سوتین و یا اسم قدیمی آن کرست در واقع همان پستان بند و سینه بند است. نوعی زیرپوش زنانه است که زنان برای نگهداشتن پستان می پوشند. اگرچه برخی افراد از جمله فمنیست ها با پوشیدن آن مخالف اند، با این حال این پوشش یکی از لباس های زنان است و برخی اعتقاد دارند پوشیدن آن الزامی است. البته به مجموع لباس زیر زنانه نیز کرست گفته می شود.

آموزش بستن سوتین

در روش اول: باید گیزه یا همان غزن سوتین را بسته و آن را از بالا بر تن کنید و بعد پستان ها را در آن قرار دهید

روش دوم به عنوان روش استاندارد: در حالتی که گیره یا غزن سوتین باز است آن را در دست ها کرده و روی پستان ها بگذارید و بعد پشت به آینه کرده در حالت مایل و گیره ها را ببندید

روش سوم و راحتترین: سوتین را روی شکم قرار داده بطوری که غزن روی شکم قرار گیرد. آن را بسته و ۱۸۰درجه بچرخانید. سپس دستتان را وارد بندها کنید. فقط این روش برای بستن برخی سوتین ها مناسب نیست و روش دوم فراگیرتر است.

۱۱ “عوارض نبستن سوتین” چیست خوابیدن با سوتین؟!

پوشیدن سوتین اهمیتی فراتر از یک پوشش دارد و بسیاری معتقدند که بر سلامتی و فرم سینه‌های زنان تأثیرگذار است و در صورت عدم استفاده از آن با عوارض نبستن سوتین روبه‌رو خواهیم بود که ممکن است اثراتی جبران‌ناپذیر بر بافت و شکل سینه بگذارد. بهتر است نگاهی بیشتر از پوشینه به سوتین داشته باشید تا از این به بعد در انتخاب آن دقت کرده و لباس‌زیری را خریداری کنید که علاوه بر پوشش و زیبایی، برای سلامت بدن هم زیانی نداشته باشد.

سوتین مناسب ضامن سلامتی سینه

لباسی که افراد بیشترین ساعات شبانه‌روز به تن دارند، لباس‌زیر است. برخی ممکن است حتی لباس‌زیر خود را دو روز یا سه روز یک‌بار تعویض کنند که این عادت به‌هیچ‌عنوان بهداشتی نیست و سلامت اندام جنسی را به خطر می‌اندازد. سوتین نیز یکی از لباس‌هایی است که خانم‌ها ساعات زیادی از طول روز آن را به تن دارند. از طرفی فرم سینه و زیبا دیده شدن آن برای هر زنی اهمیت بسیار زیادی دارد بنابراین سوتین از دو جنبه زیبایی و سلامتی قابل‌بررسی است و خانم‌ها هنگام خرید سوتین باید این دو نکته را در نظر بگیرند.

سوتین انواع مختلفی دارد که با توجه به کاربردش دسته‌بندی می‌شود. برای مثال برخی سوتین‌ها مناسب لباس مجلسی هستند، این مدل معمولاً دکلته، فنردار و بدون بند طراحی می‌شود. برخی سوتین‌ها مناسب شیردهی هستند و از قسمت جلوی سینه ‌باز و بسته می‌شوند تا مادر هنگام شیر دادن نوزاد نیازی به باز و بسته کردن مدام سوتین نداشته باشد.

سوتین‌هایی در بازار موجود است برای افرادی که سینه‌های بزرگ و افتاده دارند ولی می‌خواهند که سینه‌هایشان کوچک‌تر به نظر برسد و از طرف دیگر سوتین‌هایی مخصوص برای سینه‌های کوچک طراحی‌شده که سینه را بزرگ‌تر و برجسته‌تر نشان می‌دهد. برخی از سوتین‌ها نیز برای پوشش روزانه کاربرد دارند که معمولاً از جنس نخ یا تور هستند و برای راحتی سینه در نظر گرفته می‌شوند. پس با توجه به نوع کاربرد سوتین، طراحی و جنس آن نیز متفاوت است و زنان نسبت به نیازی که سوتین‌ها از آن‌ها برطرف می‌کند به انتخاب و خرید سوتین دست می‌زنند.

نکاتی که برای انتخاب سوتین مناسب باید بدانید

حالا موضوع اصلی این است که بستن سوتین آیا ضروری است؟ عوارض نبستن لباس‌زیر زنانه و یا خوابیدن با سوتین چیست؟ در پاسخ باید گفت که بین کارشناسان بر سر موضوع بستن یا نبستن سوتین در طول روز اختلاف وجود دارد. مسلماً همه آن‌ها به عوارض بستن سوتین نامناسب معتقد هستند؛ زیرا سوتینی که از الیاف نامرغوب تهیه‌شده و از طرفی دیگر فرم و سایز آن استاندارد نیست در طولانی‌مدت موجب تغییر فرم سینه شده و حتی ممکن است برای بافت سینه نیز خطرناک باشد و حساسیت‌های پوستی هم از معضلات دیگری است که فرد را درگیر می‌کند. لازم معیارهای مشخصی برای انتخاب سوتین مناسب به ذهن بسپاریم تا انتخابی سالم و زیبا داشته باشیم.

