مایه زنانه

مایوهای زنانه بر چهار گونهٔ یک‌تکه، دوتکه، سه‌تکه و اسلامی است.

یک تکه در جلو از شرمگاه تا بالای سینه را می‌پوشاند، در دوتکه تکه‌ای در جلو شرمگاه را پوشانده و در عقب بخشی (در حالت کمینه تنها چاک باسن) تا تمام باسن را می‌پوشاند.

تکهٔ دیگر در جلو سینه‌ها را می‌پوشاند و در پشت معمولاً دو بند آن به هم می‌رسند. از این رو پشت مایو و نیز شکم از زیر سینهٔ وی عریان است.

سه‌تکه دارای همان بخش‌های دوتکه‌است به اضافه بخش سوم که تکه پارچه‌ای است که دور باسن و شرمگاه پیچیده شده و همانند یک دامن بسیار کوتاه، برآمدگی‌های باسن و چاک‌های شرمگاه را میپوشاند.

مایو اسلامی مدل سمیرا طراحی شده در اندونزی دست‌ها تا مچ، پاها تا مچ و تمام بدن تا گردن را می‌پوشاند. علاوه بر آن دامن کوتاهی نیز به آن ضمیمه‌است.

نوع دیگر مایوی اسلامی «بورکینی» نامیده می‌شود و در توسط شرکت آهیدا طراحی شده‌است. این نوع از مایو اسلامی فاقد دامن بوده و در عوض گردن و موها را می‌پوشاند.

بالابردن کارایی و دوام مایو

نکات زیر را جهت اطمینان از بهترین عملکرد، بالابردن کارایی و دوام لباس شنای خود برای مدت زمان طولاتی تر و از همه مهم تر رعایت بهداشت شخصی و حفظ سلامت خود در نظر بگیرید:

۱) لباس شنای خود را پس از هر بار استفاده با آب بدون کلر حتما بشویید، حتی اگر در آب نروید و فقط آفتاب بگیرید بازهم آن را پس از استفاده شستشو دهید.

۲) کرم های ضد آفتاب و روغن های برنزه کننده حاوی موادی هستند که به تارو پود پارچه آسیب وارد کرده و منجر به نابودی و از بین رفتن مایو می شوند. همچنین میزان SPF موجود در کرم های ضدآفتاب برای لباس شنا بسیار مضر می باشد. لوسیون های بدن هم به علت داشتن فرمولاسیون های شیمیایی در طولانی مدت موجب ایجاد لکه های زرد بر روی مایو می شوند.

شستشوی مایوی شنا

۳) کلر موجود در آب استخرها نیز بیشتر از نمک دریا لباس شنا را سخت و خشک کرده و در صورت شسته نشدن، الیاف مایو به تدریج پوسیده شده و رنگ آن از حالت اولیه خارج می شود. ویژگی ضد کلر بودن مایو را هنگام خرید در نظر داشته باشید. البته دقت داشته باشید وجود کلر به اندازه متناسب با حجم آب برای استخرها الزامیست چون از انتقال میکروب ها جلوگیری می کند.

۴) برای شستشوی مایوهای خود اصلا از ماشین لباسشویی استفاده نکنید و بهتر از آنها را با دست شستشو دهید. زیرا شستشوی طولانی مدت و با سرعت زیاد در ماشین لباسشویی الیاف مایو را سست می کند.

۵) از مواد شوینده ملایم بدون آنزیم و مخصوص پارچه های ظریف حاوی اسپندکس برای شستن لباس شنا استفاده کنید.

مایو شنا و بهترین محافظت

۶) مایوی خیس را برای مدت زمان طولانی در کیف یا کیسه بسته قرار ندهید و خیلی سریع پس از رسیدن به منزل با رعایت موارد ذکر شده آن را بشویید.

۷) جهت خشک کردن لباس شنا، آن را به طور مستقیم در معرض نور خورشید قرار ندهید تا به الیاف آن آسیبی وارد شود.

۸) پس از شستشو با دست برای آبگیری، مایو را در خشک کن قرار ندهید زیرا گرما میزان کشش اسپندکس را کاهش می دهد. این مسئله همان دلیل مهمی است که شما نباید مایوی مورد علاقه خود را در جگوزی بپوشید.

مایو و طریقه نگهداری

۹) جهت خشک شدن مایو آن را روی یک میله فلزی پهن نکنید زیرا بر روی مایو جا انداخته و حتی ممکن است علامت زنگ زدگی بر روی آن ایجاد کند که در این صورت به هیچ عنوان پاک نخواهد شد. بهتر است آن را به یک چوب لباسی مناسب آویزان کنید.

۱۰) از خشک کردن مایو زیر نور مستقیم خورشید و یا حتی قرار دادن بر روی منابع حرارتی به شدت خودداری کنید و حتما آن را در هوای آزاد قرار دهید تا خشک شود.