علائم زگیل تناسلی

در زنان، زگیل تناسلی ممکن است روی قسمت خارجی ناحیه تناسلی، دیواره واژن، بین ناحیه تناسلی و مقعد و همچنین دهانه رحم ایجاد شود. در مردان، زگیل تناسلی می‌تواند روی اندام تناسلی، کشاله ران یا مقعد شکل بگیرد. زگیل‌های تناسلی ممکن است روی لب‌ها، دهان، زبان یا داخل گلوی فردی که با پارتنر آلوده به ویروس، رابطه جنسی دهانی داشته نیز ظاهر شوند.

نشانه‌ها و علائم زگیل تناسلی عبارتند از:

توده‌های متورم کوچک، به رنگ پوست و گوشت اطراف ناحیه تناسلی
چندین زگیل کنار هم که به شکل گل‌کلم هستند
خارش یا ناراحتی در ناحیه تناسلی
خونریزی هنگام برقراری رابطه جنسی
زگیل‌های تناسلی ممکن است به قدری کوچک باشند که با چشم غیرمسلح دیده نشوند. با این حال، گاهی امکان دارد که زگیل تناسلی پخش شود و شکل خوشه‌ای به خود بگیرد.

همه برآمدگی‌های پوستی در ناحیه تناسلی، زگیل تناسلی نیستند. عفونت‌ها و عوارض شایع پوستی دیگری وجود دارند که ممکن است شبیه زگیل باشند اما در واقع ضایعه دیگری هستند. اگر نشانه‌ها و علائمی دیدید که بر اساس آن فکر می‌کنید به زگیل تناسلی دچار شدید، حتماً به پزشک مراجعه کنید.

سایر علائم

زگیل‌ها معمولاً بدون درد هستند، اما در بعضی از افراد مکمن است خارش و تورم ایجاد کنند. اگر زگیل‌ها متورم شدند، امکان بروز خونریزی از مجرای ادرار، واژن یا مقعد وجود خواهد داشت.

مجرای ادراری، لوله‌ نازکی متصل به مثانه است و ادرار از داخل آن عبور می‌کند. زگیل‌های تناسلی ممکن است نزدیک یا داخل مجرای ادراری ایجاد شوند و در جریان عادی ادرار نیز اختلال ایجاد کنند.

با توجه به علائم اولیه زگیل تناسلی، باید به خاطر داشته باشید که این زگیل‌ها می‌توانند هفته‌ها تا ماه‌ها بعد از ورود عفونت در بدنتان ظاهر شوند. زنانی که به تازگی رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اند و نگران ابتلا به زگیل تناسلی هستند، باید به طور مداوم خود را معاینه کنند. همان‌طور که پیش از این گفتیم، همه برآمدگی‌های پوستی، نشانه وجود زگیل تناسلی نیست. این علائم ممکن اسن نشانه بیماری‌های دیگری باشند، مثل سفلیس، هموروئید یا شاید هم تگ پوستی یا حتی یک جوش ساده. اگر به زگیل تناسلی مشکوک هستید حتماً با پزشک خود مشورت کنید.

زگیل تناسلی در مردان

در مردان، زگیل تناسلی ممکن است در اطراف ناحیه تناسلی، روی اندام تناسلی، روی بیضه‌ها و کشاله ران ظاهر شود. اگر رابطه جنسی محافظت نشده داشتید، باید این نواحی را به طور منظم چک کنید تا خیلی سریع متوجه ظهور هرگونه زگیل تناسلی شوید. مردان به اندازه زنان ممکن است حین رابطه جنسی، این بیماری را منتقل کنند اما در صورتی که خودشان به این ویروس آلوده شوند، اندکی کمتر از زنان در معرض خطر ظاهر شدن زگیل‌های تناسلی هستند.

نگرانیهای زگیل تناسلی :

این بیماری به سایر اعضاء خانواده منتقل نمی شود و نیازی به ایزوله فرد از بقیه اعضای خانواده نمی باشد .

تا زمانی که زگیلها بطور واضح در پوست ناحیه تناسلی دیده میشود و با توجه به اینکه کاندوم فقط بطور نسبی میتواند از انتشا ویروس جلوگیری نماید بهتر است تا از بین بردن زگیلها بطور موقت رابطه جنسی را محدود نمایند و طرفین مبتلا ضمن تلاش برای درمان محدودیتهای موقت را رعایت نمایند .

اگر شریک جنسی شما به زگیل تناسلی مبتلا باشد ولی زگیل قابل رویت ندارد ، باز هم شانس ابتلا به ویروس و عفونت HPV وجود دارد هر چند این احتمال کمتر می باشد .

خوشبختانه در حاملگی چون HPV به جنین منتقل نمی شود لذا ابتلا به زگیل تناسلی مانعی برای حاملگی نبوده ولی جهت زایمان در صورت ابتلا واژن و سرویکس ، توصیه به انجام سزارین می شود .

در اقایان نیاز به تعیین نوع ویروس HPV توسط PCR نمی باشد ولی در زنان بهتر است نوع آن مشخص شود و بصورت دوره ای هر 6 ماه جهت معاینه و پاپ اسمیر و در صورت لزوم PCR مراجعه نمایند .

بیشترین عامل زگیل تناسلی HPV نوع 6و 11 بوده و در صورت ابتلا به HPV نوع 16و18 بایستی احتمال ابتلا به کانسر های سرویکس را در نظر داشته و نسبت به انجام بررسی و معاینه و پاپ اسمیر دوره ای حساس تر بود .

پشگیری از زگیل تناسلی با واکسن گارداسیل Gardasil :

واکسن گارداسیل و میزان حفاظت این واکسن و انواع آن موضوع بسیار مهمی بوده و بایستی یاد آوری شود بهترین سن واکسن در 11-12 سالگی قبل از هر گونه تماس جنسی می باشد که تا سن 21 سالگی در مردان و تا سن 25 سالگی در زنان می شود از این واکسن استفاده کرد .

حتی افرادی که Sex داشته اند با توجه به اینکه ممکن است هنوز آلوده به این ویروس نباشند میتوانند واکسن دریافت نمایند .

ولی در افرادی که مبتلا به زگیل تناسلی هستد این واکسن برای درمان عامل HPV این زگیلها ،
بی تاثیر بوده و نمی تواند باعث درمان زگیل تناسلی یا پیشگیری از تبدیل زگیل به سرطان شود .

این واکسن پوشش عالی داشته و در 100 در صد موارد از ابتلا به زگیل تناسلی و ضایعات پیش بدخیم و بدخیم ناشی از HPV با سوشهای 6-11-16-18 جلوگیری می نماید ( واکسن چهار ظرفیتی گارداسیل ) .

در واکسن 9 ظرفیتی گارداسیل ، علاوه از چهار نوع HPV فوق، در پیشگیری از انواع 31-33-45-52-58 هم موثر می باشد و اثر واکسن گارداسیل به مدت ده سال در بدن می ماند و ممکن است سوشهای کمتر شایع HPV هم موثر باشد .

واکسن Gardasil 4 یا Gardasil 9 در سه نوبت 0-2-6 تزریق می شود و با توجه به اینکه ندرتا منجر به خارش – سردرد – بیحالی – تهوع میشود ،به مدت پانزده دقیقه در محل تزریق بمانید .

در افرادی که مبتلا به بیماریهای ایمونوساپرس بوده یا حساسیت به واکسن دارند و در افراد حامله ، تزریق واکسن قدغن می باشد .