوانان به دلیل عدم آموزش و دریافت مشاوره جنسی همه‌گیر شده است، استفاده از مواد مخدر برای بهبود رابطه جنسی است. برای مثال بسیاری از افراد برای درمان زود انزالی از مخدرهایی نظیر تریاک یا شیره استفاده می‌کنند. در حالی که این مواد تأثیرات کوتاه مدتی بر بهبود عملکرد جنسی گذاشته و در دراز مدت منجر به انواع کژکاری های جنسی می‌شود. برای آگاهی بیشتر از تأثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

مواد مخدر چیست؟

مواد مخدر طبق نظر متخصصان اعتیاد به دسته‌ای از مواد اعتیاد آور گفته می‌شود که بیشتر خاصیت ضد درد دارند و منجر به ایجاد حالت‌های تسکین و آرامش در فرد می‌شوند. از جمله این مواد می‌توان به تریاک، شیره،سوخته، مورفین، هروئین و ترامادول اشاره کرد. اما در باور عموم هر ماده‌ای که منجر به اعتیاد شود به عنوان ماده مخدر شناخته می‌شود به همین خاطر بسیاری از افراد مواد توهم‌زا یا مواد محرک را نیز به عنوان مخدر می‌شناسند.

تأثیر جسمی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

برخی از افراد بر این باورند که مصرف مواد مخدر دردهای جسمی آنان را کاهش می‌دهد و این سبب بالا رفتن عملکرد آنان در زمان برقراری رابطه جنسی می‌شود. این در حالی است که مصرف این مواد به هر بهانه‌ای بر روی مسائل جنسی آن‌ها تأثیر سوء خواهد گذاشت. اتفاقی که بعد از مصرف مواد مخدری که خاصیت آرام بخشی دارند می‌افتد، این است که حساسیت بدن فرد بعد از مصرف کم می‌شود. بالطبع حساسیت در ناحیه تناسلی نیز کم شده و همین امر مشکل افرادی که دچار زود انزالی یا انزال زودرس هستند را حل می‌کند.

در نگاه اول مشکل این افراد با مصرف مواد مخدری نظیر تریاک حل می‌شود و زمان رابطه جنسی افزایش می‌یابد. ولی به مرور زمان بدن نسبت به ماده مصرفی تحمل پیدا می‌کند. به این معنا که دیگر همان میزان مصرف تأثیرات دلخواه را برای فرد به وجود نخواهد آورد. به همین خاطر برای اینکه فرد بتواند دوباره همان حالت‌ها را تجربه نماید مجبور می‌شود میزان ماده مخدر بیشتری را مصرف کند و یا تعداد دفعات مصرف خود را افزایش دهد. علاوه بر این در پی مصرف بیشتر مواد مخدر نه تنها اعتیاد به وجود خواهد آمد بلکه اثرات سوء مواد بر عملکرد جنسی نمایان خواهد شد. در این مرحله بسیاری از افراد دچار بی‌میلی جنسی می‌شوند و دیگر تمایلی به برقراری رابطه ندارند.

تأثیر روانی مواد مخدر بر عملکرد جنسی

بعد روانی پیامدهای مصرف مواد مخدر در خلق و خو و مسائل رفتاری و ارتباطی نمایان می‌شود. به این صورت که در ابتدا، مصرف ماده مخدر سبب افزایش اعتماد به نفس فرد شده و این تصور را در او ایجاد می‌کند که عملکرد فوق‌العاده‌ای در رابطه جنسی دارد، ولی در دراز مدت همین مواد منجر به بی‌میلی و انواع کژکاری های جنسی می‌شود.

هم چنین برخی مواد نظیر مواد محرک می‌توانند میل جنسی را به میزان غیر نرمالی افرایش دهند تا حدی که فرد دچار بیش فعالی جنسی شود. این مشکل خود منجر به رفتارهای بسیار مخربی خواهد شد.