یکی از مشکلاتی که بسیاری از جوانان و نوجوانان با آن مواجه هستند خودارضایی است. فارق از مسئله حرام بودن این امر در دین اسلام و عوارض روحی که برای فرد به همراه دارد بسیاری از مشکلات جسمی را نیز به همراه دارد.

شیوه و نحوه ی انجام دادن خود ارضایی مهم نیست، بلکه مهم، فشاری است که بر جسم و روان وارد می شود.
فرد باید تصوراتی رو برای خودش مجسم کند و نیروی بسیار زیادی را به ذهنش وارد کند تا بتواند خودش را در آن شرایط خاص و لذت آور تصور کند. فشاری که به ذهن و کم کم به سایر اندام ها وارد می شود بسیار زیاد است. و وقتی فرد مشغول بازی کردن با اندامهای خویش می شود و شروع به لذت بردن می کندچون شخص دومی حضور خارجی و واقعی ندارد و فقط تخیل فرد حضور دارد ، فرد باید تمام حس و توانش رو متمرکز کند تا تنها توسط خود، ذهن و اندام اندک لذتی رو نجربه کند و البته خود را ارضا کند.
در دختر خانم ها، به دلیل خود ارضایی و عدم وجود هرگونه رابطه با شخص دوم و البته دخول، فشار زیادی به دستگاه تناسلی، رحم، تخمدان ها و تمامی ماهیچه های مرتبط با دستگاه تناسلی وارد می شود که آن هم به خاطر انقباضات پشت سر هم ماهیچه ها و شل و سفت کردن پی در پی بافت های بدن است. دقیقا بعد از ارضا شدن، درد، بیشتر حس می شود، مخصوصا زیر شکم و پهلوها. درد در کمر و پاها در بیشتر خانم ها بعد از رابطه ی جنسی شایع هست و اصلا دلیلی برای نگران شدن راجع به این موضوع وجود ندارد، و البته این درد زمانی که خود ارضایی صورت می گیرد بیشتر قابل لمس خواهد بود.
خود ارضایی زمانی سب عفونت یا هر چیز مشابه دیگه می شود که در مکانی انجام بگیرد که تمیز نباشد، مثل یک حمام کثیف! یا از چیزها و لوازمی برای خود ارضایی استفاده بشود که بهداشتی نباشد (آن هم به تقلید از فیلم های پورن) و یا به هر دلیلی آلوده باشد، و یا اینکه فرد، بعد از خود ارضایی ساعت هایی رو با همون لباس زیر کثیف سپری کند، بدین نحو می شود که فرد مبتلا به خود ارضایی، به عفونت و یا  هر چیز دیگه ای مثل این دچار می شود.
دردی که بعد از اتمام دوره ی قاعدگی در زیر شکم، و گاهی در کمر حس می شود معمولا نشانه ی خوبی خواهد بود، نشانه ی سلامت بدن و تمامی قسمت های مربوط به دستگاه تناسلی خانم، چون بدن فرد دارد کم کم به دوره ی تخمک گذاری اش نزدیک می شود. البته اگه درد غیر قابل تحمل باشد یا زمانش طولانی بشود و یا به هر دلیلی درد نرمالی نباشد، بهتر است که در اولین فرصت با پزشک مخصوص، راجع به این موضوع مشورت صورت بگیره تا در صورت لزوم داروهای خاص و مناسب تجویز بشود.