اسپرم ساز قوی

آیا می‌توان کاری کرد کیفیت اسپرم بهبود پیدا کند؟

بسیاری از مواردی که به سلامت کلی بدن کمک می‌کنند، باعث سلامت اسپرم‌ها هم می‌شوند؛ مانند اجتناب از سیگار و داروهای غیرمجاز، بخصوص داروهای استروییدی آنابولیکی، پرهیز از قرار گرفتن در معرض سمومی مانند آفت‌کش‌ها و فلزات سنگین، پرهیز از الکل، داشتن رژیم غذایی سالم و حفظ وزن طبیعی بدن، خنک بودن دمای اسکروتوم (کیسه بیضه) زیرا گرما، تولید اسپرم را کند می‌کند، پرهیز از حمام‌های داغ و وان آب داغ، پوشیدن لباس‌زیر گشاد و پادار به جای لباس زیر تنگ و همچنین نپوشیدن شلوارهای تنگ.

 

عوامل موثر بر سلامت اسپرم‌ در مردان

«اسپرم مردانی که هر روز فعالیت زناشویی دارند، از کیفیت بهتری برخوردار است.» این یافته، نتیجه تحقیق محققان استرالیایی است و نشان می‌دهد مردانی که به علت آسیب‌دیدگی اسپرم، توانایی باروری پایین‌تری دارند، اگر به مدت یک هفته، هر روز فعالیت زناشویی و انزال داشته باشند، کیفیت اسپرم شان بهبود می‌یابد. منظور از بهبود کیفیت اسپرم در این تحقیق، کاهش تعداد مواد وراثتی آسیب‌دیده، عنوان شده است.

چه عواملی سلامت اسپرم را تهدید می‌کند؟

وجود سابقه عفونت پروستات یا عفونت‌های ناحیه تناسلی، سابقه ضربه به بیضه‌ها یا چرخش بیضه‌ها، ابتلا به واریکوسل، سابقه بلوغ زودرس یا دیررس، تماس با مواد سمی در حین کار نظیر مس، کادمیوم و جیوه، اکسید اتیلن، کلرید وینیل، مواد رادیو اکتیو و اشعه، مصرف دخانیات، قرارگیری ناحیه تناسلی در شرایطی با دمای بالا، ترمیم فتق، بیضه نزول نکرده، داروهای مورد استفاده در درمان زخم‌ها یا پسوریازیس، دیابت، بیماری سیستیک فیبروزیس و آلودگی هوا و میزان سرب موجود در هوای تنفسی.

 

سلامت، سبک زندگی و سایر علل تاثیر گذار در کمبود اسپرم

سایر علل کمبود تعداد اسپرم عبارت‌اند از:

مصرف بعضی از مواد. استروئیدهای آنابولیک که برای افزایش رشد و قدرت عضلات مصرف می‌شوند، می‌توانند سبب کوچک شدن بیضه‌ها و کاهش تولید اسپرم شوند. مصرف کوکائین و ماریجوانا هم ممکن است تعداد و کیفیت اسپرم‌ها را کاهش دهد.

مصرف الکل. مصرف الکل می‌تواند باعث کاهش سطح تستسترون و کاهش تولید اسپرم شود.

شغل. بعضی از مشاغل، مثل: جوشکاری یا مشاغلی که مستلزم نشستن‌های طولانی‌مدت هستند، مانند: رانندگی کامیون، ممکن است سبب افزایش خطر ابتلا به ناباروری شوند. البته در رابطه با این موضوع، داده‌ها ضد و نقیض‌اند.

استعمال دخانیات. تعداد اسپرم‌ها در مردانی که دخانیات مصرف می‌کنند، ممکن است کمتر از آن‌هایی باشد که دخانیات مصرف نمی‌کنند.
فشار عاطفی. فشار شدید یا طولانی‌مدت عاطفی، مانند: داشتن استرس در مورد باروری، ممکن است باعث تداخل در هورمون‌هایی شود که برای تولید اسپرم لازم‌اند.

افسردگی. افسرده‌بودن ممکن است تأثیری منفی بر غلظت اسپرم بگذارد.

وزن. چاقی می‌تواند به چند روش در باروری اختلال ایجاد کند؛ مثلاً: به طور مستقیم بر اسپرم‌ها تأثیر بگذارد و منجر به تغییرات هورمونی‌ای شود که باروری مردان را کاهش می‌دهد.

مسائل مربوط به آزمایش اسپرم. در صورتی که نمونه‌ٔ اسپرم شما به فاصله‌ٔ کوتاهی پس از آخرین انزال یا پس از یک بیماری یا رخداد پراسترس گرفته شود یا اینکه به دلیل دور ریخته‌شدن بخشی از منی در هنگام جمع‌آوری، نمونه شامل تمام مایع انزالی شما نباشد، ممکن است به اشتباه کمبود تعداد اسپرم را در شما تشخیص دهند. به همین دلیل، به طور کلی نمونه‌های مختلفی در یک بازه‌ٔ زمانی از شما گرفته می‌شود و بر اساس نتایج حاصل از آن‌ها، تشخیص نهایی را اعلام می‌کنند.