سوالات جنسی مرتبط به پیشگیری از بارداری سری چهلم

سه ماهه که ازدواج کردم واز قرصهای ضد بارداری استفاده میکنم ولی شنیدم این قرصها بعد از قطع برای حاملگی مشکل ایجاد میکنه خواستم بدونم صحت داره یا نه
بهتره زیر نظر پزشک مصرف بشه و اگر قصد بارداری رو برای مدت طولانی ندارید بهتره هر از چند ماه بین او وقبندازید تا تخمک گذاری بصورت طبیعی صورت بگیره
ایا قرص یا آمپول مدروکسی پروژسترون باعث نقائص هنگام تولد می شود؟؟؟ به عبارت دیگر اگر زنی بدون اطلاع از حاملگی خود از این آمپول ها استفاده کند می تواند باعث اثرات زیان باری بر روی جنین گردد؟؟؟
این مقاله شاید بتونه کمکتون کنه،اون وسط هاش جواب سوال شما هستش

مدروكسي پروژسترون MEDROXYPROGESTERONE

نام تجاري: دپو-پروورا، فارلوتال، پروورا

معرفي دارو:

مدروكسي پروژسترون نوعي پروژسترون است. پروژسترون يك هورمون جنسي ساختگي زنانه است كه به هورمون طبيعي پروژستون. شباهت دارد. براي درمان اختلالات قاعدگي از قبيل لكه بيني وسط ماه و عدم قاعدگي مصرف ميشود.

مدروكسي پروژسترون را اغلب براي درمان آندومتربوز مصرف مي كنند. آندومتريوز يك بيماري است كه در آن بافت پوششي رحم در حفره لگن رشد غيرطبيعي پيدا مي كند. آمپولهاي دپوت اين دارو را به عنوان ضد حاملگي تزريق مي كنند. با وجود اين، چونكه ممكن است عوارض جانبي جدي از قبيل خونريزي دايم از رحم، عدم قاعدگي و ناباروري طولاني بهمراه داشته باشد فعلاً مصرف آن براي اين مورد تاييد نشده است و فقط تحت شرايط بخصوصي در بريتانيا مصرف دارد.

مدروكسي پروژسترون مي تواند براي درمان برخي انواع سرطان، مانند سرطان پستان يا رحم، مصرف شود.

طرز استفاده از دارو:
اين دارو براي شما تجويز شده بدون توصيه پزشك آنرا تغيير ندهيد.

اشكال دارو: قرص، آمپول.

مقدار و زمان مصرف: 1 تا 3 بار در روز (تزريق با اثر طولاني براي جلوگيري از حاملگي هر 3 ماه).

مقدار مصرف براي بزرگسالان: اختلالات قاعدگي: روزي 2/5 تا 10 ميليگرم. آندومتريوز: روزي 30 ميليگرم، سرطان: روزي 100 تا 1500 ميليگرم، ضدبارداري: 150 ميليگرم.

شروع تأثير دارو: 1 تا 2 ماه براي سرطان، 1 تا 2 هفته براي بيماريهاي ديگر.

ادامه اثر دارو: 1 تا 2 روز براي قرص، و تا چند ماه بعد از تزريق.

توصيه غذايي: ـــــــــــــ

نگهداري از دارو: در محفظه سربسته، در محيط خشك و خنك دور از دسترس اطفال و نور باشد.

فراموش كردن نوبت دارو: به محض يادآوري دارويتان را مصرف كنيد. اگر نوبت بعدي 3 ساعت ديگر است فعلاً يك نوبت مصرف و از نوبت بعد صرفنظر كنيد.

متوقف كردن دارو: بدون اجازه پزشك دارو را قطع نكنيد. زيرا نشانه هاي بيماري ممكن است عود كنند.

مصرف مقدار اضافي: سعي نكنيد بيش از مقدار تجويز شده از اين دارو مصرف كنيد زيرا ممكن است نشانه هاي غيرعادي در شما ايجاد كند.

عوارض نامطلوب:
اين دارو ندرتاً باعث عوارض نامطلوب ميشود.

احتباس مايع، مي تواند باعث كاهش وزن، ورم پا يا قوزك پا و حساس شدن پستان ايجاد شود. درمان طولاني مدت مي تواند منجر به خونريزي نامنظم قاعدگي يا لكه بيني شود.

نشانه ها – اضافه وزن، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها- ورم قوزك پا، شيوع شايع، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – حساس بودن پستان، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – تهوع، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك حاد.

نشانه ها – گيجي/افسردگي، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها – قاعدي نامنظم، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد.

نشانه ها – جوش/خارش/آكنه، شيوع بندرت، موارد مشورت با پزشك همه موارد، شرائط ترك دارو.

تداخل دارويي: ـــــــــــــ

احتياط:
در موارد زير پزشك را مطلع سازيد.

فشارخون بالا، ديابت ، لخته هاي خوني و سكته هاي مغزي، ناراحتي هاي طولاني مدت كبد يا كليه، مصرف داروهاي ديگر.

*******************************************************************************

براي خانم هاي باردار: تجويز نميشود. ممكن است در جنين ايجاد ناهنجاري كند.(جواب شما شاید تا حدودی در این قسمت باشد)
*******************************************************************************

براي خانم هاي شيرده: اين دارو در شير مادر نفوذ مي كند اما به مقدار طبيعي بي خطر است.

براي اطفال و كودكان: معمولاً تجويز نميشود.

براي سنين بالاي 60: مشكلي نيست.

مصرف اين دارو در حين رانندگي و كارهاي دشوار: مشكلي نيست.

الكل: ــــــــــــ

استفاده بلند مدت:
استفاده طولاني از اين دارو خطر لخته خون در سياهرگهاي ساق پا را افزايش مي دهد آزمايشات فشارخون، آزمايشات دهانه رحم هر ساله و معاينات پستان معمولاً لازم ميشود.

انشالله مشکلی پیش نمیاد
موفق باشید

می خواستم بدونم در بین قرص ضد بارداری موجود قرص ژاسمین یا یاسمین هست؟می خواهم بدونم کدامیک از این د اسم نام قرص ضد بارداری امیدوارم متوجه سوالم شده باشید
قرص یاسمین نوعی قرص ضدبارداری هستش که نسبت به ال دی و اچ دی عوارض بسیار بسیار کمی را دارا میباشد و به عنوان قرص جلوگیری از بارداری میشه استفاده کرد
غیر از قرصهای اچ دی و ال دی برای تنظیم زمان پریود چه قرصی بموجوده ؟ وآیا اصلا دارویی هست که زمان رو تنظیم کنه ولی ضد بارداری نباش؟
تا اونجایی که می دونم خیر!! نیست، مگر اینکه علت پریودهای نامنظم بررسی و قرصی براتون تجویز بشه که قاعدگی ها رو با رفع اون مشکل احتمالی منظم کنه. که البته شاید مانع بارداری نشن اما استفاده در زمان بارداری توصیه نمی شود.
قرصهایی که منشا گیاهی دارند مثل قرص اگنوگل — هر قرص روکش دار محتوی عصاره خشک شده ميوه گياه پنج انگشت ( Agni casti fructus ) به ميزان 8/4 – 2/3 ميلی گرم می باشد. معادل mg 55/0 – 5/0 اکوبين. —- که در اختلالات يائسگی و گرُگرفتگی، اختلالات قاعدگی، آمنوره ثانوی، خون ريزی های رحمی، اختلالات قبـل از قاعدگی ، سردرد، طپش قلب، سرگيجه، درد پستان تجویز می شود.
مقدار مصرف : روزی 1 قرص بعد از غذا، اين مقدار ممکن است در چندين ماه متوالی تا بهبود علائم مرتبا حتی در زمان خونريزی ماهانه مصرف گردد.
آیا برای استفاده از روش اورژانس قرص ال دی و اچ دی باید از این قرص ها قبلا استفاده شده باشه یعنی روش جلوگیری این قرص ها باشه یا نه اگه اصلا هیچ استفاده ای نکرده باشی هم میتونی استفاده کنی
و فقط در مدتی که از قرص استفاده مکنیم از بار داری جلوگیری میشه و وقتی قطع بشه مشکلی پیش نمیاد؟
خیر ربطی به استفاده قبلی نداره و شما میتونید در صورت داشتن رابطه مشکوک تا 72 ساعت از روش اورژانسی که 2 تا اچ دی یا 4 تا ال دی و 12 ساعت بعد باز 4 تا ال دی یا 2 تا اچ دی مصرف کنید و از بارداری جلوگیری کنه
با مصرف قرصها و قطع اونها اصولا مشکلی پیش نمیاد ولی این جور نباشد که مثل نقل و نبات و بی رویه استفاده شه که در این صورت مضرات خودش رو به همراه داره
من مدتی به دلیل استرس های شدید عقب انداخته بودم.البته متاهلم.الان بعد از گذشتن 1 ماه از تاریخ قبلی پریود شدم.اما دیروز فقط یک قطره اومد و قطع شد.تا امروز که ظهر شروع به اومدن کرد.دکتر برام قرص جلوگیری نوشته.منم برای اولین باره که میخوام استفاده کنم(برای جلوگیری از بارداری).طبق دستور دکتر باید از روز پنجم قائدگیم شروع کنم به خوردن.سوالم اینه:آیا دیروز روز اول حساب میشه یا امروز؟منظورم برای تعیین روز پنج قائدگیه.
میتوانید روز اول را همان دیروز در نظر بگیرید ولی در کل نیاز به دقت در روز شروع نیست ولی باید منظم مصرف کنید

