به چه دلیل عفونت هاي ادراری در خانم ها شايع ترند؟

اما در زمان نوزادي آنقدر فرقي نمي کند ولي از 3 سالگي به بعد، اين ميزان در خانم ها افزايش پيدا مي کند و چند علل مهم در اين زمينه موجود است که مهمترينش، آناتومي ناحيه ادراری و تناسلی خانم هاست. طول مجراي ادرار در خانم ها خيلي کوتاه تر از آقايان است و همين امر، عفونت هاي ادراری را که عمدتاً بالارونده هستند، افزايش مي دهد.

 

علل دوم، نزديک بودن مقعد و واژن به مجراي ادرار است بنابراين يکي از عواملي که باعث عفونت هاي ادراري در خانم ها مي شود تماس جنسي است. در هر تماس، حجم بسيار زيادي ميکروب وارد مجراي ادرار مي شود که درصورتی که خانم به موقع و بعد از تماس جنسي ادرار نکند يا حجم مايعاتي که استفاده مي کند کم باشد، به عفونت ادراري ابتلا خواهدشد.

عامل ديگر، قطع و وصل جريان ادرار موقع ادرار کردن است. بعضي ها به اشتباه فکر میکنند اين کار برای تقويت عضلات ناحيه لگن مفيد است؛ در حالی که قطع کردن جريان ادرار باعث ايجاد خلأ يا مکش در آن ناحيه شده و اين خلأ تمام ميکروب های بيماری زای اطراف مقعد و واژن را به داخل مجرای ادرار می کشاند و باعث ايجاد عفونت ادراری می شود. عدم رعايت بهداشت نيز علل ديگر است. با رعايت بهداشت به راحتي مي توان از بسياری از عفونت های ادراری پيشگيری کرد.

مهم ترين نکته اين است که موقع شست وشو و طهارت و حتی خشکاندن، دست يا دستمالی که به ناحيه مقعد کشيده مي شود، به طرف جلو نيايد. بنابراين با شستشو از جلو به طرف عقب می توان از عفونت ها پيشگيری کرد. همچنين عوض نکردن لباس زير بطور منظم و وجود رطوبت و نم در آن باعث ايجاد کلوني هاي ميکروبي و قارچي در لباس زير می شود. سعی کنيد لباس زيرتان هميشه خشک باشد.

 

اما برخی ميکروب ها به اسم لاکتوباسيل هم در اين ناحيه هستند که در نزدیکی واژن زندگی مي کنند و محيط اطراف واژن و مجرای ادرار را اسيدی و اين منطقه را برای رشد باکتری ها نامطلوب می کنند. حال درصورتی که به هر دليل اين لاکتوباسيل ها از بين بروند، اسيديته منطقه به هم می خورد و جهت رشد ساير باکتری ها مطلوب می شود.

با مشاهده چه علايمی می توان به عفونت ادراری پی برد؟

اولين نشان عفونت ادراری، حس ناراحتی موقع ادرار کردن است. اين حس مي تواند خود را بصورت سوزش، قلقلک مجرای ادرار، درد در انتهای ادرار کردن و درد در ناحيه استخوان عانه يا زير شکم نشان دهد. نشان های ديگر شامل تکرار ادرار همراه با درد، ادرار بدبو، تغيير رنگ ادرار به طرف تيره يا رنگ چای و وجود خون واضح در ادرار همراه با دفع لخته است. در مواردی که عفونت ادرار به سمت کليه ها کشيده شود، به اين علايم، تب و درد پهلو هم اضافه می شود.