زایمان سزارین یا طبیعی! کدام را ترجیح می دهید؟

زایمان سزارین را بیشتر انتخاب می کنند ، خانم های باردار را می گویم که برای اولین بار می خواهند مادر شوند ولی نمی دانند که کدام نوع زایمان برای آنها بهتر است و باورهای نادرستی درباره زایمان طبیعی و سزارین دارند.

هر آنچه باید درباره زایمان سزارین بدانید

برای تولد نوزاد دو روش طبیعی و سزارین وجود دارد. خطر زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین کمتر است اما برخی خانم ها به دلایل مختلفی مجبورند برای به دنیا آوردن کودکشان از زایمان سزارین استفاده نمایند اما برخی از آنها نیز بدون هیچ تفکری و فقط به دلیل ترس از درد زایمان طبیعی، سزارین را انتخاب می کنند.

در این بخش از بارداری و نوزاد در نمناک به هر آنچه باید درباره زایمان سزارین بدانید پرداخته ایم پس این مطلب را مطالعه کنید و اگر تولد کودکتان نزدیک است ، آگاهانه این روش را انتخاب کنید.

ما توضیحات را به صورت کامل و با جزئیات اصلی ارائه داده ایم ، تصمیم با شماست تا بعد از کسب اگاهی در مورد هر دو نوع زایمان انتخاب کنید که چه نوع زایمانی برای شما و جنین تان بهتر است.

مقایسه ی کلی مزایای زایمان طبیعی نسبت به زایمان سزارین

 •  زنانی که با زایمان طبیعی نوزادشان را به دنیا آورده اند بسیار راحت حتی دقایقی بعد زایمان به نوزادشان شیر میدهند و همین شیردهی خود دلیلی است برای سوزاندن 500 کالری در طول شبانه روز .
 •  چنانچه شما هم حتما شاهد بوده اید خانم هایی که زایمان طبیعی انجام داده اند سریعتر از خانم های سزارینی فعالیت روزانه خود را شروع می کنند و به واسطه فعالیت ها و ورزش های بعد از زایمان زودتر به تناسب اندام می رسند، و این به دلیل آن است که عوارض بیهوشی و درد ناشی از بخیه ها و فشارهای شکمی که خانم های سزارینی تجربه می کنند را ندارند.
 • سرحالی و شادابی مادر بعد زایمان طبیعی امر بسیار مهم و جالب توجه است. مادری که زایمان طبیعی داشته است روز بعد زایمان می تواند کارهای مربوط به خود و بچه را انجام دهد، ولی خانم های سزارینی چند روز باید استراحت کند.
 •  طبق تحقیقات جامع که نتایج ان را پیش از این هم در نمناک توضیح دادیم نوزادانی که به روش سزارین به دنیا می آیند بیشتر در معرض خطر ابتلا به دیابت نوع اول، آسم و آلرژی نسبت به نوزادانی است که به روش زایمان طبیعی به دنیا می آیند.
 •  دردهای پس از سزارین نیز خیلی زیاد است و تا چند روز باید مسکن مصرف شود اما در زایمان طبیعی دردها پیش از زایمان تجربه شده و به پایان میرسند و بعد از زایمان درد قابل توجهی وجود نخواهد داشت.

  در صورت وجود شرایط زیر، انجام سزارین ضروری است:

 • زمانی که زایمان عقب افتاده است
 • زمانیکه مدت زایمان طولانی شده است که یکی از اصلی ترین دلایل برای انجام سزارین است. مرکز کنترل و پیشگیری بیماری ها تاکید می کند که اگر 20 ساعت یا بیشتر زمان زایمان به تعویق افتاد، فرد باید سزارین شود. این 20 ساعت برای مادرانی که دفعه اولشان نیست باید 14 ساعت باشد.
 • زمانی که جثه کودک بزرگ است

گاهی اوقات کودک بیش از حد بزرگ است که نمی تواند از مجرای مادر عبور کند. این وضعیت که معمولا به تاخیر زایمان نیز منجر می شود، از دلایل انتخاب سزارین است.

 • زمانی که حالت قرارگیری کودک غیر طبیعی است

زایمان طبیعی در صورتی صحیح است که پوزیشن نوزاد درست باشد. یک پوزیشن طبیعی حالتی است که در آن سر نوزاد نزدیک به مجرا باشد. اگرچه این وضعیت همیشه هم نرمال نیست.

گاهی اوقات نوزاد می چرخد و تغییر وضعیت می دهد و ممکن است سر او مخالف مجرا و پاهای او به سمت مجرا باشد. در این حالت امن ترین روش سزارین است. مخصوصا اگر خانم دو قلو یا چند قلو باردار باشد که سزارین حیاتی می شود.