و فراموش نکنید خواندن این مطلب از دکتر صادقی میتواند مفید باشد

خوردنی همه‌فن حریف
بیش از 100 میلیون نفر از زنان جهان برای جلوگیری از باردار شدن داروهای ضد بارداری خوراکی مصرف می‌کنند. این قرص‌ها علاوه بر جلوگیری از بارداری کاربردهای متفاوت دیگری نیز دارند. از جمله این کاربردها تنظیم سیکل‌های قاعدگی، کاهش درد و انقباضات عضلانی (کرامپ) طی دوره قاعدگی و درمان مشکلات هورمونی و کیست‌های تخمدان است. در بازار دارویی انواع مختلفی از این داروها وجود دارد و شرکت‌های متفاوتی اقدام به ساخت این اقلام می‌نمایند که اکثراً بی‌خطر و مؤثر هستند. تجویز این قرص‌ها بر اساس شرایط بالینی بیمار انجام می‌شود. قرص‌های ضد بارداری معمولاً ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند. این ترکیبات در واقع همان هورمون‌هایی هستند که به صورت طبیعی از تخمدان‌ها ترشح می‌شوند و تخمک‌گذاری و سیکل‌های قاعدگی را ایجاد می‌کنند. چون این داروها در زنان سالم نیز مصرف می‌شود باید به اثرات سوء و فواید این داروها به دقت توجه شود. اگرچه بی‌خطر بودن این قرص‌ها در اکثر زنان اثبات شده است.

تاریخچه
اولین نسل این قرص‌ها در سال 1960 میلادی معرفی شد. این قرص‌ها حاوی دوزهای زیادی از پروژسترون و استروژن بودند. در نسل دوم قرص‌های ضد بارداری خوراکی که در سال 1970 میلادی به بازار عرضه شد دوز استروژن موجود از 50 تا 150 میلی‌گرم به 20 تا 35 میلی‌گرم کاهش یافت. علت این تغییرات کاهش خطر ترومبوآمبولی بود (ترومبوآمبولی یک مشکل عروقی است که در آن لخته‌های خون به صورت ذرات آمبولی به رگ‌های کوچک می‌روند و باعث بسته شدن آن‌ها و ایجاد ایسکمی و … می‌شوند). این داروها به صورت منوفازیک تهیه شده‌اند، یعنی در طول دوره قاعدگی هر قرص دارای مقادیر ثابتی از استروژن و پروژسترون است. اما در قرص‌های مولتی‌فازیک که از سال 1980 میلادی به بازار وارد شدند میزان پروژسترون با توجه به زمان دوره قاعدگی کاهش پیدا می‌کند. این امر از جمله مزیت‌های این قرص است، چرا که در خود بدن نیز میزان ترشح هورمون‌های استروژن و پروژسترون در طی یک دوره قاعدگی یکسان نیست و قرص‌های مولتی‌فازیک تا حدودی این نقیصه قرص‌های منوفازیک را جبران کرده‌اند. در حدود 5 سال پیش نسل سوم قرص‌های ضد بارداری ساخته شد و به دلیل این‌که ثابت شد این قرص‌ها اثرات سوء کمتری بر قند خون، غلظت انسولین پلاسما و فرایندهای چربی دارند، می‌توان این داروها را به راحتی برای افراد دیابتی و افراد دارای اختلالات چربی خون تجویز کرد. نسل سوم قرص‌های ضد بارداری‌، هیرسوتیسم (پرمویی) و آکنه (جوش) را نیز کاهش می‌دهند. باید توجه داشت که داروهای نسل سوم صرفاً عارضه‌های کمتری دارند ولی در زمینه جلوگیری از بارداری و مشکلات هورمونی، شواهدی به نفع مؤثرتر بودن این نسل بر نسل اول و دوم وجود ندارد.
نوع دیگری از قرص‌های ضد بارداری قرص‌های پروژسترونی‌اند که از 30 سال پیش تجویز می‌شوند و تنها حاوی پروژسترون می‌باشند. در مواردی که زنان نمی‌توانند بنا به دلایل پزشکی یا شرایط بالینی قرص‌های ترکیبی (استروژن و پروژسترون) مصرف کنند و نیز در زنان شیرده قرص‌های پروژسترونی تجویز می‌شود.

مصرف‌کننده‌ها
میزان اثر این داروها بستگی به کسانی دارد که آن را مصرف می‌کنند. در صورتی که این قرص‌ها به درستی مصرف شود در حدود 97 تا 99 درصد موارد مؤثر هستند. مصرف‌کننده‌ها به دو گروه منظم و نامنظم تقسیم می‌شوند. مصرف‌کننده‌‌های منظم کسانی هستند که مصرف دارو را هیچ‌گاه فراموش نمی‌کنند و هر دوز را در ساعت معینی مصرف می‌کنند. از خصوصیات دیگر مصرف‌کننده‌های منظم این است که در دوران مصرف دارو به استفراغ و اسهال مبتلا نمی‌شوند. مصرف‌کننده نامنظم افرادی هستند که داروها را نامرتب مصرف می‌کنند. می‌شود حدس زد که موارد شکست در این گروه زیادتر است.
در زنانی که به صورت مرتب این داروها را مصرف می‌کنند امکان شکست این روش (یعنی باردار شدن) فرد یک نفر از هر هزار زن در یک سال است. این آمار در کسانی که قرص‌ها را نامرتب استفاده می‌کنند بسیار بالاتر می‌باشد. طبق تحقیقات، در این دسته از مصرف‌کننده‌ها 50 نفر از هر هزار زن در یک سال دچار بارداری ناخواسته می‌شوند.

نحوه عمل
قرص‌های ضد بارداری با استفاده از شیوه‌های زیر تغییراتی را در سیستم طبیعی رحم و تخمدان‌ها به وجود می‌آورند و از این طریق اعمال اثر می‌کنند.
– جلوگیری از تخمک‌گذاری
– تغییر موکوس گردن رحم به صورتی که قدرت نفوذ اسپرم کاهش یابد. قرص‌ها ترشحات مخاطی گردن رحم را غلیظ‌تر و چسبناک‌تر می‌کنند.
– تغییر در لایه مخاطی رحم به نحوی که تخم لقاح‌یافته قابلیت لانه‌گزینی در جدار رحم و رشد در رحم را پیدا نکند.

فواید
کاهش خونریزی و کاهش ابتلا به آنمی فقر آهن به علت کمتر شدن خونریزی دوران قاعدگی از جمله فواید این داروها است. این داروها درد و کرامپ‌های عضلانی دوران قاعدگی را کاهش می‌دهند و سیکل‌ها را تنظیم می‌کنند. کاهش خطر ابتلا به بیماری فیبروکیستیک پستان و سرطان آندومتر رحم و تخمدان و درمان کیست‌های تخمدانی از دیگر اثرات مفید مصرف این داروها است. این قرص‌ها در برابر بیماری‌های التهابی لگن (یکی از علل عمده ناباروری) محافظ بدن می‌باشند ولی از انتقال عفونت‌های جنسی جلوگیری نمی‌کنند. برخی از این قرص‌ها باعث بهبودی جوش‌ها و آکنه‌ها می‌شوند. قابلیت برگشت سریع این داروها هم از علت‌های انتخاب این قرص‌ها به عنوان یکی از روش‌های شایع جلوگیری از بارداری می‌باشد. معمولاً اندکی پس از قطع مصرف دارو، سیکل‌های قاعدگی و توانایی باروری به حالت نرمال خود باز می‌گردد و این خاصیت برای کسانی که می‌خواهند یک روش کوتاه‌مدت برای جلوگیری از بارداری داشته باشند روش مناسبی است.

اثرات قلبی- عروقی
ارتباط بین مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی و بیماری‌های قلبی- عروقی به دقت و به دفعات زیاد مورد بررسی قرار گرفته است. در زنان غیر سیگاری و آن‌ها که دیابت یا فشار خون بالا ندارند هیچ‌گونه افزایش خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی- عروقی به خصوص سکته قلبی وجود ندارد. اگر چه باید برای این زنان برنامه منظمی به منظور بررسی فشار خون در نظر گرفت. چون بعضی از تحقیقات نشان داده است که استفاده از قرص‌هایی با دوز بالای استروژن، خطر سکته را در زنان بالا می‌برد. همچنین در این تحقیقات خطر حوادث قلبی عروقی- مرگ در زنان 40 تا 44 ساله مصرف‌کننده قرص‌های ضد بارداری خوراکی، 10 برابر بیشتر از زنان 20 تا 24 ساله مصرف‌کننده این قرص‌ها گزارش شده است. با این همه شواد زیادی هم به ضرر این فرضیات وجود دارد و هنوز بسیاری معتقدند که افزایش دوره مصرف این داروها یا سابقه مصرف قبلی این‌ها تأثیری بر افزایش خطر سکته قلبی و … ندارد و همچنان فشار خون بالا و سیگار از مهم‌ترین عوامل خطری هستند که احتمال بروز سکته مغزی و سکته خونریزی‌دهنده را بالا می‌برند. به طور کلی می‌توان گفت احتمال خطر مرگ زنان سیگاری که قرص‌های ضد بارداری خوراکی مصرف نمی‌کنند بسیار بالاتر از زنان غیر سیگاری مصرف‌کننده قرص‌های ضد بارداری خوراکی است.