 

 • سایز مناسب از مهم‌ترین ویژگی‌های یک سوتین مناسب است. فضای داخل قسمت فنجانی سوتین باید با سینه پر شود. سینه نباید خیلی احساس آزادی و یا تنگی و کمبود جا کند. توجه داشته باشید که با افزایش سن و یا افزایش و کاهش وزن سایز سینه شما نیز تغییر می‌کند بنابراین همیشه سایز مناسب را خریداری کنید.
 • جنس مناسب سوتین محافظ پوست و راحتی شماست. در هنگام خرید سوتینی که قرار است در خانه و یا ساعت‌های زیادی به تن داشته باشید دقت کنید. جنس آن باید از الیاف طبیعی بوده و جلو تعریق زیاد را بگیرد. جنس‌های نایلونی و پلاستیکی موجب بروز حساسیت و آزردگی هنگام پوشیدن سوتین می‌شود
 • گاهی عوارض نبستن سوتین به دلیل انتخاب اشتباه اتفاق می‌افتد. پوشیدن سوتین تنگ به مدت طولانی اجازه گردش خون آزاد و طبیعی را در بافت سینه نمی‌دهد و این موضوع می‌تواند برای سلامت پستان زیان‌آور باشد.
 • بستن سوتین نامناسب ممکن است فشار اضافی به گردن و دست‌ها تحمیل کند که این امر موجب بروز مشکلات جدی در این اندام می‌شود و به‌مرورزمان فرد از بستن سوتین اجتناب می‌کند.
 • در صورت انتخاب درست لباس‌زیر، عوارض نبستن سوتین از بستن آن بیشتر می‌شود. به‌ویژه برای خانم‌هایی که دارای سینه بزرگ هستند. نبستن سوتین موجب افتادگی سینه، درد در ناحیه گردن، کتف و کمر می‌شود.
 • بستن سوتین برای زنانی که سینه‌های بزرگ دارند ضروری است زیرا موجب کاهش وزن سینه و فشار آن بر روی گردن می‌شود.
  متأسفانه اکثر زنان از سایز درست سینه خود اطلاعی ندارند و همین مسئله سبب پوشیدن سوتین تنگ‌تر و یا گشادتر از سایز اصلی سینه می‌شود. این ناهمخوانی بین سایز سینه و سوتین علاوه بر فرم سینه بر غدد شیردهی و بافت سینه نیز تأثیرات نامطلوبی می‌گذارد.
 • افتادگی سینه غیرازاینکه سلامت شما را تهدید می‌کند بلکه اعتمادبه‌نفستان را نیز نشانه رفته است. فرم سینه زیبا به زنان اعتمادبه‌نفس بیشتری می‌دهد و درصورتی‌که از این زیبایی محروم باشند ریسک آسیب‌های روحی در آنان بالاتر می‌رود و از طرف دیگر ممکن است زنان بسیاری را به سمت جراحی‌های سینه بکشاند که عوارض بسیار زیادی دارد.

عوارض بستن سوتین هنگام خواب

یکی از معضلاتی که ممکن است دامن گیر زنان و دختران شود بستن سوتین به هنگام خواب است.از طرف دیگر خوابیدن با سوتین نیز جای بحث و بررسی دارد. متأسفانه بسیاری از خانم‌ها بر این باورند که بستن سوتین هنگام خواب سینه آنان را خوش‌فرم تر می‌کند. این تفکر اشتباهی است. شاید هنگام خواب تنها زمانی باشد که عوارض نبستن سوتین شما را تهدید نمی‌کند.

 

 • هنگام خواب سوتین را درآورید زیرا فشردگی سینه هنگام خواب موجب جمع شدن مایعات و عدم دفع مناسب سموم از بدن می‌شود. این کار گردش خون را با مشکل مواجه می‌کند.
 • هنگام خوابیدن با سوتین به‌ویژه اگر از سوتین تنگ یا فنردار استفاده می‌کنید بدن احساس راحتی نمیکند و همین امر موجب کاهش کیفیت خواب می‌شود. درصورتی‌که از آن دسته افرادی هستید که با سوتین می‌خوابید، یک‌شب خوابیدن بدون سوتین را به شما پیشنهاد می‌کنیم تا متوجه تفاوت در کیفیت خواب و راحتی بیشتر شوید.
 • پوشیدن سوتین به‌صورت مداوم اجازه تنفس به پوست را نمی‌دهد به‌ویژه اگر در مناطق گرمسیر یا مرطوب زندگی می‌کنید باید توجه داشته باشید که پوست در طول روز عرق کرده و هوا نمی‌خورد این امر موجب عرق‌سوز شدن و یا عفونت‌های قارچی در ناحیه سینه شود؛ بنابراین جهت حفاظت از پوست خود شب‌ها بدون سوتین بخوابید.
 • درصورتی‌که به دلیل سایز یا فرم سینه خود نمی‌توانید بدون استفاده از سینه‌بند بخوابید پس سعی کنید هنگام خواب سوتین خود را تعویض کرده و یک سوتین راحت و استاندارد به تن کنید تا عوارض سوتین نامناسب را به حداقل برساند.