شورت یک بار مصرف چیست؟

شورت یک بار مصرف یک محصول بهداشتی است. این کالا مانند بسیاری از محصولات پزشکی دیگر به منظور رعایت بیشتر بهداشت افراد بیمار و جلوگیری از انتقال بیماری یا شدت یافتن آن طراحی شده است.

جنس شورت‌های یک بار مصرف چیست؟

الیاف شورت های یک بار مصرف عموماً از جنس پنبه است. پنبه به دلیل گیاهی بودن و ویژگی‌های خاصی که در جذب رطوبت دارد، بهترین جنس برای تولید چنین محصولی است. چرا که شورت یک بار مصرف قرار است تا حد امکان بهداشتی باشد. اما به دلیل آن‌که این شورت‌ها سایز خاصی ندارند، و داشتن خاصیت ارتجاعی یکی از موارد مهم در این کالا است، در تولید شورت یک بار مصرف از الیاف خاص با خاصیت کشسانی نیز استفاده می‌شود.

شورت یک بار مصرف در حقیقت یک بافت مشبک و توری شکل است که در تار و پود آن از ترکیب نخ پنبه و نوع خاصی از کش بسیار نازک استفاده می‌شود.

چه کسانی از شورت یک بار مصرف استفاده می‌کنند؟

افرادی که دچار بیماری‌های عفونی، به ویژه بیماری‌های سریع انتقال، یا عفونت‌های شدید دستگاه تناسلی باشند، باید در مدت زمانی که به این بیماری دچار بوده یا در بیمارستان بستری هستند، از شورت یک بار مصرف استفاده کنند. همچنین به کسانی که پس از جراحی‌های سخت در بیمارستان بستری می‌شوند نیز، شورت یک بار مصرف پوشانده می‌شود. استفاده از این شورت‌ها به دلیل آن که بعد از مصرف، دور انداخته می‌شوند، احتمال انتقال باکتری‌های مولد بیماری به سایر لباس‌ها را از بین می‌برند.

یکی دیگر از موارد مصرف شورت‌های یک بار مصرف، چند روز ابتدایی پس از زایمان خانم‌ها است. به دلیل آن که حجم خونریزی در این روزها به بالاترین سطح خود می‌رسد، ضمن آن که رعایت بهداشت برای جلوگیری از بیماری در چنین روزهای امری حیاتی است، به خانم‌هایی که به هر روش، زایمان کرده باشند توصیه می‌شود که از پدهای بهداشتی خیلی بزرگ استفاده کنند. و به دلیل آن‌که شورت‌های یک بار مصرف خاصیت ارتجاعی بسیار بالایی دارند، استفاده از این شورت‌ها برای نگهداری بهتر از پد بهداشتی به خانم‌ها توصیه می‌شود.

 

در چه شرایط دیگری به جز بیماری می‌توان از شورت یک بار مصرف استفاده کرد؟

به جز موارد فوق، که اصلی‌ترین دلایل برای استفاده از شورت یک بار مصرف است، شرایط دیگری نیز وجود دارد که در آن‌ها می‌توان از شورت یک بار مصرف استفاده کرد. یکی از شرایطی که توصیه می‌شود در آن از شورت یک بار مصرف استفاده کنید، سفرهای طولانی است.

سفرهایی که شما در طول مدت سفرتان در هتل یا مهمان‌سرا اقامت دارید. در چنین شرایطی چون امکان انتقال بیماری زیاد است و در عین حال امکانات کافی مانند شوینده مناسب برای شستن شورت و خشک کردن کامل آن وجود ندارد، می‌توان از شورت یک بار مصرف استفاده کرد.

معایب استفاده از شورت یک بار مصرف چیست؟

در ابتدا لازم است یک بار دیگر بر این نکته تأکید کنیم که شورت یک بار مصرف یک محصول بیمارستانی است. در واقع این کالا را نباید به طور دائم استفاده کرد. همچنین شورت یک بار مصرف نباید جایگزین دائمی شورت پارچه‌ای شود. یکی از معایب استفاده مدام از این شورت‌ها امکان ایجاد حساسیت یا بریدگی روی پوست است.

شورت یک بار مصرف به دلیل آن‌که از الیاف بسیار نازک و کشسانی تولید می‌شود، به مرور زمان و در اثر استفاده مداوم پوست بدن را دچار خوردگی، حساسیت یا بریدگی خواهد کرد. عیب دیگر استفاده مداوم از شورت یک بار مصرف آسیب رساندن این محصول به طبیعت است.

مانند هر محصول یک بار مصرف دیگری که بعد از استفاده چند روزه یا چند ساعته دور انداخته می‌شود، شورت یک بار مصرف هم قابل شستشو و استفاده مجدد نیست. اما دور انداختن این محصول به معنی از بین بردن آن نیست. حالا طبیعت باید تلاش کند که این محصول را طی چند صد سال تجزیه کند. بنابراین هر چقدر مصرف محصولات یک بار مصرف کمتر شود، به نفع طبیعت و در نهایت خود ما است.

عیب دیگر استفاده بی‌دلیل و همیشگی از شورت یک بار مصرف، صرف پول زیاد برای آن است. لباس زیر از هر نوعی که باشد باید سریع تعویض شود. عمر مفید شورت یک بار مصرف پس از استفاده تنها یک روز است. بنابراین اگر بخواهیم به جای لباس زیر دائمی از شورت یک بار مصرف به بهانه بهداشتی بودن آن استفاده کنیم، باید هزینه گزافی بابت خرید آن پرداخت کنیم.