ترومبوآمبولی وریدی
آمبولی ریوی و ترومبوز وریدهای عمقی پا یکی از جدی‌ترین مشکلات مصرف‌کنندگان این قرص‌ها است. احتمال بروز این عارضه به طور کلی 15 نفر در هر 100.000 نفر در یک سال است. با این وجود در زنان مصرف‌کننده این قرص‌ها ترومبوآمبولی وریدی 3 تا 6 برابر بیشتر از زنان دیگر اتفاق می‌افتد. احتمال بروز این مشکل با افزایش سن، چاقی و جراحی اخیر بالاتر نیز می‌رود. خطر بروز آن در سال اول مصرف این دارو بیشتر است و به ترکیبات استروژنی آن مربوط نمی‌باشد. اما در زنانی که دارای نقص مادرزادی آنتی‌ترومبین III و جهش فاکتور لیدن V (دو تا از فاکتورهای خونی شرکت‌کننده در سیستم انعقاد خون- هستند احتمال افزایش انعقادپذیری وجود دارد) که احتمال بروز ترومبوآمبولی را در این زنان بالاتر می‌برد، بنابراین بهتر است این افراد تنها از قرص‌های پروژسترونی استفاده کنند.

ارتباط سرطان با این داروها
این داروها احتمال ابتلا به سرطان تخمدان را کم می‌کنند. مصرف سه ساله این قرص‌ها خطر ابتلا را 40 درصد می‌کاهد و مصرف ده ساله این قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان تخمدان را تا 80 درصد کاهش می‌دهد.
این قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان آندومتر (لایه مخاطی رحم) را نیز کاهش می‌دهند. در مورد خطر ایجاد سرطان پستان توسط این داروها نیز تحقیقات متفاوت و زیادی صورت گرفته است که برخی این داروها را بی‌تأثیر و برخی مؤثر می‌دانند. اما به طور کلی توصیه می‌شود برای جلوگیری به موقع از این بیماری همه زنان خودشان معاینه ماهانه پستان انجام دهند و در صورت لمس توده یا احساس تغییر در بافت پستان حتماً به پزشک مراجعه کنند.
در برخی از مطالعات نیز بیان شده که مصرف این قرص‌ها خطر ابتلا به سرطان گردن رحم را افزایش می‌دهد. اگر چه در سرطان گردن رحم عوامل تأثیرگذار مهم‌تری نیز مطرح می‌باشند، اما چون احتمال اندکی از این نظر مطرح است می‌توان برای غربالگری و تشخیص این سرطان از پاپ اسمیر استفاده کرد.

عوارض جانبی
عوارض جانبی این قرص‌ها دارای طیف وسیعی است ولی معمولاً این عوارض آن‌قدرها مشکل‌زا نیستند. بیشتر خانم‌ها با شروع مصرف قرص تعداد کمی از این عوارض را تجربه می‌کنند ولی پس از مصرف سومین بسته معمولاً این مشکلات خودبه‌خود برطرف می‌شوند.
لکه‌بینی و خونریزی در حین مصرف قرص‌ها، دو عارضه شایعی است که در اولین سیکل و در صورت فراموش شدن یا دیر خوردن یکی از قرص‌ها اتفاق می‌افتد. خونریزی می‌تواند به خفیف یا همانند قاعدگی زیاد باشد و در هر زمانی از دوره قرص‌ها اتفاق ‌افتد. برای جلوگیری از این عارضه هر روز سر یک ساعت مشخص قرص‌ها را مصرف کنید. لکه‌بینی معمولاً به علت استفاده متوالی از این داروها است و پس از سومین سیکل دیگر نباید اتفاق بیفتد.
حالت تهوع معمولاً به آن اندازه شدید نیست که استفراغ ایجاد کند. بهتر است قرص‌ها را با غذا و قبل از خواب مصرف کنید. وعده‌های غذایی را کم‌حجم و در دفعات زیاد بخورید. ویتامین 6B با دوز 50 تا 100 میلی‌گرم روزانه در برطرف شدن این علایم کمک‌کننده است. در صورت دردناک شدن پستان، میزان نمک مصرفی و کافئین را کاهش دهید. در برخی زنان اندازه پستان بزرگ می‌شود، این مسأله نگران‌کننده نیست اما در صورتی که توده یا تغییری در بافت پستان به صورت یک طرفه پدیدار شود حتماً باید به پزشک مراجعه شود.
تغییرات وزن: مصرف دارو در طولانی‌مدت باعث افزایش وزن به میزان 1 تا 2 کیلوگرم می‌شود. البته هنگام شروع مصرف دارو وزن اندکی کاهش می‌یابد.
تغییرات پوستی: در آغاز مصرف قرص‌ها آکنه و جوش‌ها افزایش می‌یابند ولی با ادامه دادن دارو وضع بهتر می‌شود. گاهی تیرگی پوست به خصوص در لب تحتانی، زیر چشم‌ها و پیشانی ایجاد می‌شود و تعداد کمی از زنان نیز افزایش رشد موی صورت پیدا می‌کنند، اما به طور کلی این قرص‌ها باعث کاهش موی صورت و بدن می‌شوند.
تغییرات خلق‌وخو: با مصرف این قرص‌ها گاهی افسردگی و بی‌حوصلگی به خصوص قبل از زمان شروع قاعدگی به وجود می‌آید. ورزش و تمرینات منظم و استراحت و خواب کافی و مصرف ویتامین 6B در رفع این علایم مؤثر است.
خستگی: معمولاً بعد از 4 تا 6 هفته خودبه‌خود از بین می‌رود.
قطع یا عقب‌افتادگی قاعدگی: یکی از مشکلات شایع در زنان مصرف‌کننده قرص ممکن است خونریزی کم در حین قاعدگی یا اصلاً اتفاق نیافتادن قاعدگی باشد. این حالت به خصوص هنگامی که مصرف این قرص‌ها با شرایط استرس‌زای بیماری همراه است بیشتر می‌شود. به طور کلی بیماری، تغییر در برنامه‌ریزی، فعالیت‌ها و مسافرت از جمله عواملی هستند که باعث تشدید این علایم می‌شوند. با این حال چون اتفاق نیافتادن قاعدگی می‌تواند علامت بارداری باشد، برای اطمینان بیشتر می‌توانید تست بارداری بدهید.

قرص‌های ضد بارداری ترکیبی
این قرص‌ها همان‌‌طور که گفته شد ترکیبی از استروژن و پروژسترون هستند و در صورت استفاده صحیح از این داروها کارایی و اثر آن‌ها در ممانعت از بارداری بسیار رضایت‌بخش است.
قرص‌های ترکیبی که در بازار وجود دارند مختلف‌اند. ممکن است در یک بسته 28 قرص و در بسته شرکت دیگری 21 قرص وجود داشته باشد که البته فرقی در کارکرد و عملکرد آن‌ها نمی‌کند. چون این 7 قرص اضافی نقشی در جلوگیری از بارداری ندارند و صرفاً برای راحتی و تنظیم بهتر زمان مصرف این داروها تعبیه شده‌اند. چون در این حالت بلافاصله بعد از تمام شدن یک بسته باید بسته دیگری را شروع کنید ولی در نوع 21 قرص با تمام شدن بسته باید 7 روز صبر کرد تا قاعدگی اتفاق بیافتد و تنظیم این فاصله ممکن است کمی سخت باشد.
بهتر است منتظر بمانید تا دوران قاعدگی شما شروع شود و در اولین روز دوران قاعدگی اولین قرص را مصرف کنید. بیشتر خانم‌ها اولین روز قاعدگی را اولین روز آغاز قرص‌ها قرار می‌دهند چون می‌توان به راحتی به خاطر سپرد. در اولین دوره مصرف قرص بهتر است از یکی از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری نیز استفاده شود.

