علل بوی بد واژن:

علت اول: وقتی مقدار مواد زائد در بدن افزایش یابد مسلما دفع این مواد هم بیشتر صورت می گیرد با توجه به اینکه مقدار زیادی از این مواد از طریق ادرار دفع می شود و ناحیه تناسلی بیشتر در معرض این مواد زائد قرار میگیرد به مرور زمان و با عبور پی در پی مواد زائد از ناحیه تناسلی شرایط ایجاد عفونت محیا می شود.

علت دوم: در بسیاری افراد مقداری از مواد زائد بدن به شکل جوش های عفونی روی پوست ظاهر می شود حالا همین جوشها ممکنه در ناحیه تناسلی هم بروز کنه و عفونت در آن ناحیه ایجاد شود. حتی ممکن است این جوشها به شکلی دیگر در داخل آلت تناسلی ایجاد شود که بازهم به شکل شدیدتر موجب عفونت خواهد بود.

علت سوم: بروز یکی از بیماریهای پوستی یا مقاربتی درمحل مجرای تناسلی میتواند یکی از عوامل عفونت باشد.

اقدامات بهداشتی برای خوشبو کردن واژن

لباس زیر و شلوار های ساخته شده با الیاف مصنوعی نپوشید. تا حد امکان از لباس زیر هایی با الیاف نخ و پنبه استفاده کنید، از پوشیدن لباس های زیر با جنس الیاف مصنوعی مانند نایلون و هم چنین شلوار های جین خودداری کنید. چرا که ممکن است زیباتر به نظر برسند، اما در افزایش میزان تعریق و به دنبال آن تغییر اسیدیته محیط واژن و رشد باکتری های اسیدی و در نتیجه افزایش بوی تند واژن موثر هستند.

همیشه حین استفاده از دستمال کاغذی از حرکت جلو به عقب (از ناحیه واژینال به سمت مقعد) استفاده کنید و احتمال انتقال و پخش باکتری های ناحیه مقعدی به سمت نواحی تناسلی را بدین ترتیب کاهش دهید.

در زمان قاعدگی نوار بهداشتی و تامپون ها ی مورد استفاده را در فواصل چند ساعته تعویض کنید، حتی اگر فکر می کنید به این کار نیازی نیست. این کار به جلوگیری از رشد باکتری ها در ناحیه واژینال کمک شایانی می کند.

سعی کنید برای خشک نگه داشتن محیط واژینال پس از دست شویی از دستمال مرطوب های مختص کودکان استفاده کنید. این محصولات نسبت به دستمال توالت های معمول پاک کننده های مناسب تری هستند و هم چنین حساسیت های پوستی کمتری در مقایسه با دستمال توالت ایجاد می کنند.

از سرکه سیب استفاده کنید. این ماده برای متعادل سازی اسیدیته واژن بسیار مفید بوده و هم چنین یک ماده آنتی باکتریال قوی به شمار می رود. برای خوشبو کردن واژن می توانید از این ماده حین حمام گرفتن استفاده کنید.
برای شست و شوی واژن از آب ولرم استفاده کنید و در صورت استفاده از صابون به یاد داشته باشید از صابون های معطر استفاده نکنید.

هر روز لباس زیرتان را عوض کنید.

رژیم غذایی مناسب برای بهبود بوی واژن

ماست: ماست طبیعی غنی از لاکتوباسیلوس است و اگر روزانه خورده شود اسیدیته واژن را متعادل کرده و به بهبود بوی واژن کمک می کند. البته به یاد داشته باشید ماست باید بدون چربی و بدون قند اضافی باشد.

میوه ها و سبزیجات: کرفس، آناناس، آب زغال اخته، انگور قرمز، هندوانه، توت فرنگی را به رژیم غذایی روزانه خود اضافه کنید

غذا های شیرین: مصرف عسل و بادام به خوشبو کردن واژن کمک می نمایند.

از خوردن بیش از اندازه مواد غذایی تند مانند مارچوبه و پیاز که ممکن است بوی تند ایجاد کنند بپرهیزید.

محصولات درمانی مناسب برای بهبود بوی واژن

دئودورانت های واژنیال: این مواد معطرکننده برای اسپری کردن در نواحی واژینال ساخته شده اند. با این حال باید توجه شود که استفاده از آن ها موردی بوده و برای استفاده دائمی و دراز مدت توصیه نمی شوند. زیرا این ترکیبات، اسیدیته معمول واژن را به هم زده و همچنین در برخی موارد موجب خارش، تحریک و احساس سوزش در ناحیه استعمال می شوند. استفاده از این ترکیبات هم چنین در پوست های ملتهب و یا ترک خورده اکیدا توصیه نمی شود، زیرا احتمال ابتلا به شرایط جدی از قبیل: تریکومونیاز و واژینوس باکتریایی را افزایش می دهد.

پروبیوتیک ها: پروبیوتیک ها محصولاتی هستند که برای متعادل سازی باکتری های سالم در بدن طراحی شده اند. پروبیوتیک ها از لاکتوباسیل های موجود در واژن حفاظت کرده وبدین ترتیب از رشد مخمر ها در ناحیه واژینال جلوگیری می کنند. این ترکیب می تواند به دو صورت خوراکی (قرص) و پماد های واژینال تهیه شود. این ماده به خصوص زمانی که از درمان های آنتی بیوتیکی برای درمان بیماری ها استفاده می کنید توصیه می شوند، زیرا می توانند به رشد باکتری های از بین رفته مفید بدن کمک کنند.

شیاف های ویتامین C: این شیاف ها می توانند واژینوس باکتریایی یا عفونت های مخمری واژینال جلوگیری کنند. مطالعات نشان می دهد استفاده از این شیاف ها می تواند به میزان ۸۶ درصد در بهبود بوی واژن موثر باشد. البته لازم به ذکر است، مطالعات انجام شده حاکی از این است که رژیم های غذایی دارای ویتامین C به اندازه شیاف های حاوی این ویتامین کارآمد نیستند. شما می توانید جهت استفاده از این درمان دارویی با پزشکتان مشورت کنید.

روش های پیشگیری از بوی بد واژن

از بخور واژن پرهیز کنید! بخور واژینال ممکن است احساس خوبی داشته باشد، زیرا ناحیه واژینال پر از گیرنده های عصبی است و گرما می تواند جریان خون را در این مناطق افزایش داده و باعث تحریک شود. با این حال بخور ممکن است باعث سوختگی در ناحیه واژینال شده و محیط واژن را برای دریافت عفونت های واژینال مستعدتر کند.

از روان کننده های بهداشتی استفاده کنید! حین رابطه جنسی برای افزایش رطوبت ناحیه واژینال تنها از روان کننده های بهداشتی و مجاز استفاده کنید.

از درمان های خانگی بپرهیزید! برخی بانوان برای تغییر و خوشبو کردن واژن از موادی مانند شکر داخل واژن استفاده می کنند. استفاده از هر نوع ماده ای بدون تجویز پزشک به تغییر اسیدیته واژن و ایجاد عفونت می انجامد.

از دوش های واژینال بپرهیزید! به یاد داشته باشید در شست و شوی طبیعی با آب بعد از ادرار، ناحیه واژن به خوبی شسته می شود؛ بنابراین از شست و شوی داخل واژن بپرهیزید؛ چون این کار باعث از بین رفتن باکتری های سالم واژینال شده و احتمال عفونت، خارش و تحریک را افزایش می دهد.