سکس بچه ها

قوانین مربوط به سوءاستفاده جنسی از کودکان

قوانین مربوط به سوءاستفاده جنسی از کودکان بسته به تعریف محلی هر کشور از کودک و آنچه که سوءاستفاده جنسی از کودکان دانسته می‌شود، متفاوت است.

در بیشتر کشورها تعریفی برای سن قانونی ارائه شده‌است که رابطهٔ جنسی با فرد خردسال یا پایین‌تر از سن قانونی جرم دانسته می‌شود. از آنجا که سن قانونی مربوط به رفتارهای جنسی، از کشوری به کشور دیگر متفاوت است در نتیجه تعریف سوءاستفاده جنسی هم متفاوت است. اگر یک بزرگسال با یک فرد زیر سن قانونی دخول داشته باشد در برخی کشورها تجاوز قانونی نام می‌گیرد.

پیمان‌نامه حقوق کودک یا (CRC) یک معاهده جهانی است که در آن به نگهبانی از حقوق کودکان توجه می‌شود. در ماده‌های ۳۴ و ۳۵ این معاهده به نگهبانی از کودکان در برابر هرگونه سوءاستفاده و بهره‌برداری جنسی پرداخته می‌شود. تن‌فروشی کودکان، پورنوگرافی کودکان، ربودن و فروش کودکان همگی در این مقالات پوشش داده می‌شوند و ممنوع دانسته می‌شوند.

۱۹۵ کشور از جمله همهٔ کشورهای عضو سازمان ملل غیر از ایالات متحده آمریکا و سودان جنوبی این معاهده را تصویب کردند.

آمریکا
سوءاستفادهٔ جنسی از کودکان در آمریکا مصداق کودک‌آزاری است که از ۱۹۷۳ با این عنوان دانسته شده و در همهٔ ایالت‌ها غیرقانونی است.[۷] قوانین مربوط به کودک آزاری در میان ایالت‌های مختلف متفاوت است.

بریتانیا
در بریتانیا قانون مربوط به توهین و تجاوز جنسی در سال ۲۰۰۳ بازنویسی شد و تعریف‌ها و جریمه‌های مربوط به توهین جنسی به کودکان در آن آورده شد که در انگلستان، ولز و ایرلند شمالی اجرا می‌شوند. در سال ۲۰۰۷ قوانینی مشابه در این زمینه در اسکاتلند تصویب شد.

زامبیا
در ۳۰ ژوئن ۲۰۰۸ تصمیمی از سوی یک قاضی، فیلیپ موسوندا، گرفته شد که در اثر آن به دختری که از سوی معلمش دچار آزاری جنسی شده بود مبلغ ۴۵ میلیون کواچای زامبیا پرداخت شود دلیل پرداخت این بود که آن دختر معلم را به دادگاه کشانده بود. این نخستین بار در زامبیا است که یک خردسال در برابر متجاوز پیروز شده‌است.

یمن
در یمن قانونی مربوط به کودک‌آزاری تعریف نشده‌است.

آیا قوانین ازدواج در ایران، برای تامین نیاز جنسی کودکان تدوین می‌شود؟

هم‌زمان با افزایش نگرانی از بالا رفتن آمار کودک همسران و کودک مادران در ایران، زهرا آیت‌اللهی، رییس شورای فرهنگی و اجتماعی زنان شورای عالی انقلاب فرهنگی، خواسته تا نسبت به «نیازهای جنسی کودکان ۱۳ ساله» بی‌توجهی صورت نگیرد.

رییس شورای فرهنگی زنان در گفت‌وگو با ایرنا نسبت به «شیوع بلوغ‌های زودرس کودکان و نوجوانان ایرانی» هشدار داده و گفته است «فاصله افتادن» میان این بلوغ و ازدواج «بی‌دلیل» است. به گفته او «با توجه به اینکه بلوغ جنسی درحال کاهش است، درصورتی که این افراد تمایل به ازدواج داشته باشند، می شود زمینه آن را فراهم کرد.»