هر قرص را هر روز در ساعت معینی مصرف کنید.
اگر از بسته‌های 28 قرصی استفاده می‌کنید به هیچ‌وجه مقدار مصرف خود را تغییر ندهید، حتی اگر هنوز در دوره قاعدگی هستید بسته جدید را آغاز نکنید و حتماً پس از مصرف یک بسته به صورت کامل به سراغ بسته بعدی بروید.
در صورت استفاده از بسته‌های 21 قرصی باید 7 روز پس از پایان بسته صبر کنید و سپس بسته جدید را شروع کنید.
توجه کنید در بسته‌های 28 قرصی 7 قرص غیر فعال می‌باشند و این 7 قرص باید آخرین قرص‌هایی باشد که شما مصرف می‌کنید. معمولاً کارخانه‌های تولیدکننده دارو بالای هر قرص یک شماره هم چاپ می‌کنند که نشان‌دهنده روز مصرف آن قرص است.
در صورتی که برای اولین بار اقدام به مصرف این قرص‌ها کرده‌اید بعد از یک دوره مصرف برای بررسی و پیگیری به پزشک خود مراجعه کنید.
چنان‌چه پس از زایمان تمایل به شیردهی ندارید با مشورت پزشک در هفته سوم پس از زایمان می‌توانید این داروها را مصرف کنید.
اگر به تازگی سقط جنین داشته‌‌اید در صورت مشورت با پزشک در هر زمانی می‌توانید شروع به مصرف این داروها کنید.
اگر بیمار شده‌اید یا اسهال و استفراغ دارید باید بدانید قرص‌ها به خوبی اثر نخواهند کرد. در این مواقع حتماً از روش‌های دیگر ضد بارداری نیز استفاده کنید تا زمانی که هفت روز متوالی از بیماری‌تان گذشته باشد یا یک هفته اسهال و استفراغ نداشته باشید. فراموش نکنید که در تمام این مدت باید همچنان داروهای‌تان را مصرف کنید.

فراموشی یک نوبت قرص
اگر مصرف یکی از قرص‌ها را فراموش کردید همان موقع آن نوبت را مصرف کنید حتی اگر یک روز گذشته باشد و در روز بعد مجبور شوید 2 قرص مصرف کنید، اما توجه داشته باشید که قرص‌ دوم باید در همان ساعت همیشگی مصرف شود. در صورتی که بیش از 1 قرص را فراموش کرده‌اید با مشورت پزشک از نحوه ادامه مصرف قرص‌ها آگاه شوید. در این مواقع باید حتماً از روش‌های دیگر جلوگیری از بارداری استفاده کنید.

قرص‌های ضد بارداری پروژسترونی
این قرص‌ها فقط دارای هورمون پروژسترون می‌باشند و از رها شدن تخمک از تخمدان ممانعت می‌کنند. این قرص‌ها قابلیت نفود اسپرم را نیز می‌کاهند.
نحوه مصرف
نحوه مصرف قرص‌های پروژسترونی شباهت زیادی با قرص‌های ترکیبی دارد و تنها در موارد اندکی متفاوت است.
در صورتی که زایمان صورت بگیرد و مادر تمایلی به شیردهی نداشته باشد می‌توان با مشورت پزشک در هر زمانی این قرص‌ها را استفاده کرد. همچنین در هنگام سقط جنین در هر زمانی با تجویز پزشک می‌توان این قرص‌ها را مصرف نمود.
در صورت فراموشی 1 قرص فوراً آن را مصرف کنید ولی اگر بیش از 1 قرص را فراموش کرده‌اید علاوه بر استفاده از یکی دیگر از روش‌های ضد بارداری، در مورد چگونگی ادامه مصرف قرص‌ها به پزشک مراجعه کنید.

عوامل هشداردهنده
خطر استفاده از این قرص‌ها کم است و بیشتر این عوامل خطرزا مربوط به ایجاد لخته و کاهش خون‌رسانی به اندام و بافت‌های مختلف است. در جعبه هر کدام از این داروها بروشوری وجود دارد که در مورد عوامل خطر و عوارض احتمالی آن داروها اطلاعاتی می‌دهد. قبل از مصرف دارو حتماً آن را مطالعه کنید. به خاطر داشته باشید در صورت بروز هر کدام از موارد زیر باید فوراً به پزشک مراجعه کرد:
– درد شدید شکمی
– درد قفسه سینه، کوتاه شدن تنفس و سرفه همراه با خون
– سردرد (شدید)، بی‌حسی یا ضعف دست‌ها و پاها
– مشکلات چشمی (کاهش دید، تاری دید و دیدن جرقه‌های نورانی در چشم)
– درد شدید پا در ناحیه ران و ساق
– زرد شدن پوست و چشم‌ها
پس از شروع داروها در صورت ایجاد سردرد ناگهانی یا تغییر در تعداد سردردهای شدیدی که سابقه آن را دارید، به خصوص در صورت بروز حساسیت به نور، اختلالات چشمی و تهوع بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

تداخل دارویی
برخی داروها اثرات این قرص‌ها را تغییر می‌دهند و باعث خونریزی میان دوره و هنگام بارداری می‌شوند. بعضی آنتی‌بیوتیک‌ها، باربیتورات‌ها، فنی‌توئین و کاربامازپین از جمله داروهایی است که اثرات این قرص‌ها را کاهش می‌دهند. بهتر است در صورت استفاده از این داروها حتماً از یک روش جلوگیری از بارداری دیگر نیز استفاده کنید. برخی از داروهای گیاهی و سنتی نیز باعث تغییر اثرات قرص‌های ضد بارداری می‌شوند. اکثر خانم‌ها این داروهای گیاهی و سنتی را دارو نمی‌دانند و هنگام مراجعه به پزشک برای دریافت قرص‌های ضد بارداری در مورد مصرف این مواد چیزی نمی‌گویند در حالی‌ که ممکن است به علت اثرات این مواد روش جلوگیری از بارداری با شکست مواجه شود و فرد ناخواسته باردار شود. حتماً به این موضوع نیز توجه داشته باشید.

پرسش‌های متداول

چگونه می‌توان تعداد دفعات قاعدگی را کاهش داد؟
هر بسته قرص‌ ضد بارداری ترکیبی، معمولاً دارای 21 قرص فعال حاوی پروژسترون و استروژن است و 7 قرص غیر فعال که دارونما می‌باشند. در هفته‌ای که دارونماها مصرف می‌شود قاعدگی اتفاق می‌افتد. استفاده طولانی‌مدت و پشت سر هم قرص‌های فعال، قاعدگی را به تأخیر می‌اندازد. در صورتی که قرص‌ها را تا هفته 6، 9 یا 12 ادامه دهید و بعد از آن قرص‌های دارونما را مصرف کنید، قاعدگی به ترتیب در هفته 7، 10 یا 13 اتفاق می‌افتد.

در چه سنی می‌توان در برنامه سیکل‌های قاعدگی دخالت کرد؟
برای مصرف این داروها محدودیت سنی وجود ندارد و منعی برای مصرف این داروها نیست. بسیاری از نوجوانانی که قاعدگی‌های دردناک، نامنظم و مکرر دارند از این قرص‌ها استفاده می‌کنند. آرامش و راحتی که با مصرف این قرص‌ها حاصل می‌شود باعث کاهش غیبت‌ها در محل کار یا تحصیل و افزایش توانایی ورزش کردن و بهبود کیفیت زندگی می‌شود.

چه مدتی پس از قطع قرص‌ها، می‌توان بچه‌دار شد؟
یکی از مزیت‌های این قرص‌ها برگشت‌پذیری سریع افراد به حالت باروری طبیعی است. پس از قطع قرص‌ها تنها دو هفته تأخیر در شروع فعالیت نرمال ایجاد می‌شود. قاعدگی نیز در حدود 4 تا 6 هفته پس از قطع قرص‌ها اتفاق می‌افتد.

آیا بارداری بلافاصله پس از قطع قرص‌ها صحیح است؟
چون در پیگیری‌های زمان بارداری و همچنین تخمین زمان تقریبی بارداری دانستن زمان آخرین قاعدگی و همچنین منظم بودن قاعدگی‌ها مهم است، برای تخمین بهتر روز آغاز بارداری و روز پایان بارداری و روز تخمک‌گذاری بهتر است پس از قطع مصرف قرص‌ها حداقل یک دوره قاعدگی بگذرد و سپس بارداری انجام شود.

آیا در هنگام مصرف این قرص‌ها تست بارداری دچار اختلال می‌شود؟
خیر، در این مواقع نیز تست بارداری دقت بالایی دارد. اساس تست بارداری اندازه‌گیری هورمون مشخصی به نام گونادوتروپین کوریونیک انسانی (HCG) در ادرار و خون است. ترکیبات فعال این قرص‌ها تأثیری بر اندازه‌گیری این هورمون و مقدار آن در ادرار و خون ندارند.

در صورتی که پس از چند سال استفاده‌ متوالی از این قرص بخواهیم آن را قطع کنیم، آیا در پایان یک بسته مجاز به قطع دارو هستیم؟
با قطع مصرف این قرص در سلامت بدن شما تغییراتی ایجاد می‌شود، بنابراین پس از قطع مصرف قرص‌ها باید تا مدتی انتظار خونریزی نامنظم را داشته باشید ولی می‌توانید در هر زمانی که خواستید مصرف قرص‌ها را قطع کنید.

آیا در طول دوره مصرف قرص‌های غیر فعال (دارونما) امکان بارداری وجود دارد؟
خیر، مصرف قرص‌های دارونما احتمال بارداری ناخواسته را بالا نمی‌برد و در صورتی که مطابق دستورات قرص‌ها را مصرف کنید تا 99 درصد در جلوگیری از بارداری مؤثر است. البته اگر بیشتر از یک دوز را فراموش کنید امکان بارداری افزایش می‌یابد.

