با سلام خدمت همراهان همیشگی وبسایت بزرگ شب جمعه ، در خدمتتون هستیم که امروز با موضوع تامپون و استفاده از تامپون در پریودی بپردازیم.

تامپون چیست ؟

تامپون (Tampon) وسیله ای با کاربرد مشابه نوار بهداشتی است، با این تفاوت که درون مهبل قرار می گیرد و با جذب خون مانع بیرون آمدن آن از بدن می‌شود.

تامپون با فروکننده و نخ انتهای آن در سال ۱۹۲۹ اختراع و در سال ۱۹۳۱ توسط دکتر ارل هاس (به انگلیسی: Earle Haas)ثبت شد. تامپون‌هایی بر اساس طرح دکتر ارل هاس ساخته شدند در سال ۱۹۳۶ مورد استفاده قرار گرفتند.

شما می توانید از تامپـون در هر سنی استفاده کنید فقط مطمئن باشید که با آن راحت هستید. نیازی نیست که حتما بالای ۱۸ سال سن داشته باشید. برخی از دختران پد و یا نوار بهداشتی را نادیده گرفته و مستقیما به سراغ استفاده از تامپـون می روند بویژه اگر ورزش هایی نظیر شنا و یا ژیمناستیک انجام می دهند.

 

تامپون بهتر است یا نوار بهداشتی؟
در موقعیت های عمومی استفاده از نوار بهداشتی بهتر و آسان تر از استفاده از تامپون است. بهتر است تنها در موارد خاص مثل ورزش کردن یا مهمانی رفتن از تامپون استفاده کنید. مثلا در صورتی که لباس مجلسی شما تنگ و چسبان است بهتر است از تامپون به جای نوار بهداشتی استفاده کنید.

 

تامپون‌ها با درجات جذب خون متفاوتی ارائه می‌شوند :
– ضعیف : ۶ گرم یا کمتر
– معمولی : ۶ تا ۹ گرم
– خوب : ۹ تا ۱۲ گرم
– خیلی خوب : ۱۲ تا ۱۵ گرم
– عالی : ۱۵ تا ۱۸ گرم

 

نوار بهداشتی، تامپون یا فنجان قاعدگی؛ کدامیک برای حفظ بهداشت بهتر است؟

نوارهای بهداشتی و تامپون‌های یکبار مصرف از اوایل قرن بیستم وارد سیستم‌های بهداشتی شدند. فنجان قاعدگی نیز در نیمه اول قرن بیستم ابداع شد.

اکنون فنجان قاعدگی به عنوان روش جدیدی برای رعایت بهداشت دوران پریود وارد رقابت با نوار بهداشتی و تامپون به عنوان روش‌های کلاسیک شده است.

طرفداران فنجان قاعدگی معتقدند که استفاده از این روش برای سلامت واژن و رحم بهتر است. همچنین به دلیل اینکه تا سال‌ها می‌توان از یک فنجان قاعدگی استفاده کرد، زباله کمتری تولید و از آلودگی محیط زیست کاسته می‌شود.

محققان دانشگاه لیورپول در بریتانیا با همکاری محققان دیگر دانشگاه‌ها در سراسر جهان مزایا و معایب فنجان قاعدگی را در مقایسه با نوار بهداشتی و تامپون به طور گسترده بررسی کردند.

آنها نتایج ۴۳ مطالعات صورت گرفته بر روی ۳۳۱۹ زن از کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه را جمع‌آوری و تحلیل کردند. این تحقیقات از سال ۱۹۶۰ تاکنون صورت گرفته و در مجلات علمی پزشکی منتشر شده‌اند.

آنها دریافتند که خطر ابتلاء به عفونت در افرادی که از فنجان قاعدگی استفاده می‌کنند با روش‌های کلاسیک یکسان است. همچنین میزان نشت خون به لباس زیر نیز در همه روش‌ها به یک اندازه بود.

این مطالعه همچنین نشان می‌دهد که خطر بروز سندرم شوک سمی (TSS) که در زمان استفاده از تامپون رخ می‌دهد، در مصرف کنندگان فنجان قاعدگی کمتر است. استفاده از تامپون‌‌های با جذب بالا و عدم تعویض زودهنگام آن سبب بروز این بیماری می‌شود.

سندروم شوک سمی یک بیماری ناشی از سم باکتری‌های استرپتوکوک پیوژنز و استافیلوکوکوس اورئوس است که به ازای هر صدهزار نفر ۳ تا ۴ نفر را در سال مبتلاء می‌کند و در صورت عدم درمان به موقع، بیش از ۵۰ درصد خطر مرگ دارد.

آنها همچنین میزان راحتی افراد شرکت‌کننده در مطالعات را بررسی کرده و دریافتند که استفاده از این فنجان‌ها در دفعات اول برای اغلب مصرف کنندگان دشوار بوده اما با گذشت زمان حدود ۷۰ درصد آنان احساس راحتی می‌کردند.

این محققان در مجموع نتیجه گرفتند که استفاده از فنجان قاعدگی راحت و ایمن است و می‌تواند جایگزین مناسب و مقرون به صرفه‌ای برای روش‌های کلاسیک محسوب شود.

 

استفاده از تامپون در پریود

 

طرز استفاده تامپون در زمان پریود