قرص ویاگرا یکی از بحث‌برانگیزترین داروهایی است که در ۳۰ سال گذشته وارد بازار شده است. در بیشتر موارد از قرص ویاگرا برای درمان اختلال در نعوظ استفاده می‌شود. اختلال در نعوظ، بیماری آزاردهنده و رایجی است که در آن، فرد در رسیدن به حالت نعوظ یا حفظ آن دچار مشکل می‌شود. این دارو با آرام کردن ماهیچه‌های دیوارهٔ عروق خونی در بخش‌های خاصی از بدن عمل می‌کند. در بیشتر موارد، قرص ویاگرا عملکرد خوبی دارد و موجب تغییر و بهتر شدن زندگی افراد شده است. در این مقاله به‌طور مختصر به تاریخچه، اثرات، کاربردها، عوارض جانبی و جایگزین‌های قرص ویاگرا نگاهی می‌اندازیم.

درواقع «ویاگرا» نام تجاریِ سیلدنافیل سیترات (sildenafil citrate، با فرمول شیمیاییِ C22H30N6O4S) است و نام ژنریک یا عمومی ویاگرا، سیلدنافیل (sildenafil) است (هر تولیدکننده‌ای می‌تواند داروهای ژنریک یا عمومی را تولید و عرضه کند، ولی داروهای دارای نام تجاری، مانند ویاگرا، فقط توسط شرکت داروسازی خاصی تولید می‌شوند). این دارو با نام تجاری Revatio نیز در بازار عرضه می‌شود و از آن برای درمان اختلال در نعوظ و پُرفشاری شریان ریوی (pulmonary arterial hypertension، PAH) استفاده می‌شود.

نحوه مصرف قرص ویاگرا

به طور معمول ویاگرا به شکل یک قرص و در زمان مورد نیاز مصرف می شود. این زمان می تواند بین نیم تا ۴ ساعت قبل از رابطه جنسی باشد. مصرف غذاهای چرب همراه این قرص باعث تاخیر در تاثیر دارو می شود. به طور معمول از قرص های ۵۰ میلی گرمی ویاگرا برای درمان اکثر افراد استفاده می شود. البته باید توجه داشت حتی در صورت مصرف ویاگرا باز هم جهت ایجاد نعوظ احتیاج به تحریک جنسی و تمایل مرد به انجام رابطه جنسی می باشد. بیمارانی که از داروهایی مانند Erythromycin, Ketoconzole, Itraconazole, Ritonavr یا Saquinavir استفاده می کنند می بایست از دوز پایین ویاگرا مثلا ۲۵ میلی گرمی استفاده کنند. اگر بیمار در سلامت کامل است و هیچ داروی دیگری مصرف نمی کند در این صورت قرص ۵۰ میلی گرمی ویاگرا می تواند مشکل نعوظ وی را حل کند. اگر استفاده از قرص ۵۰ میلی گرمی موثر واقع نشد، بیمار می تواند دوز ۱۰۰ میلی گرمی ویاگرا را مصرف کند (البته در نوبت بعدی نه همان روز!) بیمارانی که ناراحتی های قلبی، زخم معده و مشکلات تنفسی دارند یا افرادی که سکته کرده اند و دچار حمله قلبی شده اند و فشار خون بالا دارند، به هیچ عنوان نباید از ویاگرا استفاده کنند. اگر این افراد از ویاگرا استفاده کنند نتایج خطرناکی را به همراه خواهد داشت. به طور کلی ویاگرا برای مصرف مردان ساخته شده است بنابراین زن های باردار و زن هایی که کودکی را شیر می دهند نباید از این دارو استفاده کنند.

 

تداخلات دارویی با ویاگرا

مصرف بعضی از داروها، همراه ویاگرا باعث تغییر اثربخشی و عوارض ویاگرا می شود. به طور نمونه داروهای قلبی حاوی نیترات، داروهای ضد ایدز، کاربامازپین، سایمتیدین، فنوباربیتال و ریفامپین با داروی ویاگرا تداخل دارند و مصرف همزمان این داروها با ویاگرا می بایست با احتیاط زیاد صورت گیرد. مصرف بعضی داروها، همراه ویاگرا نیز منع مصرف دارند. به طور نمونه می توان به نیتروگلیسیرین یا داروهای نیتراتی مانند ایزوسورباید، مونونیترات ایزوسورباید، دی نیترات، قرص ها یا اسپری زیرزبانی نیتروگلیسیرین نوارها و برچسب ترابوستی نیتروگلیسیرین اشاره کرد.

ایجاد تغییراتی در شیوهٔ زندگی

در بعضی از مردان تغییراتی در شیوهٔ زندگی می‌تواند موجب درمان اختلال در نعوظ شود. پژوهش‌ها نشان می‌دهد که در بعضی از شرایط می‌توان با تغییر شیوهٔ زندگی این مشکل را برطرف کرد.

