تعریف دوجنسه چیست؟

عبارت دوجنسه برای توصیف افرادی به کار گرفته می شود که در هنگام تولد دارای آناتومی جنسی غیرمعمول هستند و متفاوت از افرادی هستند که آناتومی جنسی خودشان را از طریق جراحی، هورمون یا سایر روش های درمانی تغییر می دهند.

این افراد معمولا به عنوان ترنس جندر شناخته می شوند، همانند ستاره تلویزیون، کایتلین جنر، بازیگری به اسم لاورن کوکس در فیلم مشهور “نارنجی یک سیاه جدید است” و نویسنده ای به اسم جنت ماک.

تغییرات جدیدی در این زمینه که کدام یک از افراد تحت تاثیر دوجنسه بودن قرار دارند و همچنین درجه ای که ویژگی های دوجنسه می توانند برای آنها مشکل زا باشند، صورت گرفته است.

به طور مشخص، پذیرش اجتماعی نقش مهمی را در تاثیرات منفی ویژگی های دوجنسه بودن بر روی افراد دارد.

به دلیل اینکه متخصصان بالینی آموزش مناسبی را در شناخت مسائل دوجنسگی ندیده اند، آنها همواره بهترین مشورت را برای والدینی که فرزند متولد شده آنها دارای ویژگی های دوجنسگی می باشد، ارائه نمی کنند.

ویژگی های رایج افراد دوجنسه

برخی از حالتهایی که افراد تحت تاثیر دوجنسگی قرار می گیرند، شامل داشتن آلت تناسلی مردانه کوچک (افراد دارای آلت تناسلی مردانه کوچک) – هم در دختران و هم پسران، همراه با یک چوچوله بزرگتر از حد معمولی می باشد.

علاوه بر این، ممکن است که فرد دارای کیسه بیضه ای باشد که به دو بخش تقسیم شده است و همانند لبهای فرج یا یک لب فرج می باشد که فاقد سوراخ واژنی است.

سوراخ پیشابی می تواند در جای معمول خودش قرار نگرفته باشد و یا به صورت طبیعی رشد پیدا نکرده باشد و ممکن است بیضه ها پایین نیامده باشند و به جای اینکه در داخل کیسه بیضه قرار بگیرند، در داخل بدن قرار گرفته باشند.

این مورد می تواند بر روی افرادی که ظاهر مردانه و زنانه دارند، تاثیرگذار باشند.

همچنین بر اساس جنسیت فرض شده برای فرد، امکان رشد کردن یا رشد نکردن سینه ها به صورت موردی وجود دارد.

علت بیناجنسی چیست؟

دلایل زیادی برای دوجنسیتی بودن افراد وجود دارد که مهم‌ترین مسئله ژنتیک و وراثت می‌باشد و باعث تغییر در هورمون‌ها و ویژگی‌های جسمانی فرد می‌شود. همچنین ایجاد اختلال در واحد ساختمان‌ها و عملکردهای مغزی مخصوصا در ناحیه‌ هیپوتالاموس تاثیر زیادی در بروز دوجنسیتی شدن دارد.
همچنین عوامل محیطی، روانی و رفتاری در تقویت رفتارهایی که در تناقض با جنسیت فرد می‌باشند، موثر است. برای برسی این مسئله و توانایی فرد برای واکنش‌های بهتر می‌توانید با روان‌شناس متخصص در این زمینه صحبت کرده و از راهکارهایی که می‌دهند بهترین استفاده را ببرید.

ملاک‌های تشخیصی برای دوجنسه ها چیست؟

دوجنسه ها از نظر جسمانی و روانی تفاوت‌هایی با سایر افراد دارند که از طریق بررسی ویژگی‌های آن‌ها می‌توان به بیناجنس بودن آن‌ها پی‌برد. افراد دوجنسه از نظر جسمانی، آلت تناسلی دو جنس را دارند و برخی از هورمون‌های آن‌ها متفاوت با سایرین است.
از نظر روانی نیز خود را متعلق به جنسی که هستند نمی‌دانند و سعی می‌کنند رفتار و پوشش شبیه به جنس مخالف داشته باشند. همچنین تلاش برعضو شدن در گروه‌های جنس مخالف می‌کنند. از طریق این ویژگی‌های جسمانی و رفتاری می‌توان افراد دوجنسه را تشخیص داد.

مشکلاتی که دوجنسه‌ ها با آن دست و پنجه نرم می‌کنند

افراد دوجنسه با مسائل و چالش‌های فراوانی مواجه هستند، آن‌ها علاوه بر مسائل خانوادگی در جامعه نیز با چالش‌های متعددی مواجه هستند. به همین دلیل بیشتر سعی می‌کنند به سمت انزوا بروند. این افراد معمولا از طرف جامعه و خانواده طرد می‌شوند و برچسب منحرف جنسی می‌خورند.

دوجنسه ها حتی بعد از جراحی نیز با مشکلات جدیدی مواجه می‌شوند زیرا در تمام وظایف و نقش‌هایی که در اجتماع و خانواده داشته‌اند؛ مانند دانشجو بودن، کارمند بودن یا نقش‌های همسری، فرزندی، پدر یا مادری را باید کنار بگذارند و در قالب جنسیتی جدید آن‌ها را تجربه کنند.

بنابراین افرادی که دوجنسه هستند باید درک و حمایت شوند تا بهتر بتواند از عهده‌ مشکلات خود بربیایند. همچنین توصیه می‌شود افرادی که دوجنسه هستند با روان‌شناس در ارتباط باشند تا بتوانند از نظر روانی بهتر با این موضوع کنار بیایند.