زود انزالی چه تاثیری بروی رابطه زن و شوهر می‌گذارد؟

ارتباط موثر برای سالم و پایدار نگه داشتن رابطه حیاتی است؛ بااین حال صحبت کردن درباره مشکل زودانزالی و نگرانی‌های مربوط به رابطه جنسی غالباً برای آقایان دشوار است. آقایان بدون دلیل از مشکل زودانزالی خود خجالت می‌کشند و بسیاری فکر می‌کنند که اعتراف کردن به مشکلات جنسی از مردانگی آنها کم می‌کند.

حال آن که صحبت نکردن درباره چنین مشکلاتی عموماً شرایط را وخیم‌تر می‌کند. سوءتفاهم، آزردگی خاطر، ناراحتی و خشم در پی انکار وجود مشکل و سکوت درباره آن به سرعت رو به افزایش می‌گذارد.

دانشمندان معتقدند که رابطه جنسی در سطح تکاملی موجب تقویت پیوند زوجین می‌شود. مواد شیمیایی مانند اکسی‌توسین و دوپامین هنگام رابطه جنسی، به ویژه در زمان ارگاسم آزاد می‌شود؛ این مواد شیمیایی پیوند میان زوجین را قوی‌تر می‌کند.

به علاوه احساس امنیت و اعتماد و دلبستگی عاطفی حین رابطه زناشویی بیشتر می‌شود. این قبیل احساسات و هیجاناتی که همسران را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند، برای سلامت عمومی و ماندگاری رابطه حیاتی است، به همین دلیل وقتی این مواد شیمیایی سالم در بدن زوجین وجود نداشته باشد، احساسات منفی ناامیدی و بی‌لیاقتی در زندگی مجال خودنمایی پیدا می‌کند.

عوامل زودانزالی

عامل‌های متفاوتی باعث زودانزالی می‌شود. این عامل‌ها را می‌توان به دلایل زیستی (مانند ژنتیک)، شیمیایی و یا روانی تقسیم‌بندی کرد. شایع‌ترین دلایل زودانزالی عبارت است از:

عصبی بودن: زودانزالی گاهی مشکلی موقتی است که در اوایل ازدواج و چند نزدیکی اول با همسر رخ می‌دهد، اما شوهر به تدریج می‌تواند زمان انزال را کنترل کند. البته برخی آقایان ماه‌ها یا حتی سال‌ها با مشکل زودانزالی دست و پنجه نرم می‌کنند.

اضطراب: ارتباط بین اضطراب و زودانزالی پیچیده است. در واقع از یک سو اضطراب می‌تواند منجر به زودانزالی شود، و از سوی دیگر انزال سریع می‌تواند باعث اضطراب شود ـ مسئله قدیمی اول بودن مرغ یا تخم‌مرغ در این باره صادق است.

زودانزالی شوهرتان ممکن است ریشه در اضطراب داشته باشد یا او به دلیل زود ارضا شدن دچار اضطراب شود و در نتیجه با مشکلات بیشتری مواجه شود.
استرس: تحمل دوره‌های استرس شدید می‌تواند منجر به زودانزالی شود.

مشکلات ارتباطی: برخی آقایان وقتی در زندگی زناشویی‌شان با ناسازگاری مواجه می‌شوند و با همسرشان دعوا می‌کنند، دچار حملات زودانزالی می‌شوند. اطلاع نداشتن از وضعیت رابطه و عدم شناخت یکدیگر باعث ایجاد تنش در رابطه زناشویی می‌شود و ارائه عملکرد جنسی رضایت‌بخش را دشوار می‌سازد.

عادت‌های خودارضایی: بسیاری از آقایان عادت دارند که وقتی تنها هستند به سرعت، ظرف کمتر از چند دقیقه خودارضایی کنند، حال آن که این عادت بدن را برای ارگاسم سریع آموزش می‌دهد. اکثر آقایان هم هنگام استمناء فیلم پورن نگاه می‌کنند که باعث می‌شود حواسشان پرت شود و یادگیری سیگنال‌هایی را که بدن هنگام رسیدن به ارگاسم تولید می‌کند، برای خود سخت‌تر می‌کنند.

ابتلا به بیماری‌های مختلف: زودانزالی می‌تواند پی‌آمد اختلال نعوظ، اختلال‌های تیروئید، التهاب پروستات، سندروم درد مزمن لگن و مصرف بعضی داروها باشد.

آیا خمیر دندان تاخیری است؟

در یک جمله اگر بخواهیم به این سؤال پاسخ بدهیم جواب خیر است و شما نباید خمیر دندان را برای ایجاد تأخیری بیشتر بر روی آلت تناسلی خود استفاده کنید.

شاید شما محتواهایی را در اینترنت خوانده یا دیده باشید که ادعا می‌کند اگر خمیر دندان را بر روی آلت خود ماساژ دهید حالت تأخیری ایجاد می‌شود و شما را از مصرف داروهای خطرناک بی‌نیاز می‌کند. و در برخی از این مطالب گفته شده است تا 30 دقیقه می‌تواند این حالت را در شما ماندگار باقی بگذارد.

اما باید بدانید این ادعا به حد کافی دقیق و علمی نیست و هیچ مدرکی که نشان دهد خمیر دندان می‌تواند ارگاسم شما را به عقب بیندازد وجود ندارد. اما در عوض این احتمال وجود دارد که شما و همسرتان دچار سوزش و تحریک بیش‌ازاندازه بشوید.