یکی از مسائلی که برای دختران بسیار مهم است رشد سایز سینه های آنان می باشد. در این مقاله در وبسایت شب جمعه با ما همراه باشید تا به بررسی برخی از نکات مهم درباره عدم رشد سینه ها بپردازیم:

کوچک ماندن سینه‌ها یعنی اختلا‌ل در روند بلوغ؟

تفاوت اندازه پستان‌ها کاملا طبیعی است. بخصوص اگر دخترها در سن بلوغ باشند. ‌البته در اکثر خانم‌ها در سنین بعد از بلوغ هم اندازه پستان‌ها یکی نیست، همان‌طور که اندازه دو دست‌ و‌ پا یکسان نیست. معمولا اولین جوانه‌های پستان در سنین ۸ تا ۱۳ سالگی دیده می‌شود و در اکثر موارد رشد و بزرگ شدن یکی از پستان‌ها سریع‌تر از دیگری است.

بعضی دختر خانم‌ها بعدها هم از این مسئله ناراحتند و فکر می‌کنند مشکلی وجود دارد. در این صورت اگر به یک پزشک متخصص زنان مراجعه شود، او شما را مطمئن می‌کند که مشکلی وجود ندارد. البته بهتر است دختر خانم‌ها همیشه در سنین بالاتر هم به پستان‌ها توجه داشته باشند و به هر نوع تغییر ظاهری آن توجه نشان دهند. به‌خصوص اینکه باید معاینه پستان‌ها را یاد بگیرند و هر ماه آنها را بررسی کنند.

چرا سینه هایم درد می‌گیرند؟

درد پستان هر از گاهی اتفاق می‌افتد. این مسئله در دختر خانم‌ها در سن بلوغ و بعد از آن بیشتر به‌ دلیل رشد پستان‌هاست. بخصوص در حمام هنگام شستشو و در خواب در وضعیت دمر این درد بیشتر حس می‌شود. با وجود این، از درد پستان‌ها هیچ وقت نباید براحتی گذشت.

علاوه بر مسئله فوق، درد پستان‌ها در نزدیکی شروع عادت ماهیانه (یک‌هفته قبل) بسیار شایع است که به‌دلیل ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون اتفاق می‌افتد. این هورمون‌ها باعث تجمع آب در بدن شده و پستان‌ها را متورم می‌کنند. در اوایل حاملگی هم درد پستان‌ها شایع است که دقیقا به‌علت ترشح هورمون‌ها و تاثیر آنها بر پستان است. در صورتی که درد پستان‌ها در موارد ذکر شده اتفاق بیفتد و هیچ ترشحی از پستان وجود نداشته باشد معمولا این درد را با مصرف مسکن و یا حتی پوشیدن لباس زیر مناسب‌تر می‎توان برطرف کرد.

تغذیه خوب و استراحت کافی در اوایل قاعدگی در تسکین این درد بی‌اثر نیست. بهتر است از یک‌هفته قبل از عادت ماهیانه از مصرف غذاهای شور و کافئین‌دار (مثل قهوه،چای و شکلات) پرهیز شود.

اگر به‌غیر از مواقع ذکر شده در پستان‌ها دردی حس شد بهتر است بدون معطلی به پزشک مراجعه شود.

زمان رشد سینه دختران

یک نوزاد تازه متولد شده، دارای نوک سینه، هاله سینه و بافت اولیه سینه است.

اما بیشتر رشد پستان در دو دوره متفاوت زندگی یک زن رخ می‌دهد: ابتدا در دوران بلوغ و سپس در دوران بارداری. رشد پستان‌ها بخش مهمی از بلوغ در زنان است. جالب است که انسان‌ها تنها پستاندارانی هستند که پستان‌های آنها قبل از اینکه لازم باشد وظیفه بیولوژیک خود یعنی شیردهی را انجام دهند، رشد می‌کنند.

اولین مرحله رشد پستان‌ها در هفته ششم رشد جنین و با ضخیم شدن خط پستانی یا خط شیر آغاز می‌شود. پس از ۶ ماه رشد، این خط پستانی تا کشاله ران امتداد پیدا می‌کند اما پس از آن برگشت می‌کند.

با تبدیل شدن هر ستون سلولی به یک غده عرق مجزا، توده ستون‌های سلولی از هر جوانه پستان تشکیل می‌شوند.