آیا مصرف این قرص‌ها بر سطوح کلسترول خون اثر دارد؟
میزان این تأثیر بستگی به نوع قرص و غلظت استروژن و پروژسترون آن دارد. استروژن موجود در این قرص‌ها باعث افزایش سطوح HDL (کلسترول خوب) و کاهش سطوح LDL (کلسترول بد) و افزایش کلسترول تام و سطح‌ تری‌گلیسیرید می‌شود. پروژسترون قرص‌های ضد بارداری اثری معکوس دارد. در واقع قرص‌هایی که غلظت بالایی از استروژن دارند تغییراتی در سطوح چربی ایجاد می‌کنند که مفید است.

آیا آنتی‌بیوتیک اثرات این قرص‌ها را کاهش می‌دهد؟
در مورد اثرات آنتی‌بیوتیک‌ها کمی زیاده‌روی شده است و واقع اکثر آنتی‌بیوتیک‌ها تأثیر بر عملکرد این قرص‌ها ندارند آنتی‌بیوتیکی به نام ریفامپین. ریفامپین باعث کاهش اثر این داروها در جلوگیری از بارداری می‌شود.
البته برخی فرضیه‌ها مشتقات پنی‌سیلین و تتراسایکلین را نیز مختل‌کننده اثرات این قرص‌ها می‌دانند ولی هنوز در این مورد مطالعات دقیقی صورت نگرفته است. با این همه به علت اهمیت موضوع بهتر است در صورت استفاده همزمان دوزهای پایین این قرص‌ها به همراه آنتی‌بیوتیک از یک روش جلوگیری دیگر تا پایان دوره مصرف آنتی‌بیوتیک استفاده کنید.

آیا قرص‌های ضد بارداری تأثیری بر فشار خون دارند؟
گفته می‌شود این قرص‌ها تا حدودی باعث افزایش فشار خون می‌شوند. فشار خون بالا در زنانی که این قرص‌ها را مصرف می‌کنند با افزایش سن و مدت زمان مصرف افزایش می‌یابد. قرص‌های ضد بارداری ترکیبی دارای پروژسترون هستند. پروژسترون باعث فشار خون بالا می‌شود. متأسفانه تغییر در فرمول قرص‌ها معمولاً تغییری ایجاد نمی‌کند. در صورت مصرف این قرص‌ها باید فشار خون به صورت منظم بررسی شود، در صورت داشتن فشار خون بالا بهتر است روش دیگری را جایگزین این قرص‌ها کنید.

معیارهای WHO برای مصرف قرص‌های ضد بارداری خوراکی
موارد منع مصرف مطلق (یعنی به هیچ وجه نباید از این داروها استفاده کرد):
– ترومبوآمبولی وریدی
– مشکلات دریچه‌ای و ساختاری قلب
– بیماری‌های قلبی- عروقی
– دیابت پیشرفته و پیچیده
– بیماری‌های مغزی- عروقی
– سرطان پستان
– بارداری
– سردردهایی با علایم عصبی موضعی
– سابقه جراحی بزرگ همراه با بستری طولانی‌مدت
– شیردهی (کمتر از 6 هفته بعد از زایمان)
– فشار خون بالای 100/160
– سن بالای 35 سال و مصرف بیش از 20 سیگار در روز
موارد منع مصرف نسبی (یعنی بهتر است که از این داروها استفاده نشود):
– کمتر از 21 روز از زایمان گذشته باشد.
– شیردهی (بین هفته 6 تا ماه 6 بعد از زایمان)
– خونریزی رحمی و واژینال که علت آن مشخص نشده باشد.
– سن بالای 35 سال و مصرف کمتر از 20 سیگار در روز
– سابقه سرطان پستان که در 5 سال گذشته عود نکرده باشد.
– تداخلات دارویی (مصرف همزمان بعضی داروهای خاص)
– مشکلات کیسه صفرا
مواردی که فواید آن بیشتر از مضرات آن است (تصمیم مصرف در این موارد به عهده فرد و پزشک است):
– سردرد (شدید)
– سابقه جراحی بزرگ بدون وجود آمبولی
– دیابت ملیتوس
– بیماری سیکل سل (کم‌خونی) و سیکل سل هموگلوبین C
– فشار خون 100/140 تا 109/159
– توده تشخیص داده‌نشده پستان
– سرطان گردن رحم
– سن بالای 50 سال
– سابقه فامیلی اختلالات چربی خون
– سابقه فامیلی سکته قلبی
در این موارد استفاده این قرص‌ها محدودیتی ندارد:
– 21 روز پس از زایمان
– وریدهای واریسی
– پس از سقط
– سردرد خفیف
– سابقه دیابت بارداری
– خونریزی‌های نامنظم واژینال بدون وجود علایم کم‌خونی
– سابقه بیماری‌های التهابی لگن
– ابتلا به بیماری التهابی لگن یا سابقه اخیر ابتلا به آن
– ابتلا به عفونت‌های مقاربتی یا سابقه اخیر ابتلا به آن
– واژینیتی که با احتمال افزایش خطر عفونت‌های مقاربتی همراه نباشد.
– افراد HIV مثبت و افرادی که خطر ابتلا به ایدز دارند و بیماران ایدزی
– بیماری خوش‌خیم پستان
– سابقه فامیلی سرطان پستان یا رحم یا تخمدان
– ناقل هپاتیت ویروسی – فیبرویید رحمی
– بارداری
– چاقی
– بیماری‌های تیرویید
– سابقه بارداری خارج رحمی

میخواستم ببینم وقتی که اولین بسته قرص تموم شد در فاصله اون 7 روزی که قرص مصرف نمیکنیم،باید از سایر روشهای جلوگیری استفاده کنیم یا نه میشه بدون جلوگیری نزدیکی کرد؟
بعد از تموم شدن بسته ، بعد از چند 3-4 روز پریود میشی
توی اون زمان تا قبل از پریود شدنت میتونی از کاندوم استفاده کنی
از روز پنجم هم که باز قرص میخوری
میخواستم ببینم وقتی که اولین بسته قرص تموم شد در فاصله اون 7 روزی که قرص مصرف نمیکنیم،باید از سایر روشهای جلوگیری استفاده کنیم یا نه میشه بدون جلوگیری نزدیکی کرد؟
خیر در اون مدت نیاز به هیچ روش پیشگیری دیگری نیست
توجه به دونکته برای شما که تازه شروع به مصرف قرص کردید لازم است یکی اینکه در ماه اول مصرف قرص بهتر است از یک
روش دیگر مانند کاندوم برای افزایش شانس پیشگیری استفاده کنید
و دیگری که مهمتر است اینکه این 7 روز که قرص مصرف نمیکنید خونریزی اتفاق میافتد و نزدیکی در زمان خونریزی
از نظر بهداشتی و پزشکی کار درستی نیست و در یک حالت ممکن است موجب عفونت شما یا همسرتان بشود
21+7=28 طول یک پریود در زمان مصرف قرص ضد بارداری است 21 روز پاکی و 7 روز خونریزی در نظر گرفته میشود
اگر کسی به خاطر تغییر دادن زمان پریودش فقط یک ماه به جای 21 قرص 29 قرص بخوره و از اون به بعد طبق روال قرص بخوره آیا احتمال بارداری هست؟
اگر قرصها هر روز مصرف شده باشد و در دوره مصرف فراموشی رخ نداده باشد احتمال بارداری نیست
فقط ممکن است زمان پریود شدن در دوره بعد هم کمی تغییر کند
موفق باشید
اگر به دلیل بالا آرودن ( بعد از 1 ساعت ) در یکی از روزهای مصرف مارولون مجبور به مصرف مجدد قرص بالا آورده شویم و در نتیجه در پایان دوره ی مصرف قرص یک قرص کم داشته باشیم باید چکار کرد ؟ یعنی بیست و یکمین قرص را نخوریم ؟ آیا از اثر دارو در روزهای باقی مانده تا پریود می کاهد ؟
خب تشریف می برید داروخانه یک بسته قرص دیگه می خرید و می خورید
اما در مورد اینکه 1 روز نخوردن قرص چه تاثیری دارد ؟ اگر در ماه نخست هستید چه این یک قرص رو بخورید و چه نخورید باید از روش دیگری برای جلوگیری استفاده کنید اما در ماههای بعدی فراموش کردن یا نخوردن 1 قرص در یک روز به هر دلیلی ، تاثیر زیادی روی روند جلوگیری نمی گذارد . اما فقط یک روز ها
من در تاریخ 2/12پریود شدم و در تاریخ 2/18 برای اولین بار شروع به خوردن قرص ال دی کردم.
دروره نا منظم و بین 28 تا 30 روز است و مدت خونریزی 6 تا 7 روز است .
خواستم بدونم وقتی همه قرص هارو خوردم ماه بعد با ادامه همین روش بدون هیچ مشکلی می تونین نزدیکی پر خطر کنیم اخه نامزدم که اوم موقع همسرم میشه دوست داره در ماه های اول اردواج راحت باشه
بلی دوست عزیز اگه درست و به موقع مصرف شه مشکلی نداره
من اخیرا ازدواج کردم و به دلیل ابتلا به بیماری لوپوس امکان استفاده قرصهای ضد بارداری دارای استروژن را ندارم. در حال حاضر من و همسرم از کاندوم جهت پیشگیری استفاده میکنیم.
از آنجایی که قرصهای مینی پیل تنها دارای پروژسترون هسنتد، آیا جایگزین کردن این قرصها به جای روش کاندوم برای ما ممکن است؟ با توجه به اینکه من هنوز بچه دار نشده و در حال شیر دهی نیستم و تصمیم به بچه دار شدن تا چندین سال آینده را هم نداریم. در این شرایط آیا استفاده ازاین قرصها به اندازه کافی ایمن هست؟ چه ضررهایی دارد؟
قرصهای شیر دهی (mini pill) نوعی قرص ضد بارداری هستند که فقط دارای هورمون پروژسترون می باشند (مانند قرصهای لاینسترول و لوونورژسترل) . این قرصها دارای بسته های ۲۸ عددی هستند و هر روز باید از آنها استفاده شود (بر خلاف قرصهای ترکیبی که یک هفته قرصها خورده نمی شوند).