تغییرات زیر می‌تواند در رفع مشکل کسانی که دچار اختلال در نعوظ هستند مؤثر باشد:

رژیم غذایی متعادل: بعضی از پژوهش‌ها نشان می‌دهد که مصرف مواد غذایی سرشار از فلاونوئیدها مانند زغال‌اختهٔ آبی (blueberry)، توت فرنگی، شاه‌توت و مرکبات می‌تواند اختلال نعوظ در مردان جوان و میان‌سال را کاهش دهد.
حفظ وزن بدن در محدوده‌ای سالم: اضافه‌وزن و چاقی می‌تواند موجب بروز اختلال در نعوظ یا بدتر شدن آن شود.
ورزش منظم: فعالبت بدنی فواید فراوانی برای افراد مبتلابه اختلال در نعوظ دارد. ورزش موجب بهبود گردش خون، کاهش استرس و رسیدن به وزنی مناسب و سالم می‌شود.
ترک سیگار: پژوهش‌ها نشان می‌دهد که ارتباط زیادی میان میزان مصرف سیگار و میزان اختلال در نعوظ وجود دارد. ترک سیگار می‌تواند موجب بهبود عملکرد نعوظ در بسیاری از افراد سیگاری شود.
پرهیز از مصرف الکل و موادمخدر: نوشیدن الکل یا مصرف موادمخدر بر اختلال نعوظ مردان اثر می‌گذارد. مصرف ماری‌جوانا می‌تواند موجب اختلال در عملکرد نعوظ شود.
دریافت کمک برای مشکلات روانی یا احساسی: برطرف کردن و درمان استرس، اضطراب، افسردگی و سایر مشکلات احساسی می‌تواند موجب بهبود یا برطرف شدن علائم اختلال در نعوظ شود.

 

ویاگرای زنانه چیست؟

ویاگرای زنانه در سال ۲۰۱۲ از سازمان غذا و داروی آمریکا مجوز تولید و فروش گرفت و با نام عمومی ویاگرای زنانه مشهور شد. اگر چه فرمول ویاگرای زنانه با ویاگرای مردانه متفاوت است اما عملکردی کاملا مشابه دارد و در واقع با استفاده از ماده ای به نام فلیبانسرین به افزایش جریان خون به سمت ناحیه واژینال مخصوصا کلیتوریس کمک می کند و زن آمادگی بیشتری برای برقراری رابطه جنسی پیدا می کند. متاسفانه ویاگرای زنانه به اندازه داروی مردانه موفق نبوده است و در مورد عوارض جانبی آن تردید هایی وجود دارد. سردرد شدید، عوارض فشار خون، تنگی نفس، گر گرفتنی و دردهای عضلانی از جمله عوارض ویاگرای زنانه است اگر چه این عوارض برای همه مصرف کنندگان پیش نمی آید و موقتی است اما منجر به کاهش استفاده از آن شده است. باید توجه کرد که مشکلات جنسی زنانه دارای دلایل مختلفی مانند مسائل روحی و عاطفی، عفونت و خشکی واژن و … است و ویاگرا تنها نقش خون رسانی به آلت تناسلی را ایفا می کند به همین علت است که استفاده از ویاگرا، تنها در موارد کمی موثر واقع می شود. بنابراین با توجه به موارد ذکر شده پیشنهاد می شود ویاگرای زنانه تنها در صورت توصیه پزشک استفاده شود

 

سیلدنافیل سیترات Sildenafil (ویاگرا)

که تحت نام تجاری Viagra, Viagara, Revatio و اسامی دیگر به فروش می‌رسد، یکی از داروهای مورد استفاده در درمان اختلال در نعوظ و افزایش فشار خون شریانی ریوی (PAH) و کمک به بهبود فشار خون در افرادی که فشار خون پایین دارند، است. این دارو نخستین بار توسط شرکت داروسازی فایزر به بازار عرضه شد.سیلدنافیل باعث مهار نوع شماره ۵ آنزیم فسفودی استراز خاص cGMP می‌شود (PDE۵). این آنزیم جریان خون در آلت تناسلی مرد را تنظیم می‌کند. سیلدنافیل از زمانی که در سال ۱۹۹۸ در دسترس قرار گرفته‌است یکی از مهم‌ترین داروها برای درمان اختلال در نعوظ به‌شمار می‌رود. معمولا این قرص چنانچه با قرصها و شربتهای دیگری نظیر تادلافیل استفاده شود میتواند بعنوان ویاگرا استفاده گردد.

عوارض جانبی

در مطالعات بالینی، شایع‌ترین عوارض جانبی استفاده از سیلدنافیل سردرد، گرگرفتگی، سوء هاضمه، گرفتگی بینی و اختلالات بینایی، از جمله نور ریزی و تاری دید ذکر شده‌اند. برخی پس از مصرف سیلدنافیل همه چیز را با سایه آبی رنگ می‌بینند (cyanopsia). برخی دیگر دچار از دست رفتن دید محیطی می‌شوند. عوارض جانبی نادر ولی جدی شامل نعوظ پایدار priapism، افت شدید فشار خون، انفارکتوس میوکارد (سکته قلبی) آریتمی‌های بطنی، سکته مغزی، افزایش فشار داخل چشمی، و از دست رفتن ناگهانی شنوایی می‌باشند.

.
.
.

خرید قرص ویاگرا

خرید قرض تاخیری
خرید آنلاین قرص تاخیری ویاگرا