یوگا چیست؟

یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد. بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس ، یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم می دهند.

 

معنی یوگا

باید بدانید که یوگا از ریشه کلمه سانسکریت YUJ گرفته شده که معنی آن اتحاد می باشد. در واقع یک بین تن و روان و حتی نیروهای مثبت و منفی وجودی انسان اتحادی غیرقابل باور به وجود می آورد. مدرسه يوگا ايجنگر يوژ را به عنوان « پيوستن يا ادغام تمام جنبه هـاي فردي – بـدن بـا ذهـن و ذهـن بـا روح » براي رسيدن به يک زندگي شـاد، متعادل و مفيد تعريف مي کند.

 

آن هـا ادعا مـی کنند هدف نهـایی یـوگـا، رسیدن به کالیالی (رهـایی یا آزادی نهـایی) اســت.

 

یوگا تمرین حرکتی ذهنی بدن می باشد. حرکات این ورزش هر دو عامل جنبش و کنترل تنفس و تمرکز را در بر دارد . بسیاری از فواید یوگا شبیه به تای چی و یا هنرهای رزمی است ، بسیاری از مربیان در طول زمان، این ورزش را شکل داده اند. به طوری که حتی بسیاری از مدارس ، یوگا منحصر به فرد خود را تعلیم می دهند .

 

تاریخچه یوگا

یوگا ورزشی جسمی و روانی است که در شبه قاره هند و توسط هندوها به وجود آمده‌است. ریشه یابی دقیق این ورزش که توسط چه شخصی و دقیقاً چگونه به وجود آمده ناممکن است. چرا که تاریخ شکل‌گیری یوگا به سال‌های بسیار دور باز می‌گردد.

 

یوگ هـا طی هزاره هـا این رشته را به دانش آموزان خود منتقل کردند و بسیاری از مدارس مختلف آموزش یـوگـا گسترش یافتند.

نتیجه حاصل از کلاس‌های یوگا

در کلاس‌های این رشته ورزشیِ منتال، به شما می‌آموزند که چگونه بافت‌های شخصیتی خود را گسترش دهید. در واقع حرکات و تمرکز حین آن،

این توانایی را دارد تا با کشش‌های عضلانی و ماساژ اعضا، هماهنگی بسیار خوبی را بین اعضای بدن و همچنین سیستم اعصاب ایجاد کند.

تاثیر بسیار مناسبی بر روی سلامتی افراد و همچنین رفع بسیاری از بیماری‌ها طی این عملکرد حاصل خواهد شد. اما این موضوع تمام تاثیری نیست که این رشته ورزشی با زیر شاخه‌های متعدد به همراه دارد.

شاید باور این مسئله کمی سخت باشد اما انجام این تمرینات باعث می‌شود که شما تسکین بسیار مناسبی برای دردها و حتی بیماری‌های غیرقابل علاج خود پیدا کنید. به طور قطع می‌توان گفت با مداومت در انجام حرکات مناسب بدن، تا حدود زیادی دردها را از بین خواهید برد.

چرا تمرینات یوگا مفیدتر هستند؟

اگر بخواهیم اهداف یوگا و بخصوص تمرینات آسانا را بدانیم، به این موضوع می‌رسیم که تنها هدف این تمرینات حفظ سلامت و کسب قدرت بدنی است. این موضوع از طریق تقویت ذهن، جسم، عضلات و استخوان‌ها حاصل می‌شود.

یکی از مواردی که امروزه به آن تاکید می‌شود و برای سلامتی بدن بسیار مفید است، کمک گرفتن از انواع فعالیت‌های بدنی است. از این طریق ذره ذره بدن و تمرکز ذهن به طور کامل به چالش کشیده می‌شود. مثلا افرادی که به صورت حرفه‌ای ورزش‌های قدرتی را انجام می‌دهند، انرژی و حس سلامت بسیار زیادی بعد از تمرینات دارند.

اما سوال اینجاست که آیا این وضع تا پایان عمر ادامه دارد؟ لازم به ذکر است که ورزش‌های قدرتی و سنگین به رشد بافت‌های عضلانی کمک می‌کنند. اما اگر روند غیر اصولی و بی ملاحظه‌ای طی شود، ممکن است آسیب‌هایی مانند بیماری‌های روماتیسمی و حتی مشکلات تنفسی را در پی داشته باشد.

حتی این امکان وجود دارد که در صورت رشد بیش از حد عضلات، بافت عضلانی به چربی تبدیل شود. یعنی اگر برای مدت کوتاهی ورزش را کنار بگذارند، چربی‌های بسیار زیادی در عضلات جمع خواهند شد.

این مسئله یکی از دلایلی است که باعث می‌شود ورزش‌های سنگین برای تمامی افراد مناسب نباشند. اما نکته اینجاست که با اطمینان می‌توان گفت، آساناهای یوگا برای تمامی سنین مناسب هستند و هیچ مشکلی را برای افراد مختلف به همراه ندارند. اما نکاتی نیز برای این ورزش باید در نظر داشت.