در این قرصها فقط از پروژسترون استفاده شده و هیچگونه استروژنی در آنها وجود ندارد . تاثیر قرصهای مینی پیل نسبت به قرصهای ترکیبی در جلوگیری از بارداری کمی کمتر می باشد و حدود ۹۵ در صد است . از آنجایی که این قرصها در طی دوران شیردهی (بعد از زایمان) مصرف می شوند به نام قرصهای شیردهی معروف شده اند.

● نحوه استفاده از قرصهای مینی پیل

از اولین روز خونریزی قاعدگی، مصرف بسته ۲۸ تایی این قرصها را باید شروع نمود و هر روز در سر ساعت معینی ، یک عدد از این قرصها خورده شود . وقتی یک بسته ۲۸ تایی از این قرصها تمام شد، مصرف یک بسته جدید را باید شروع نمود .

● افرادی که نباید از قرصهای مینی پیل استفاده کنند

▪ خانمهایی که دچار مشکلات زیر می باشند نباید از این قرصها استفاده نمایند:

▪ خونریزی رحمی بدون علت نامشخص

▪ سرطان پستان

▪ بیماری کبدی

▪ همچنین خانمهایی که از اضافه وزن ناراحت می شوند ونیز خانمایی که دچار بیماریهای قلبی ، مرض قند(دیابت) و بیماری کیسه صفرا هستند و یا اینکه سابقه ابتلا به افسردگی را دارند بهتر است از این قرصها استفاده نکنند.

▪ قرصهای مینی پیل احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهند .

▪ همچنین احتمال وقوع حاملگی های خارج رحمی در افرادی که از این قرصها استفاده می کنند کمی بیشتر می شود (حاملگی خارج از رحمی هنگامی اتفاق می افتد که تخمک لقاح یافته د رخارج لوله رحمی رشد نماید این وضعیت می تواند بسیا رخطرناک بوده و نیاز به اقدامات اورژانسی دارد).

▪ با این حال ، خانمهایی که از قرص های مینی پیل استفاده میکنند خطر وقوع سرطان آندومتر و بیماری التهابی لگن در آنها کمتر می باشد .

▪ همچنین دردهای عادت ماهانه آنها نیز کمتر میباشد .

● عوارض جانبی مصرف قرصهای مینی پیل (شیردهی)

شایع ترین عارضه جانبی استفاده از قرصهای مینی پیل ، بروز خونریزیهای نامنظم می باشد .

د رحالیکه بسیاری از خانمهایی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دارای قاعدگی طبیعی می باشند ، اما بعضی از خانمها نیز دچار پریودهای نامنظم ، خونریزی در بین عادات ماهانه و یا اینکه بدون هیچگونه خونریزی در طی عادات ماهانه هستند . اگر در مدت ۶۰ روز هیچگونه خونریزی قاعدگی نداشتید، به پزشک مراجعه نمایید نا آزمایش حاملگی برای شما انجام شود.

سایر عوارض جانبی قرصهای مینی پیل (شیر دهی) عبارتند از : تغییر در خلق و خوی ، سردرد و کاهش میل جنسی .

بعضی از عوارض جانبی که با مصرف قرصهای ترکیبی اچ دی HD و یا ال دی LD ایجاد می شوند (مثل تهوع و حساس شدن پستانها) معمولا در افرادی که از قرصهای مینی پیل استفاده می کنند دیده نمی شود .

● تداخل با داروهای دیگر

▪ بعضی از داروها می توانند اثر قرصهای مینی پیل را کاهش دهند .

▪ این داروها عبارتند از : داروهای ضد سل و داروهای ضد صرع یا ضد تشنج .

● فراموشی در خوردن قرصهای مینی پیل

▪ یک شب:

باید هر موقع که به یادتان آمد ، آن قرصها را مصرف نمایید و قرص بعدی را در همان ساعت معمول بخورید .

در چنین مواردی باید به مدت دو هفته از یک روش دیگر نیز برای پیشگیری از بارداری استفاده نمایید (مثل کاندوم).

▪ دوشب:

باید دوشب پشت سر هم دو قرص با هم خورده شود و به مدت دو هفته از یک روش دیگر برای پیشگیری از بارداری استفاده نمود ( مثل کاندوم) .

● مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ مزایای استفاده از قرصهای مینی پیل عبارتند از :

▪ بعضی از عوارض جانبی قرصهای ترکیبی اچ دی و ال دی مثل تهوع و حساس شدن پستانها را ندارد.

▪ فاقد استروژن می باشد

▪ استفاده از آنها آسان می باشد

▪ مشکلی در حاملگی های آینده ایجاد نمی کند

▪ اختلالی درفعالیت جنسی ایجاد نمی کند.

● معایب استفاده از قرصهای مینی پیل

▪ معایب قرصهای مینی پیل عبارتند از:

▪ در قابل عفونتهای مقاربتی مثل ایدز اثر پیشگیری کننده ندارد

▪ در صورت مصرف بعضی از داروها همراه با آن ، اثر آن کاهش می یابد

▪ احتمال خطر بروز کیستهای تخمدانی را افزایش می دهد

▪ خطر بروز حاملگی های خارج رحمی را افزایش میدهد

▪ ممکن است باعث خونریزی های نامنظم شود.

میخواستم راجع به عملکرد قرص های جلوگیری بدونم.میدونم مانع از تخممک گذاری میشه..ولی این یعنی چی؟ یعنی مثلا در روز 14 پریود اجازه نمیده تخمک رها بشه ؟چه اتفاقی برای تخمک میفته؟تخمک از بین میره یا اگه قرص ها رو قطع کنیم آزاد میشه؟؟سوال دیگه هم داشتم اکثر بسته ها 21 تا هستند کسی که دوست داره در یک ماه زود تر پریود شه مثلا 6 عدد مانده به تمام شدن بسته قرص ها رو قطع میکنه و پریود میشود ….. و بسته ی جدید رو شروع میکند.آیا این کار احتمال بارداری دارد یا نه؟
دوست عزیز استروژن و پروژسترون موجود در این قرصها اثر اصلی خود را با تاثیر مهاری بر عملکرد گوناتروپینهای هیپوتالاموس بروز می‌دهند. این شامل سرکوب ترشح ال اچ و اف اس اچ در خون و جلوگیری از صعود میان چرخه‌ای ال.اچ. است. همچنین این ترکیب روی ترشحات مخاط گردن رحم، اندومتر رحم و حرکت و ترشحات لوله‌های رحمی اثر می‌گذارد و باعث کاهش احتمال بارداری می‌شود.
در مورد سوال دومتونم باید گفت که برای جلوگیری باید بسته قرصها رو کامل مصرف کنید.شما اگر کمی مطالعه بفرمایید متوجه میشید که اگر این قرصها رو مرتب مصرف نکنید یا سهواً یکیش رو فراموش کنید اونوقت باید از سایر روشهای جلوگیری استفاده کنید یعنی تاثیرشون رو در جلگیری از دست میدن.چه برسه به اینکه بخواهید قطعش کنید.شما براساس سیکل پریودتون خونریزیتون شروع میشه و خوردن این قرصها به اون نظم نسبی میده.اینطوری فقط سیکل خونریزیتون رو بهم میریزید.
میخواستم بپرسم قرص های ضد بارداری را چند ساعت بعد از مقاربت باید مصر ف کرد ؟
من و نامزدم دیروز ساعته 3 بعد از ظهر با هم رابطه داشتیم و آب پیش منی ایشون تقریبا وارد وازن من شد و تا الان قرصی مصرف نکردم میشه هر چه زود تر جوابه سوالمو بدید ؟
عزیزم..روش اورژانس تا 72 ساعت بعد از نزدیکی جواب میده.هر چه سریعتر انجام بشه بهتره.الان برو داروخانه
اگر ld خریدی : 4 تا الان بخور و 4 تا 12 ساعت بعد
اگر hd خریدی : 2 تا الان بخور و 2 تا 12 ساعت بعد.

