تامپون چیست

تامپون وسیله‌ای جهت استفاده بانوان در زمان قاعدگی است و باعث جذب خون‌های از دست رفته می‌شود. همچنین به حفظ بهداشت و آلوده نشدن لباس‌ها کمک می‌کند. تامپون به علت صدمات احتمالی به پرده بکارت، بیشترتوسط زنان استفاده می‌شود. در ادامه در شب جمعه به توضیحاتی درباره این وسیله کاربردی و مزایا و معایبی که دارد‌، خواهیم پرداخت.

چه نوع تامپون هایی را خریداری کنیم؟

تامپونها نیز مانند نوارهای بهداشتی قدرت جذب های متفاوتی دارند.

نوعی که قدرت جذب بالاتری دارد ترشحات بیشتری را جذب می کند و قطر بیشتری دارد و به همین دلیل گذاشتن آن در واژن ممکن است سخت تر باشد.

نوع سبک قدرت جذب کمتری دارد اما استفاده از آن راحت تر است. شما می توانید در روزهای اول و دوم قاعدگی ار تامپونهای ضخیم و در روزهای سوم تا پنجم از تامپونهای باریک استفاده کنید.

چنانچه استفاده از تامپونهای ضخیم برای شما غیر ممکن یا ناراحت کننده است در تمام روزها می توانید از تامپونهای باریک استفاده کنید فقط در روزهای اول و دوم باید آن را زود به زود تعویض کنید چون قدرت جذب کمتری دارد.

مزیت‌های تامپون

برای آگاهی از مزیت‌های تامپون، نیازی نیست که حتما از آن استفاده کرده باشید. تامپون اندازه کوچکی دارد و به‌راحتی می‌توانید آن را در جیبی کوچک یا کف دست خود جای دهید؛

بنابراین جابه‌جایی آن بسیار راحت است و چندان جلب‌توجه نمی‌کند (البته منظور این نیست که باید از قاعدگی خود شرمنده باشید و خجالت بکشید).

سایر مزیت‌های تامپون

با استفاده از تامپون در دوره قاعدگی حتی می‌توانید به استخر بروید و شنا کنید؛
لزومی ندارد نگران مشخص‌بودن آن باشید (البته ممکن است که نخ تامپون در زیر لباس شنا مشخص باشد)؛
اگر تامپون را درست در واژن قرار دهید، وجود آن را حس نخواهید کرد.

معایب تامپون

بزرگ‌ترین مشکل استفاده از تامپون، خطر بروز سندرم شوک سمی (TTS) است.

سندرم شوک سمی عارضۀ نادرِ انواع خاصی از عفونت‌های باکتریایی است که می‌تواند زندگی فرد را تهدید کند.

این عارضه بیشتر براثر استفاده از تامپون‌هایی با قدرت جذب بسیار بالا ایجاد می‌شود.

تولیدکنندگان در دهه ۱۹۸۰ تغییراتی در این محصولات ایجاد کردند. دست‌کم یک برند تامپون‌های فوق‌جاذب از بازار خارج شده است. از آن زمان، موارد سندرم شوک سمی کاهش یافته است. امروزه برآورد می‌شود که در ایالات متحده ۰٫۸ تا ۳٫۴ در هر ۱۰۰ هزار نفر به این سندرم دچار می‌شوند.

البته این رقم شامل موارد بی‌ارتباط با مصرف محصولات بهداشتی قاعدگی نیز می‌شود.

برای کاهش خطر ابتلا به سندرم شوک سمی:

  • از تامپون‌هایی استفاده کنید که تا جای ممکن، قدرت جذب پایینی دارند؛
  • تامپون را به‌طور مرتب تعویض کنید؛
  • وقتی میزان خون‌ریزی کم است، به‌طورمتناوب از تامپون و نوار بهداشتی استفاده کنید؛
  • هرگز از یک تامپون در تمام طول شب استفاده نکنید.

چه نوع حفاظتی از دوره پریودی یا قاعدگی برای من مناسب است؟

این کاملاً به شما بستگی دارد پس چنانچه بخش سلامت نمناک اشاره کرده است به سبک زندگی خود فکر کنید و آن به بهترین وجه متناسب با نیازهای شما خواهد بود.

همچنین می توانید محصولات مختلف را امتحان کنید و یا از یکی از دوستان یا اعضای خانواده بپرسید که چه چیزی برای آن ها چه کاری می کند.

متداول است که از چیزهای مختلفی در زمان های مختلف در طول دوره خود استفاده کنید.برای مثال، ممکن است کسی در طول روز از تامپون استفاده کند و در شب پد بگذارد.

شما همچنین می توانید یک پد یا پتیلینر (یک لایه نازک) را در حالی که از یک فنجان یا تامپون استفاده می کنید، برای حفاظت پشتیبان در صورت نشت استفاده کنید.

بعضی از افراد فکر می کنند که یک فنجان یا یک تامپون درون واژن شما راحت تر است، چون از مسیر خارج می شود و شما معمولاً نمی توانید آن را احساس کنید.

برخی دیگر احساس می کنند که پدها، احساس راحتی بیشتری نسبت به تامپون یا فنجان برایشان دارند، و یا پد را ترجیح می دهند ، زیرا نمی خواهند یک شی را در واژن خود قرار دهند.

اما نمی توانید یک پد را در آب بپوشید و آن ها می توانند از محل خارج شوند و یا در طی برخی فعالیت ها احساس ناراحتی کنید.

بنابراین وقتی در طی دوره پریودی خود شنا یا ورزش می کنید از یک فنجان یا تامپون استفاده کنید.بسیاری از بانوان، از محصولاتی استفاده می کنند که یکبار مصرف هستند، مانند تامپون ها و پدها.در فروشگاه ها نیز پیدا کردن آن ها آسان تر است.

برخی دیگر حفاظت مجدد، مانند فنجان ها یا پدهای پارچه ای را انتخاب می کنند، چون آن ها می توانند پولشان را پس انداز کنند و برای محیط زیست هم بهتر هستند.

از تامپون ها یا پدهای عطری ، دئودورانت های واژینال، یا شستشو دهنده ها استفاده نکنید، آن ها ممکن است که منجر به سوزش و یا عفونت شوند.

برخی از بانوان در مورد بوی خود در زمان پریودیشان نگران هستند، اما هیچ کس نمی تواند بفهمد که شما پریود هستید، اگر فقط دقت کنید که پد، تامپون یا فنجان خود را عوض کنید.