سونوگرافی ترانس‌ واژینال چیست؟

در سونوگرافی فراصوتی (اولتراسوند) از امواج با فرکانس بالا برای عکس‌برداری از ارگان‌های داخلی بدن استفاده می‌شود. روش‌های مختلف عکس‌برداری می‌توانند ناهنجاری‌ها را شناسایی کرده و به پزشکان در تشخیص بیماری‌ها کمک کنند.

سونوگرافی ترانس‌ واژینال که سونوگرافی از راه واژن (endovaginal ultrasound) نیز نامیده می‌شود، یکی از روش‌های عکسبرداری از لگن است که توسط پزشکان برای معاینه‌ی دستگاه تناسلی زنان مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع، معاینه‌ی دستگاه تناسلی، معاینه‌ی رحم، لوله‌ی فالوپ، تخمدان‌ها، دهانه‌ی رحم و واژن را شامل می‌گردد.

همانطور که گفته شد، ترانس‌واژینال یعنی “از راه واژن” و این به این معنی است که این سونوگرافی، یک نوع معاینه‌ی داخلی است.

برخلاف فرایند سونوگرافی شکمی و لگنی که طی آن دستگاه مبدل خارج از بدن و روی سطح شکم و لگن قرار می‌گیرد، هنگام انجام سونوگرافی ترانس‌ واژینال، پزشک یا متخصص انجام سونوگرافی، دستگاه مبدل میله‌ای مانندی را به اندازه‌ی 6 تا 8 سانتی متر به درون مجرای واژن وارد می‌کند.

انجام سونوگرافی واژینال در چه مواردی ضروری است؟

• آزمون های آنورمال لگن یا شکم
• خونریزی واژینال بدون دلیل مشخص
• درد لگن
• حاملگی خارج رحم
• ناباروری
• بررسی کیست‎ها یا فیروئیدهای رحم
• تایید جاگذاری صحیح IUD

چگونه باید خود را برای سونوگرافی ترانس‌واژینال آماده کرد؟

در اغلب مواقع، لازم است که شما هم به نوبه‌ی خود برای انجام سونوگرافی ترانس‌ واژینال خودتان را آماده کنید.

وقتی به مطب پزشک یا اتاق بیمارستان، جایی که سونوگرافی در آن انجام می‌گیرد رسیدید، باید لباس‌های پایین تنه‌تان را در بیاورید و روپوش مخصوص سونوگرافی را بپوشید.

برحسب وضعیت‌تان، دستورات پزشک و دلیل انجام سونوگرافی، مثانه‌تان باید خالی یا تا حدودی پر باشد. پر بودن مثانه کمک می‌کند که روده‌ها بلند شوند و در نتیجه تصویر واضح‌تری از دستگاه تناسلی بدست بیاید.

اگر لازم است که مثانه‌تان پر باشد، باید یک ساعت قبل از شروع سونوگرافی حدود یک لیتر آب یا مایعات دیگر مصرف کنید.

اگر در دوران قاعدگی هستید یا لکه بینی دارید باید قبل از شروع سونوگرافی نوار بهداشتی یا تمپون را بردارید.

آمادگی های لازم قبل از انجام سونوگرافی واژینال چیست؟

زمانی که بیمار وارد بیمارستان و یا مطب پزشک خود شد و بر روی تخت معاینه قرار گرفت، باید لباس های خود را از کمر به پایین درآورد. دستورالعمل پزشک و علت انجام سونوگرافی، تعیین کننده تصویربرداری با حالت پر یا خالی مثانه می‌باشد. اما اغلب این تست با مثانه خالی انجام می‌گیرد.
توجه: اگر در دوره قاعدگی و یا لکه بینی به سر می‎برید و از تامپون جهت جلوگیری از خونریزی استفاده می‎کنید، قبل از انجام سونوگرافی واژینال باید حتما تامپون خود را خارج نمایید.

سونوگرافی واژینال SIS چیست؟

پزشک ممکن است تصمیم بگیرد سونوگرافی را با تزریق نرمال سالین انجام دهد. در این نوع از سونوگرافی واژینال که به مدل (Salin Infusion Sonography (SIS معروف است، قبل از ورود پروب، آب نمک استریل به واژن تزریق می‌شود. آب نمک استریل، مقداری رحم را باز می‎کند که در نتیجه جزئیات بیشتری از تصاویر داخل رحم نسبت به سونوگرافی معمولی ایجاد می‌نماید که به شناسایی هر گونه اختلال داخل رحمی کمک می‌کند.
نکته حایز اهمیت در اینجاست که سونوگرافی واژینال SIS در زمان بارداری امکان پذیر نمی باشد.