در ضمن اگر احتیاج داشتی بیشتر بدونی از نوار بالا روش اورژانسی رو سرچ کن. اول برو داروخانه. حواست باشه قرصها رو با آب زیاد بخوری.اگر کمتر از 2 ساعت بعد از خوردن قرصها بالا آوردی باید دوباره تکرار کنی.

من از روز 2 عادت ماهانه ام که دقیقا 12 اردیبهشت بود شروع به خوردن قرص مارولون کردم. اما تا الان که 26 اردیبهشت هست من هنوز خونریزی دارم به همراه درد ی که زمان پریود ایجاد می شه. به دکتر مراجعه کردم قرص ESion Plas و استروماین داده. روزی 2 عدد دارم استرو ماین می خورم اما خونریزیم تموم نمی شه مقدارشم زیاده . من چی کار می توونم کنم؟

مارولونو اگه قطع کنم خوب می شم؟
میشه یکی راهنماییم کنه.

این حالت به دلیل تغییرات هورمونی بوده که در اثر مصرف قرص به وجود آمده است؛
قبل از شروع مارولون قاعدگی منظم داشتید؟ با تجویز پزشک مارولون را شروع کردید؟
در حال حاضر بهتر است دستور پزشک معالجتان را پیگیری کنید تا بالانس هورمونی دوباره به دست آید.
من دیروز روز اول پریودیم بود ولی متاسفانه با همسرم رابطه برقرار کردم و آب منیش رو کاملا در داخل رحمم ریخت.میخواستم ببینم باید برای پیشگیری از بارداری حتما قرص بخورم . روش اورژانسی منظورمه.احتمال حاملگیم هست؟
آیا اگه قرص بخورم تاثیر بدی روم میذاره؟
احتمال بارداری اصلا وجود نداره. مصرف قرص لازم نیست.
نامزد من 2-3 ماهه که از قرص یاسمین استفاده میکنه به علت کیست تخمدان
همیشه هم مرتب می خوره فقط بعضی وقت ها (که خیلی کم پیش میاد) اگر فراموش کنه فردا شبش 2 تا با هم می خوره یا صبحش سریع تا یادش اومد می خوره
رابطه ما هم در حدیه که در فوقش پیش آب به واژن میرسه نه بیشتر
ایا با این تفاسیر احتمالی وجود داره؟ اگر اره چقدره؟
از چه روش دیگه ای اتفاده کنیم؟
قرص یاسمین (با نام تجاری yaz) از بهترین قرص های جلوگیریه.
بارداری در مورد شما منتفیه، جای نگرانی نیست.
من يك روز بعد از پريودي و يك ساعت بعد از رابطه با نامزدم كه بدون دخول و فقط سحطي بوده و بدون كاندوم بود و باكره هستم قرص ال دي به روش اورژانسي استفاده كردم بعد از 12 ساعت 2 قرص بعدي خوردم اما 3 ساعت بعد از خوردن قرص دوم حالت تهوع بهم دست داد و استفراغ كردم
ميخواستم بدونم آيا قرصها مشكلي داشتن؟ و اينكه آيا قرص دوم جذب شده يا نه؟
الان گاهي زير شكمم تير ميكشه ميخواستم بدونم واسه تخمك گذاري هست يا احتمال حاملگي وجود داره؟ دوره هاي پريودي من منظم و 30 روزه است
اولا یک روز بعد پرید احتمال حاملگی نزدیک صفر است
بعد برای اورژانس ال دی باید 4 تا قرص بخورید و 12 ساعت بعد 4 تای دوم
اگر در فاصله کمتر از 3 ساعت بالا آوردید باید قرصهارا مجدد میخوردید
باتوجه به زمان نزدیکیتون احتمال بارداری خیلی کمه
من در تاریخ 6 شهریور پریود شدم (پریود هایم منطم است یکی دو روز جابه جا میشود ) و در تاریخ 14 شهریور نزدیکی بدون دخول و محافطت شده داشتم
اما بعد از انزال اول همسرم در سری دوم کاندوم پاره شد اما مایه منی در وازن تخلیه نشد ولی نگرانی ما از پیشاب است چون بار دوم بود و چون متوجه پاره شدن کاندوم تا قبل از انزال نشدیم به هر حال بعد گذشت 71 ساعت برای اطمینان 1 قرص لووزسترون و 12 ساعت بعد یکی دیگر را مصرف کردم
الان سینه هایم بسیار حساس شده اند و دیروز چند لکه قهوه ای دیدم … میخواستم ببینم اثرات قرص است یا امکان حاملگی وجود دارد؟
خوب قرص اورژانسی مصرف کردی دیگه
احتمال بارداریت وجود نداره
همسر بنده برای 4 دوره است قرص های LD رو مطابق دستور مصرف میکنن و برای اولین بار روز 5 ام پریود قرص اول رو خوردن و هر ماه پس از پایان 21 عدد قرص ، 7 روز فاصله می اندازن و از روز هشتم مجددا بسته جدید شروع میشه.

سوال بنده در مورد فاصله زمانی بین پایان بسته قرص تا پریود شدن ایشان است
این فاصله 2-3 روزه که قرصی خورده نمیشه و خونریزی هم شروع نشده ، از نظر بارداری ریسکی نداره؟
البته ما اسپرم رو داخل داخل واژن نمیریزیم برای ریسک هرچه کمتر ولی رابطه جنسی های متوالی پس از ارضا داریم که به هر حال مقدار کمی اسپرم وارد میشه…
میخواهم بدانم اون فاصله 2-4 روز بین پایان قرص تا شروع پریود خطری از نظر بارداری داره یا نه؟

اگر بطور خلاصه بگوئیم خیر خطری نداره
من نه ماه ازقرص سیپروترون کامپاند برای جلوگیری استفاده کردم ماه قبل قطع کردم الان سه روز عقب انداختم یعنی دلیلش میتونه بخاطرمصرف قرص باشه این ماه هیچ قرصی مصرف نکردم ممنون میشم جوابم روبدید.
سلام .بله جای نگرانی نیست
دیروز رابطه بدون دخول داشتم اما فک می کنم یک کم از مایع منی با آلتم تماس داشته(البته پرده دارم) . همون لحظه اشتباها به جای 4 تا 2 تا قرص LD خوردم .12 ساعت بعدش 4 تا LD خوردم و خیلی حالم بد شد و حالت تهوع و سردرد شدید گرفتم .
دوباره چهارتا رو هم بعد از 12 ساعت خوردم تا الان. مونده 4 تای بعدی .
1 – می خوام بدونم احتمالش هست با این شرایط مشکلی برام بوجود بیاد ضمن اینکه من 9 روز دیگه باید پریود شم . نیازی هست ادامه بدم ؟
2 – اینکه با این ترتیبی که قرصا رو خوردم مشکلم حل میشه ؟
3 – اینکه چی جوری از تهوع و سردردم جلوگیری کنم … ؟
اونجایی که گفتی: “دوباره چهارتا رو هم بعد از 12 ساعت خوردم تا الان. مونده 4 تای بعدی”
این یعنی زیاده روی در مصرف قرص که نتیجش باعث نوسان هورمونی میشه و به هیچ وجه منجر به بارداری نمیشه. پس نیازی به ادامه قرص ها ندارید.
با این ترتیبی که قرص هارو خوردی بله مشکلت حل میشه ولی سعی کن مصرف صحیح قرص همیشه یادت بمونه.
برای کاهش تهوع آمپول B6 و قرص متوکلوپرامید تأثیر خوبی داره. برای کاهش سردرد هم ژلوفن 200 میلی گرمی براتون خوبه.
مگه قرص LD رو نباید هر 12 ساعت 4 تا خورد ؟ اونم تا 4 بار تکرار کرد؟؟
بله درسته.
ولی شما گفتی 12 ساعت بعدش 4 تا LD خوردم و خیلی حالم بد شد… این درصورتی بود که بار اول به قول خودت 2 تا کم خوردی
و در آخر حرفت گفتی: دوباره چهارتا رو هم بعد از 12 ساعت خوردم تا الان. مونده 4 تای بعدی
پس اگه روش اورژانسی رو دوباره شروع کردی این یعنی زیاده روی و در کل نباید بیشتر از 8 تا قرص بخوری که عوارض بیشتری داره.
اگه از اولین روز خونریزی حساب کنیم دقیقا چه روزایی تخمک گذاریه چه روزایی احتمال بارداری کمه و چه روزایی زیاد و معمولا این ترشحات سفید رنگ برای چیه و چه زمانی رخ میده ؟؟؟
برای فهمیدن روزهای تخمک گذاری باید از آخر شروع کنی
در کسایی که پریود منظم دارند و می دوند در چه روزی پریود می شوند 14 روز مونده به اون روز زمان تخمک گذاریست که معمولا چند روز این ور و اونور برای کسایی که تصمیم بارداری ندارند روزهای پر خطر حساب میشه
معمولا یکی دوروز مونده به پریودی و دو روز بعد از اتمام پریودی در کسایی که پریود منظم دارن روزهای کم خطرند
پ.ن:کلا روش طبیعی برای کسایی که تصمیم بارداری ندارند روش مناسبی نیست بهتره از قرص یا کاندوم استفاده کنید
من 23 سالم هست و دوره ام 28 روزه و پریودم 6 روزه است
در تاریخ 6 شهریور پریود شدم و در تاریخ 14 شهریور نزدیکی محافطت شده با کاندوم داشتم ولی موقع انزال همسرم که خارج از وازن بود متوجه پاره شدن کاندوم شدیم و چون انزال دوم بود از پیشاب ترسیدم
71 ساعت بعد قرص لوونزسترون و 12 ساعت بعد یکی دیگه مصرف کردم
4 رزو بعد از مصرف قرص به مدت 5 روز خونریزی داشتم
الان از زمان پریودم 2 روز میگذرد ولی هنوز پریود نشدم
میخواستم بدونم دلیل خونریزی چی بوده؟
آیا احتمال حاملگی هست؟
نزدیکی شما در روز 9 سیکل‌تون بوده و با توجه به اینکه سیکل منظمی دارید این روز Safe هست و نیازی به مصرف قرص هم نبوده.
به این حال …
فرض بارداری در مورد شما رد می‌شه دوست من، و این خونریزی به خاطر مصرف قرص لوونورژسترول بوده.
جای نگرانی وجود نداره.
من براي اينكه تخمدان پلي كيستيك دارم قرص سيپروترن كامپاند مي خورم كه روز 5شنبه آخري رو خوردم . دوشنبه صبح يه لكه قهوه اي ديدم . چند ساعت بعد نزديكي داشتم كه كمي مشكوك بوده . دوشنبه شب هم خيلي كم خون ديدم كه مطمئن نيستم مل پريود باشه. الان از نزديكي 24 ساعت گذشته . به نظر شما لون‍يل بخورم يا بازم صبر كنم ؟ و اگر بخورم دوره ي بعدي قرصها رو از همون 5 روز بعد از دوشنبه بخورم ؟
بعد از اتمام قرص تا یک هفته بعد که پریود بشی این لک بینی هارو میبینی و کاملا طبیعی
وبسته قرص بعدی رو مثل همیشه 5روز بعد از اولین روز پریودت شروع کن