 • زمانی که به نوزاد اکسیژن کافی نمی رسد

گاهی اوقات پزشکان سزارین اورژانسی را انجام می دهند که دلیل آن هم کمبود اکسیژن رسانی به نوزاد است.

 • زمانی که کودک دارای نقص است.

اگر تشخیص داده شود که نوزاد نقصی در بدن دارد، مثل اکسیژن زیاد در مغز، گزینه انتخابی برای زایمان سزارین است که خطرات را تا حد زیادی کاهش می دهد.

 • زمانی که سزارین باید تکرار شود.

بهتر است خانمی که قبلا سزارین کرده، در دفعات بعدی نیز سزارین کند. البته زایمان طبیعی بعد از سزارین نیز ممکن است اما اغلب توصیه نمی شود.

 • زمانی که مادر سلامت کامل ندارد

اگر مادر هرگونه بیماری مزمن مثل مشکلات قلبی، فشار خون یا دیابت داشته باشد، بهتر است سزارین کند. برای خانمی با این وضعیت، زایمان طبیعی می تواند خطرناک باشد.

همچنین اگر مادر مبتلا به HIV یا دیگر بیماری ها باشد، نباید زایمان طبیعی انجام دهد. در این موارد ممکن است حین زایمان طبیعی، بیماری به کودک نیز انتقال یابد. در این حالت سزارین امن تر از زایمان طبیعی است.

 • زمانیکه افتادگی شدید رحم اتفاق افتاده است

در این وضعیت بند ناف قبل از زایمان به سمت پایین می آید. این اتفاق باعث کاهش اکسیژن رسانی به نوزاد می شود که نوزاد در خطر قرار می دهد. همچنین زایمان برای سلامت مادر نیز در این موقعیت موثر است.

 • زمانی که لگن بیش از حد کوچک است

در این حالت مادر لگن بیش از حد کوچکی دارد که زایمان طبیعی را غیر ممکن می کند. اگر سر و تنه نوزاد نیز بشدت بزرگ باشد، انجام زایمان طبیعی نیز غیر ممکن می شود. در این موارد انجام سزارین ضروری است.

 • زمانیکه جفت دچار مشکل است

گاهی اوقات جفت کاملا از خط رحمی جدا می شود و روی محل زهدان را می پوشاند. در این حالت انجام سزارین ضروری است.

 • زمانیکه مادر دوقلو باردار است

زمانی که تعداد نوزادان بیشتر از یکی است، زایمان طبیعی خطرناک است. دو قلو یا سه قلو باردار بودن زایمان را به تعویق می اندازد، در نتیجه طبیعی بودن زایمان برای سلامت مادر و نوزادان خطرناک است. ممکن است مشکلاتی از قبیل زایمان نوزاد از تنه نه از سر، مشکلات اکسیژن رسانی یا سایز وجود داشته باشد. در این مورد سزارین امن ترین روش است

 • حاملگی دوم در حین بارداری اتفاق افتاده باشد

همه ما می دانیم که باروری در هر زنی متفاوت است. بعضی از زنان نیاز به تلاش زیاد و بعضی دیگر از بارداری ناخواسته شگفت زده می شوند.

 

چه زمانی تنها راه انجام سزارین است؟

گاهی اوقات پزشک تاریخ سزارین را از پیش تعیین می کند. در این صورت پزشک قطعا هیچ راهی غیر از انتخاب سزارین نداشته است.

در طول سزارین چه اتفاقی می افتد؟

در حالت روتین، شما را به اتاق عمل می برند و و پارچه ها را بالای شکم قرار می دهند. (ممکن است تمایل به دیدن جراحی نداشته باشید.)جراح یک شکاف افقی به طول 4 یا 5 ساعت دقیقا بالای قسمتی که مو روییده است، ایجاد می کند.

سپس زمانیکه رحم باز شد، یک شکاف افقی دیگر در نیمه پایینی رحم ایجاد می کنند. فرزند را بیرون می آورند و آن را به طور مختصر تست کرده و تمیز می کنند. در همان حین، جراح باقیمانده بند ناف و جفت را بیرون می کشد و رحم را بخیه می زند.این پروسه بسیار معمول است:نزدیک به 32 درصد بچه ها در ایران از طریق سزارین متولد می شوند.

آیا آسیب زننده است؟

این یک جراحی محسوب می شود، بنابراین بیهوشی نیاز است.معمولا بی حسی نیز انجام می شود. داروهای بی حسی احساس درد را کاهش می دهند، اما نه به این معنا که به هیچ وجه دردی احساس نکنید.