ابتلا به بیماری های مقاربتی با اپیلاسیون ناحیه تناسلی

امروزه بسیاری از خانم ها برای رفع موهای زائد خود به روش هایی مانند اپیلاسیون روی آورده اند.اما انجام اپیلاسیون می تواند سبب ایجاد آزردگی پوست و نفوذ باکتریها و ویروس ها از محل زخم شدگی بداخل بدن شود و موجب ابتلا به بیماری های خطرناک دیگری گردد.

اهمیت اپیلاسیون موهای زائد ناحیه تناسلی

زدودن موهای زائد در خانم‌ها بسیار حیاتی است. از بین بردن موهای زائد ناحیه تناسلی علاوه بر زیبایی، اولین و مهم‌ترین اقدام بهداشتی و سلامت بانوان است. موهای زائد ناحیه تناسلی و به‌ویژه موهای زائد اطراف واژن با جذب رطوبت ناشی از تعریق این مناطق مستعد ابتلا به بیماری‌های عفونی دستگاه تناسلی می‌گردند.

اپیلاسیون موهای ناحیه تناسلی با وکس

وکس یا موم، روشی است که برای از بین بردن طولانی مدت موهای زائد استفاده می‌شود و تا مدت زمان طولانی نیاز به اصلاح موهای زائد نخواهد بود.

خطرات اپیلاسیون ناحیه تناسلی و واژن در زنان

اپیلاسیون موهای زائد بدن اگر با قوانین و اصول انجام شود، مشکلی به وجود نمی آورد اما اگر دانش فرد انجام دهنده اپیلاسیون کم باشد و طرز استریل کردن وسایل را نداند خطرات جبران ناپذیری به دنبال دارد.

بسیاری از خانم ها به دلیل تمیزی و رعایت بهداشت به صورت مکرر از روش های اپیلاسیون برای زدودن موهای زائد استفاده می کنند.

انجام اپیلاسیون و زدودن موهای زائد ناحیه تناسلی سبب ابتلا به یک بیماری پوستی بنام مولوسکوم می شود که در آن در سرتاسر ناحیه تناسلی ضایعات جلدی ایجاد می شود.

ابتلا به بیماری پوستی مولوسکوم خطر ابتلا به یک بیماری آمیزشی دیگر مثل زگیل تناسلی را نیز بالا می برد.

با هر نوع روش اپیلاسیون خطر انتقال بیماری های آمیزشی یا غیر آمیزشی وجود دارد.

اپیلاسیون سبب ایجاد خراش در پوست می شود ومیکروارگانیسمها بخصوص ویروسها مثل ویروس HIV یا ایدز و ویروس زگیل تناسلی از طریق همین خراش ها وارد پوست می شود.

اپیلاسیون ناحیه تناسلی در خانه

بسیاری از افراد به علت شرم و حیا و یا هزینه‌های گزاف، رغبتی به وکس یا اپیلاسیون ناحیه تناسلی خود در مراکز تخصصی ندارند، به همین منظور ما در این قسمت به آموزش وکس ناحیه تناسلی در خانه پرداخته‌ایم.

اما قبل از هر چیز باید بدانید که این کار اگر به درستی انجام نشود و یا توسط فردی که توانایی آن را ندارد می‌تواند باعث آسیب دیدن ناحیه تناسلی و عارضه‌های پوستی و یا حتی خطرآفرین باشد.

اگر بخواهیم بدون پرده و رک و راست صحبت کنیم،باید بگوییم که اولین تجربه‌ی اپلاسیون با موم یا وکس در ناحیه تناسلی تجربه چندان جالبی نخواهد بود. اما به رعایت اصول و در دفعات بعدی تجربه بهتری از وکس ناحیه تناسلی خواحید داشت.

مراحل وکس ناحیه تناسلی

آمادگی های لازم

1- اطمینان حاصل کنید که اندازه ی موها از 0.64 سانتی متر تا 1.3 سانتی متر باشد.

اندازه ی مناسب موها برای وکس بسیار مهم است. زیرا موی کوتاه تر از این اندازه برای وکس کافی نبوده و نمی تواند آن را بگیرد و اپیلاسیون به درستی انجام نمی شود. موی بلند تر از اندازه نیز باعث می شود موم یا وکس حجم وسیعی از مو را گرفته و پروسه دردناک تر شود. پس اگر موها کوتاه است اجازه دهید بلند شود و اگر بلند است با موزر آن ها را کوتاه کنید.

