عوارض پوشیدن سوتین فنردار در بارداری

برخی از متخصصین سلامت بر این گمان هستند که پوشیدن سوتین های فنردار و تنگ بر روند رشد و تغییرات طبیعی سایز و شکل سینه ها تاثیر می‌گذارد و ممکن است:

  • مانع جریان خون فزاینده به سینه ها می‌شود.
  • فشار به مجرای شیری در حال تکامل
  • سبب ناراحتی و التهاب می‌شود
  • در مدت شش هفته بارداری در سینه هایتان سفتی و کمی افزایش سایز احساس می‌کنید. سینه های شما کمی ناصاف می‌شود، زیرا مجرای شیر شروع به رشد و تکامل می‌کند.

 

آیا در طول بارداری به سوتین های جدید احتیاج دارید؟

بله. در طول بارداری سینه ها بزرگتر و همچنین حساس تر می شوند و بنابراین داشتن سوتین های راحت بارداری کاملا لازم و ضروری می باشد.

عوامل مختلفی در رشد سینه ها موثر می باشد، از جمله: تغییرات هورمونی، بازتر شدن قفسه سینه، اضافه وزن و تولید شیر توسط غدد شیردهی در اواخر بارداری. به همین دلیل تهیه سایز مناسب سوتین های بارداری کاملا ضروری به نظر می رسد.

هرچه بارداری به پیش می رود سینه هایتان بزرگتر، سنگین تر و سفت تر می‌شود. ولی این تغییرات در مادران مختلف متفاوت است. سینه های بعضی از مادران کم و بیش به همان شکل و سایز باقی می‌مانند، در حالیکه سایر مادران ممکن است افزایش سایز سینه هایشان به دو برابر یا بیشتر برسد.

ممکن است قفسه سینه هم منبسط شود که باعث می‌شود سوتین شما تنگتر شود. اگر اینطور باشد باید از بند گشاد کننده سینه بند استفاده کنید.

هنگامی که سایز سینه هایتان از سینه بند بزرگتر می‌شود بهتر است از یک سوتین راحت و بدون فنر با کاپ نرم ولی حفاظت کننده ویژه بارداری استفاده کنید.

اگر در هنگام خواب می‌خواهید سینه بند بپوشید می‌توانید از سینه بند بارداری استفاده کنید. در بعضی از فروشگاه ها سینه بندهایی که مخصوص شب طراحی شده‌اند به فروش می‌رسند. احتمالا شما نیاز دارید که در طول بارداری دو یا سه بار سایز سوتین خود را تغییر دهید.

متخصصین سلامت توصیه می‌کنند که اولین تعویض سایز سوتین باید در حوالی پایان سه ماهه اول بارداری انجام شود، معمولا بین هشت تا ده هفتگی.

تحقیقات نشان می‌دهد که ۷۰ درصد بانوان از سوتینی استفاده می‌کنند که مناسب سایز آنها نیست، پس خیلی مهم است که سایز سینه ها را درست اندازه گیری کنید.

 

سوتین مناسب بارداری

حالا زمان تعویض لباس های کمد لباس فرا رسیده است. اولین تغییر آشکار در زمان بارداری در لباس های مادر باردار اتفاق می‌افتد. برای راحت بودن در زمان بارداری، باید لباس های سایز بزرگتر پوشید و البته که این نکته باید در مورد لباس های عادی و لباس زیر نیز رعایت شود.

در طی بارداری سینه ها در حال رشد بوده و نباید با پوشیدن سوتین های تنگ، باعث فشار آمدن و بروز احساس خفگی در سینه ها شد.

بنابراین لباس های زیر مخصوصاً سوتین، باید کاملا مناسب، راحت و اندازه سایز کنونی مادران باشد.

بهترین زمان برای خرید سوتین مناسب بارداری

در صورت مشاهده موارد زیر، زمان خرید سوتین جدید فرا رسیده است:

  • به جا ماندن اثر و رد بندهای سوتین بر روی بدن پس از درآوردن آن
  • بیرون زدن سینه ها از اطراف سوتین
  • احساس تنگ بودن سوتین
  • احساس ناخوشایند داشتن از پوشیدن سوتین های فنردار معمولی

تمامی مادران تغییرات فیزیولوژیکی یکسانی را در طول بارداری تجربه نمی‌کنند. در بعضی خانمها سینه ها به صورت یکنواخت از ابتدای بارداری شروع به رشد می کنند، اما در برخی دیگر این رشد در سه ماهه اول و آخر بارداری محسوس می‌باشد. تغییر سایز سینه ها معمولا از ماه سوم بارداری و یا با گذشته ۱۲ هفته از ابتدای بارداری آغاز می‌شود. می‌توانید پس از گذشت این دوره و بعد از ثابت ماندن رشد سینه ها اقدام به خرید سوتین جدید کنید.