در مورد رابطه اتون باید بگم اگر اولین ماه هست که قرص مصرف میکنید و میدونید که امکان بارداری وجود داره از روش اورژانسی استفاده کنید

ولی اگر این قرص را 3 ماه بیشتره که هر ماه به طور مرتب مصرف میکنید نیازی به روش اورژانسی نیست چون این قرص خودش ضد بارداری هست

میخواستم بدونم قرصهای جلوگیری از جمله یاسمین چقدر میتونه در جلوگیری از بارداری موثر باشه ؟
همسرم 5 ماهه که از این قرصها استفاده میکنه. در ماه اول هم از روشهای جلوگیری دیگری استفاده کردیم. تا حالا که مشکلی نداشته و پریودی دقیقا در زمان خودش شروع شده.
اما به گفته خودشون بعد از مصرف این قرصها پریودی زمانش بیشتر و مقدار خونریزی کمتر بوده اما وقفه ایی بینش نیافته و مصرف قرصها هم دقیق سر موعد بوده.
این بار هم بعد از مصرف یک بسته سر موعد پریودی شروغ شده.
با توجه به اینکه در این مدت انزال در رحم صورت گرفته و با توجه به مصرف قرصها ایا احتمال بارداری منتفیه ؟ ( البته مطالب رو خوندم که فرمودید پریودی بعد از بارداری به معنی منتفی بوده )
اما چون شنیدم برخی خانمها ( البته اطلاع ندارم که روش جلوگیری داشته اند یا خیر ؟ ) با توجه به اینکه پریود هم میشدن اما باردار بودن کمی به شک افتادم.
قرص های ضد بارداری اگر به طور منظم مصرف بشه میتونه جلوی بارداری را نا 97% بگیرد

با استفاده از قرص ها خون پریودی کمتر میشه و این از عوارض قرص محسوب میشه
در مورد خون ریزی زنانی که باردارن اون هم مثل خون ریزی پریود نیست و شاید 2با 3 قطره به صورت خون آب باشه ولی خون پریود غلیظتره و مثل گذشته است فقط به خاطر قرص کم میشود و این خون ریزی برای هر زن بارداری رخ نمیده
نگران نباشید و اگر در زمان های پرخطر از روش جلوگیری دیگر مثل کاندوم استفاده کنید تا خیالتون راحت باشه

من 20 مهر رابطه داشتم که از ترسم برای اورژانسی از قرص لوونورژسترل استفاده کردم و بعد از دوازده ساعت سرساعت دومی رو مصرف کردم، دوباره پنجشنبه گذشته رابطه داشتم و باز از ترسم همون قرص رو استفاده کردم ولی دومی رو یادم رفت بخورم، از دیروز مثلا پریودم شروع شده ولی مثل قبل نیست بیشتر لکه هست، به نظرتون چی شده؟؟ چیکار میتونم بکنم الان؟
این لکه ها بخاطر قرص هستش و مشکلی نیست .قرص باعث کم شدن خونریزی میشه.فقط حواستون باشه جلوگیری اوژانسی یک بار در ماه جواب میده اما چون شما زمان تخمکگذاریتون رابطه نداشتید مسیله ای نیس و نگران نباشید
باید عرض کنم من 3 ماه هستش که ازدواج کردم. از ماه دوم شروع کردم به خوردن قرص. ماه اول از قرص های یاسمین استفاده کردم اما وقتی به دکتر بابت معاینه مراجعه کردم ایشون گفتن که قرص های یاسمین خوب نیست و موجب می شه که در طول دوره لکه بینی داشته باشم و من از دوره بعد از قرص LD شروع کردم. اما متأسفانه کماکان لکه بینی دارم با اینکه تقریبا 15 روز از اتمام پریودم تموم شه حالا واقعا نمی دونم چیکار کنم؟ نمی دونم اصلا لکه بینیم به خاطر قرص ها هستش یا دلیل دیگه ای هم داره؟
اینکه پزشکتون بدون بک گراند و بررسی رزومه ی شما بگن که قرص رو عوض کنین خیلی عجیبه!
مگه زمانی که یاسمین مصرف می کردین لکه بینی داشتین؟

این لکه بینی ممکنه به خاطر

عدم بالانس هورمونی
حساسیت به قرص و
کیست تخمدان باشه.

شاید به یه متخصص دیگه مراجعه کنین بهتر باشه.

من با نامزدم دوبار رابطه (بدون استفاده از کاندوم) در فاصله تقریباً 15 ساعت داشتیم
بعد از رابطه دوم تقریباً 10 ساعت بعد از روش اورژانسی استفاده کردیم( منی داخل ریخته نشد فقط به خاطر از بین رفتن نگرانی ار روش اورژانسی استفاده کردیم) 4 قرص اول ساعت 17 ناخقیث ساخی رشمه 4 ولی 4قرص دوم با نیم ساعت تاخیر خرده شده
آیا احتمال بارداری وجود داره؟
این تاخیر نیم ساعت چقدر تاثیر منفی داره؟
و اینکه استفاده از روش اورژانسی تقریباً 24 ساعت از رابطه اول گذشته بود استفاده شد ممکن است اثر پذیری کافی نداشته باشه؟
در مرود اینکه اصلا ریسک نبوده و شما به جهت اطمینان اینکارو کردید باید بدونید صحیح نیست چون ریتم بدن رو بهم میزنید و باید بدونید این روش هم نباید هر وقت شک کمی وجود داره استفاده بشه و فقط منوط به شرایط مهم و دارای ریسک بالاست

امادر مورد نحوه انجام باید بگم روش اورژانس تا 72 ساعت قابل استفاده است و اثر داره ولی خب هر چه زودتر استفاده بشه بهتره و تایم شما هم مناسب بوده.در مورد تاخیر نیم ساعتی بین دو نوبت باید بدونید جای نگرانی نداره و اثر منفی نداره

اما با توجه به اینکه 4 تا قرص در هر بار مصرف کردن باید روش ال دی بوده باشه که توصیه میکنم از این روش کمتر استفاده کنید چون سطح هورمونیش بالاست و بهتره از قرص لوونژسترول بهره ببرید که دوتا بیشتر نیست و باید همزمان مصرف بشه و موفقیتش بیشتر.
بعلاوه توصیه میکنم یه روش مطمئن بکار ببرید مثل کاندوم تا این شرایط پیش نیاد براتون

نوشته های مرتبط

یک پاسخ به “سوالات جنسی مرتبط به پیشگیری از بارداری سری چهلم”

  1. سلام من ماه اولی هست که از قرص ال دی استفاده کردم و نزدیکی داشتم بدون کاندوم.اگر بعد از خوردن ۲۱ قرص و ۷ روز استراحت پریود نشدم و تست بیبی چک منفی بود بعد از ۷ روز مصرف قرص رو دوباره شروع کنم؟؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پرداخت آنلاین

نمادهای ما

سبد خرید

سبد خرید شما خالی است.

ورود به سایت