2- 20 تا 45 دقیقه قبل از شروع کار ایبوپروفن مصرف کنید.

وکس ناحیه تناسلی می تواند بسیار دردناک است مخصوصاً اگر بار اولتان باشد. یک داروی مسکن و ضد التهاب مثل ایبوپروفن می تواند درد حین و بعد از اتمام کار را کاهش دهد. ایبوپروفن 400mg برای بزرگسالان مناسب است. البته اگر بسیار احساس درد داشتید 4 ساعت بعد هم می توانید دوباره یک قرص مصرف کنید.

3- ناحیه ی تناسلی را تمیز کرده و سم زدایی کنید.

به حمام رفته و با صابون یا شامپویی ملایم محل را تمیز کنید. به دنبال آن با یک اسکراب و لایه بردار ملایم، محل را با حرکات دایره ای و آرام سم زدایی کرده و با آب گرم بشویید و خشک کنید. این کار خطر عفونت را کاهش می دهد. لایه برداری و اسکراب نیز چرک و پوست مرده را برداشته و باعث می شود که وکس راحت تر همه ی موها را به چنگ گیرد.

4- شلوارکی نرم و راحت بپوشید.

شلوارک می تواند خطی راهنما برای شما باشد تا بتوانید به صورت خطی، مرحله به مرحله شلوارک را کنار زده و اپیلاسیون کنید. همچنین پوستتان را از چکه کردن ناگهانی موم و کنده شدن اتفاقی موها حفظ می کند. بعد از اتمام کار نیز شلوارک نرم و راحت، از خارش و التهاب جلوگیری می کند.

برای اطلاع بیشتر در رابطه با آمادگی و نکات قبل از اپیلاسین با موم یا وکس در ناحیه تناسلی به لینک زیر مراجعه کنید.

 نکات قبل از اپیلاسیون ناحیه تناسلی

وسایل کار را آماده کنید.

1- موم یا وکس گرم خریداری کنید.

برای اپیلاسیون بیکینی استفاده از وکس گرم توصیه می شود. زیرا موهای این ناحیه زبر و خشن بوده و وکس گرم عملکرد بهتری خواهد داشت. از آن جایی که کار با آن آسان است و بعد از زدن به پوست، سفت شده و به راحتی می توان با دست آن را کند، استفاده از آن برای مبتدیان توصیه می شود. بنابراین تمامی وسایل مربوط به آن را تهیه کنید.

– از موم های مایع و نرم استفاده نکنید؛ این موم ها مناسب موهای ضعیف می باشند.

– از نوارهای موبر نیز استفاده نکنید؛ استفاده از آن ها برای ناحیه ی بیکینی بسیار دردناک است.

2- وکس را می توانید در مایکروفر یا دستگاه وارمر مخصوص گرم کنید تا ذوب شود.

روی اجاق گاز به روش بنماری هم می توان این کار را انجام داد. از هر وسیله ای که برایتان راحت تر و در دسترس تر است استفاده کرده و وکس را گرم و آماده ی استفاده کنید.

3- بعد از ذوب و گرم شدن کامل، آن را هم بزنید تا به بافتی منسجم برسد.

سپس مقداری از آن را روی ساعد خود زده و درجه حرارات آن را تست کنید. دمای آن باید گرم باشد نه داغ. اگر داغ بود مطلقاً آن را روی بیکینی نزنید و اجازه دهید کمی خنک شود.

4- محیطی مناسب، خلوت و خصوصی را برای انجام این کار انتخاب کنید.

از آن جایی که این کار مدت زمان زیادی طول می کشد و در حین کار بدن باید کاملاً ریلکس و در آرامش کامل باشد، مهم است که حتماً مکانی مناسب برای این کار انتخاب کنید.

مراحل انجام کار

1- پوست جایی که قرار است وکس بزنید را محکم بکشید.

محلی که کار را از آن جا شروع می کنید کاملاً بستگی به خودتان دارد. اما دقت داشته باشید که برای کار برنامه ای سیستماتیک داشته باشید تا بتوانید به صورت منظم و بخش به بخش پیش رفته و کار را پایان دهید. مثلاً می توانید از قسمت داخلی ران ها شروع کرده و به سمت داخل حرکت کنید. سپس به سمت پشت حرکت کرده و به باسن نیز برسید. فقط دقت داشته باشید که با دست غیر غالب پوست را کشیده و با دست دیگر وکس را بزنید و اپیلاسیون را انجام دهید.