آیت‌اللهی با اشاره به این‌که «برآورده شدن نیاز به جنس مخالف برای دختران و پسران، غیر ‌از قالب ازدواج پذیرفته نیست»، خواستار آن شد که از ازدواج افراد زیر ۱۸ سال جلوگیری نشود. وی گفته است «دختران و پسران ۱۰ و ۱۱ ساله در اجتماع با هم ارتباط برقرار می‌کنند. این واقعیت اجتماعی بوده و نشان‌دهنده نیاز دختر و پسر به جنس مخالف است. حال با این همه، باید نیاز به جنس مخالف بی‌پاسخ گذاشته شود یا نه؟ اگر پاسخی به آن داده نشود، یعنی چشممان را به‌روی واقعیت بسته‌ایم.»

به گفته آیت‌اللهی «اگر بلوغ جنسی زودتر از ۱۳ سال اتفاق افتاد، باید آن فرد یاد بگیرد خودش را کنترل کند و بعد از ۱۳ سال تن به ازدواج دهد.»

 

اما آیا ازدواج تنها راه حل تامین غریزه جنسی کودکان است؟

حسین قاضیان جامعه شناس ساکن آمریکا با ترسیم نقشه‌ای از وضعیت موجود می‌گوید:« می‌دانید که کودکی با بلوغ جنسی خاتمه پیدا نمی‌کند. یعنی بلوغ و نیاز جنسی در فرد ایجاد شود اما فرد هنوز کودک باشد، به این مفهوم که بنا به تعاریف مثلا زیر ۱۸ سال باشد.

نکته دوم این است که مادامی که فرد کودک است نمی‌تواند مسئولیت‌های اجتماعی بپذیرد. یعنی مسئولیت به دلیل کودک بودنش از او ساقط است. به همین دلیل نمی‌تواند گواهینامه بگیرد و رای بدهد و به همین دلیل نمی‌تواند ازدواج کند. برقراری رابطه جنسی هم از همین قبیل است.»

اما نکته‌ای که به گفته خانم آیت‌الهی نمی‌شود به آن بی‌توجه ماند به وجود آمدن نیازهای جنسی پیش از پایان دوران کودکی یعنی ۱۸ سالگی است. موضوعی که حسین قاضیان معتقد است ممکن به دلایل بیولوژیکی اقلیمی و یا فردی به وجود بیاید.

با اینهمه او به موضوع تشدید این نیاز در جامعه ایران هم اشاره می‌کند و می‌گوید:«ما، منجمله کودکان، این روزها از طریق پدیده سکس تجسمی، سکسی که در فضای عمومی با تصاویر و اطلاعات و تحریکاتش روبه‌رو هستیم.»

قوانین در ایران در حالی سن ازدواج دختران را ۱۳ سال تعیین کرده است که در بسیاری از کشورهای جهان برقراری رابطه جنسی میان کودکان و بزرگسالان بالاتر از ۱۸ سال جرم تلقی می‌شود. با در نظر گرفتن این که ممکن است کودک زیر ۱۸ سال نیاز جنسی داشته باشد، چطور می‌تواند این نیاز را برآورده کند؟

حسین قاضیان پاسخ می‌دهد:« راهی که معمول جامعه‌ها بوده، پنهان کردن یا سرکوب این نیاز بوده.

می‌دانیم که این نیاز یا به شکل دیگری سر برمی‌آورد یا به شکل دیگری پاسخ داده می‌شود. یک راه این است که کودک با کودک دیگری در ارتباط جنسی باشد و از طریق رابطه انسانی با کودک دیگری نیاز جنسی‌اش را برآورده کند. این اتفاقی است که در حال حاضر رخ می‌دهد.

در جامعه ما با وجود همه تدابیر انضباطی که گذاشته می‌شود، می‌دانیم چنین اتفاقاتی می‌افتد اما ممکن است در حد جامعه‌های دیگر نباشد.

نکته دوم این است که ممکن است که کودکان بتوانند نیازهای جنسی‌شان را از طریق غیر انسانی یعنی بدون دخالت عنصر انسانی برطرف کنند. راه دیگر که جامعه ما در پیش گرفته این است که تنها از طریق ازدواج صورت می‌گیرد. وقتی صحبت از ازدواج می‌کنیم قبول می‌کنیم که کودک مسئولیت‌هایی را بپذیرد.

در حالی که هنوز کودک است. این تناقض ماجرا است و مشکل از اینجا شروع می‌شود.»