هر یک از این از توده‌های سلولی، مجرای جداگانه خود را دارند که به نوک پستان منتهی می‌شود. در ماه‌های پایانی رشد جنینی، این ستون‌ها توخالی شده و هنگام متولد شدن یک نوزاد مونث ، نوک پستان و سیستم مجاری شیری اولیه تشکیل شده است.

همان طور که یک دختر به سن بلوغ نزدیک می‌شود، اولین علائم خارجی آن، یعنی رشد بیرونی پستان‌ها آغاز می‌شود. هنگامی که تخمدان‌ها ترشح استروژن را آغاز می‌کنند، چربی شروع به جمع شدن در بافت همبند می‌کند و باعث بزرگ شدن پستان‌ها می‌شود و سیستم مجاری شروع به رشد می‌کنند. رشد پستان‌ها به طور طبیعی یک یا دو سال قبل از شروع عادت ماهیانه آغاز می‌شود. معمولاً این نشانه‌ها با ظهور موهای زائد و موهای زیر بغل همراه هستند.

پس از شروع تخمک گذاری و عادت ماهیانه، بلوغ سینه‌ها با تشکیل غدد ترشحی در انتهای مجاری شیری آغاز می‌شود. سیستم سینه و مجاری آن به رشد خود ادامه می‌دهند و با رشد بسیاری از غده‌ها و لوب‌ها بالغ می‌شوند. میزان رشد سینه‌ها به میزان قابل توجهی در هر کدام از زنان جوان متفاوت است. رشد پستان در پنج مرحله اتفاق می‌افتد:

  • مرحله اول : در دوره قبل از بلوغ انسان، سینه‌ها صاف هستند و فقط نوک پستان از سطح پوست بالاتر است.
  • مرحله دوم : جوانه‌های پستان ظاهر می‌شوند. پستان و نوک پستان بالا می‌آید. بافت چربی شروع به شکل گیری می‌کند و هاله پستان (ناحیه تیره پوست که نوک پستان را احاطه می‌کند) بزرگتر می‌شود.
  • مرحله سوم: پستان‌ها با وجود بافت غدد شیری پستانی، نسبتا بزرگتر هستند. این افزایش سایز در ابتدا به شکل مخروطی و پس از آن به شکل گردتری اتفاق می‌افتد. هاله پستان شروع به تیره‌تر شدن می‌کند.
  • مرحله چهارم: نوک سینه و هاله پستان بزرگ‌تر شده و یک برآمدگی بالاتر از سایر نقاط پستان را تشکیل می‌دهد. معمولاً عادت ماهیانه طی دو سال پس از رسیدن به این مرحله شروع می‌شود و برخی از دختران در هنگام شروع عادت ماهیانه، به کلی این مرحله را رد کرده‌اند.
  • مرحله پنجم: پستان بالغ گرد است و فقط نوک پستان بزرگ شده است.
    تمام این فرایند از مرحله جوانه زدن پستان تا مرحله پنجم، حدود ۳ تا ۵ سال طول می‌کشد. اما در برخی از دختران نزدیک به ۱۰ سال به طول می‌انجامد و پس از این پنج مرحله، پستان هنوز بالغ یا کاملا رشد کرده به شمار نمی‌آید. تنها حاملگی است که باعث رشد کامل پستان می‌شود.

زنان هر ماه نوسانات هورمونی را تجربه می‌کنند که باعث ایجاد چرخه طبیعی قاعدگی می‌شود. استروژن که در نیمه اول چرخه قاعدگی توسط تخمدان‌ها تولید می‌شود، باعث تحریک رشد مجاری شیری در سینه‌ها می‌شود. افزایش روز افزون استروژن منجر به تخمک گذاری در نیمه این چرخه می‌شود و سپس در نیمه دوم چرخه قاعدگی، هورمون پروژسترون چرخه را به دست گرفته و باعث تحریک تشکیل غدد شیری می‌شود. اعتقاد بر این است که این هورمون‌ها مسئول تغییرات چرخه‌ای مانند تورم، درد و حساسیت سینه‌ها هستند که بسیاری از خانم‌ها درست قبل از قاعدگی آن را تجربه می‌کنند. بسیاری از خانم‌ها نیز تغییراتی در حجم سینه‌ها را تجربه می‌کنند که باعث می‌شود سینه‌ها به طور ویژه‌ای برجسته به نظر برسند.

این اتفاق نیز مربوط به بزرگ شدن غدد موجود در پستان‌ها، به منظور آمادگی برای بارداری احتمالی است. اگر حاملگی در این مدت اتفاق نیفتد، سینه‌ها به اندازه طبیعی خود باز می‌گردند.