نشستن جلوی آینه باعث می شود که کار بسیار راحت تر انجام شود.

2- اندازه ی وکسی که روی پوست زده می شود باید مستطیلی با ابعاد 7.5 در 2.5 سانتی متر باشد.

که به راحتی می توانید با اپلیکاتور موم را برداشته و با ابعاد گفته شده روی پوست بزنید. ضخامت آن نیز باید به اندازه ی یک سکه باشد.

3- زدن وکس روی پوست باید در جهت رویش موها باشد.

به این نکته بسیار دقت کنید زیرا موها ممکن است در بیکینی به جهت های مختلفی رشد کرده باشند. رعایت این نکته روند کار را راحت تر و درد آن را کمتر می کند. دقت داشته باشید که وکس را به گونه ای بزنید که نقطه ی انتهای آن کمی پایین تر از محل رویش مو باشد تا بعد از سخت شدن وکس و موقع کندن، به راحتی بتوانید لبه ی آن را در دست گرفته و بکنید.

4- بعد از زدن وکس روی پوست باید به آن 30 ثانیه فرصت دهید تا سفت شود.

هر چه زمان می گذرد وکس سفت و سفت تر می شود و وقتی سفت شد کندن آن بسیار راحت تر است. وکس زمانی آماده ی کنده شدن است که وقتی با ناخن روی آن ضربه می زنید صدایی همچون زدن ناخن روی وسیله ای پلاستیکی بدهد.

5- جهت کندن وکس باید خلاف جهت رویش موها باشد.

پوست را با دست غیر غالب بکشید و وکس را در دست گرفته و محکم و به یک باره بکنید. تا پایان کار همین روند را ادامه دهید.

اپیلاسیون را باید با صبر و حوصله پیش ببرید. می توانید هر زمان که لازم بود استراحت کنید. سعی نکیند به یک باره و سریع کار را تمام کنید. چرا که فقط به پوست آسیب می زنید.

6- بعد از اتمام کار ممکن است چند عدد مو به صورت پراکنده باقی مانده باشد که وکس آن ها را نگرفته و از بین نرفته اند.

برای این موها موچین را با پنبه الکل ضدعفونی کرده و یکی یکی موها را در جهت رویششان بکنید.

7- بعد از اتمام کار بیکینی را با روغن بچه تمیز کنید.

البته روغن های تمیز کننده بعد از اپیلاسیون با وکس نیز در بازار موجود می باشند. می توانید از آن ها نیز برای تمیز کردن محل بعد از اتمام کار استفاده کنید.

مراقبت های لازم بعد از اپیلاسیون

برای رضایت از کارتان توصیه می شود مراقبت های زیر را نیز انجام دهید.

1- بعد از تمیز کردن کامل ناحیه ی تناسلی با روغن، برای تسکین و کاهش التهاب و قرمزی محل، از ژل آلوورا استفاده کنید که خنک کننده و تسکین دهنده بوده و حس خوبی را به وجود می آورد.

البته محل برای چند ساعتی قرمز و حساس خواهد بود که کاملاً طبیعی است.

2- اگر بکینی بسیار ملتهب شده و قرمزی آن طولانی مدت شد، کرم کورتیزون 1% تهیه کرده و به صورت موضعی روی محل بزنید.

3- تا 24 ساعت از رفتن به دریا، استخر و قرار گرفتن در نور مستقیم خورشید خودداری کنید.

نور مستقیم خورشید، نمک دریا و کلر آب استخر باعث سوزش و درد خواهد شد.

4- حمام کردن بعد از اپیلاسیون اصلاً توصیه نمی شود.

بعد از دو روز حمام کرده و محل را به آرامی و با حرکاتی دایره ای و بسیار ملایم در زیر دوش بشویید.

5- 3 تا 4 هفته بعد مجدداً وکس نیاز خواهد شد.

بهتر است برای اپیلاسیون سیکل و دوره ی خاصی در نظر گرفته و کار را با برنامه ی مشخص انجام دهید. این کار باعث می شود که آستانه ی تحمل دردتان بالا رود و کار برایتان راحت تر باشد.

– دقت داشته باشید که هیچگاه قبل از پریودی اپیلاسیون انجام ندهید. این دوره زمانی است که پوستتان به درد بسیار حساس است.