برای بارداری چه باید کرد؟

آموختن دانش اولیه بارداری به دست آوردن بهترین نتیجه کمک می کند. پیش بینی زمان تخمک گذاری، بهترین زمان برای نزدیکی با همسر و از همه مهم تر انتخاب روش سالم زندگی از جمله مواردی هستند که نیاز به یادگیری و آموزش آنها ما را در دوران بارداری و تولد نوزاد سالم کمک می کند .

به پزشک مراجعه کنید و تست های ژنتیک انجام دهید

چنانچه فیزیک مناسبی برای حاملگی داشته باشد به احتمال زیاد شما حاملگی موفقی خواهید داشت. باید بدانید آیا فیزیک بدن شما مطلوب بارداری هست یا خیر؟!( یاد بگیرید چه تغییراتی در این راستا به شما کمک خواهد کرد.( یک برنامه ی چکآپ قبلی با دکتر یا ماما. میتواند موثر باشد. امکان دارد قادر به گرفتن وقت از ماما یا حل مشکلات بهداشتی به طورسریع نشوید ولی برداشتن این قدم ها در اسرع وقت به حاملگی سریع کمک خواهد کرد.

بارداری می تواند به گذشته ی ژنتیکی و تاریخچه ی قومی بستگی داشته باشد به این منظور پزشک از شما ازمایش غربالگری خواهد گرفت تا شاید که شما و یا همسرتان بیماری های ارثی مثل فیبروز کیستیک- بیماری سلول داس و بیماری های ديگر به ارث نبرده باشید. انجام این ازمایش ها احتیاج به بزاق دهان یا نمونه خون هر کدام از شما دارد که می تواند تنها راه مطمئن و مهم برای کمک به اطمینان داشتن یک فرزند سالم باشد که شما می توانید انجام دهید و البته از این لحاظ تحت پوشش بیمه سلامت هستید.

از شیوه های جلوگیری از حاملگی استفاده نکنید

چنانچه از روش های جلوگیری از بارداری مثل کاندوم یا استفاده می­کنید، تمام کاری که باید انجام دهید این است که استفاده از آنرا متوقف کنید و درصورتی که چرخه قاعدگیتان مرتب است باید امادگی حامله شدن را داشته باشید. درصورتی که از قرص ضد حاملگی، برچسب یا g استفاده کرده باشید، امکان دارد این فرآیند قدری بیشتر طول بکشد.

برای قطع مصرف قرص ها نیازی نیست تا پایان چرخه قاعدگیتان منتظر بمانید و قاعدگیتان احتمالاً تا چند روز بعد از قطع آن ها شروع می­شود. در بعضی زنان شروع دوباره تخمك گذاری امکان دارد تا یک ماه هم طول بکشد ولی این مسأله کاملا طبیعی است.

اگر از امپول ضد بارداری استفاده کرده اید ، امکان دارد این زمان طولانی‌تر هم باشد. بعد از گذشت یک سال، 85 درصد از زنانی که تصمیم دارند باردار شوند، می­توانند باردار شوند. شانس حامله شدن در کم تر از یک ماه بدون هیچ شیوه جلوگیری حدوداً 30 درصد است.

برای بارداری چه کنیم؟

این طور به نظر می رسد که بعضی از زوج ها برای باردار شدن آمادگی بالایی دارند و بعد از تصمیم برای بارداری و یا حتی قبل از تصمیم گیری، صاحب فرزند می شوند، ولی برای زوج های دیگر ممکن است نیاز به صبر زیاد یا همچنین مقداری شانس، این احتمال را ممکن سازد.

1- بهترین زمان باروری را پیدا کنید.

لقاح جنین بر اساس یک سری از اتفاقات پیوسته است. هر ماهه هورمون ها از غده هیپوفیز مغز، تخمدان را تحریک کرده تا تخمک گذاری کند. زمانی که تخمک به این ترتیب رها شد، از طریق یکی از لوله های تخمدان ها حرکت خود را آغاز می کند. اگر می خواهید باردار شوید، هم اکنون زمان آن است. اما چگونه می توان این زمان را از قبل پیش بینی کرد؟ برای بعضی از بانوان پیش بینی این زمان مانند هدف گیری به یک نشان متحرک است.

اگر شما دقیقا یک دوره پریود 28 روزه کامل را می گذرانید، به این ترتیب زمان تخمک گذاری تقریباً 14 روز بعد از شروع آخرین عادت ماهیانه شما آغاز می شود.

2- شمارش روزهای تقویم برای بدست آوردن زمان تخمک گذاری

برای به یاد داشتن زمان تخمک گذاری از شمارش روزهای روی تقویم یا هر سیستمی که نگهداری زمان را برای شما ساده تر می کند، استفاده کنید و روز شروع عادت ماهیانه خود را علامت گذاری کنید و روزهایی را که در هر دوره از شروع عادت ماهیانه می گذرانید را بشمارید. اگر شما دقیقا یک دوره پریود 28 روزه کامل را می گذرانید، به این ترتیب زمان تخمک گذاری تقریباً 14 روز بعد ازشروع آخرین عادت ماهیانه شما آغاز می شود.

اگر دوره شما تقریبا بیشتر از 28 روز است، عدد 18 را از کوتاه ترین دوره خود کم کنید. عدد به دست آمده از تفریق قبل زمان تخمک گذاری تقریبی شما را نشان می دهد، زمانی که عادت ماهانه بعدی شما شروع می شود، روزها را بشمارید تا به عدد به دست آمده برسید، هفته بعد از آن روز، بهترین پیش بینی برای مناسب ترین روزهای باروری شما خواهد بود.

مثال : اگر دوره فردی 30 روز است کافی است این عملیات را انجام دهد:12 = 18-30؛ سپس با شروع پریود، 12 روز بشمارد و به جلو برود ، هفته بعد از روزی که مشخص شد، احتمالا بهترین زمان برای تخمک گذاری می باشد.

جوانب مثبت: روز شمار شما می تواند به سادگی روی ورق کاغذی انجام شود.

جوانب منفی: بسیاری از عوامل می تواند تاثیرگذار بر زمان حقیقی تخمک گذاری باشد که عبارتند از بیماری ها، ناراحتی، استرس و تمرینات ورزشی، در این صورت شمارش روزها دقیق نبوده است، خصوصا برای خانم هایی که دوره های نامنظم دارند.

3- به تغییرات ترشحات رحمی توجه داشته باشید.

درست قبل از تخمک گذاری، شما ممکن است متوجه بیشتر شدن ترشحات شفاف و لیزی شوید. این ترشحات همانند سفیده تخم مرغ خام است. بعد از تخمک گذاری، زمانیکه شانس باردار شدن بسیار کم می شود، این ترشحات به صورت غیر شفاف و چسبنده در آمده یا به کلی ناپدید می شوند.

جوانب مثبت: تغییرات در ترشحات رحمی اغلب نشانه دقیقی برای غریب الوقوع بودن تخمک گذاری است. توجه کردن به این نشانه در دهانه رحم واقعاً تنها چیزی است که نیاز است.

جوانب منفی: قضاوت در مورد جنس و ظاهر این ترشحات رحمی می تواند فقط موردی باشد که با نگاه کردن و لمس آن قابل تشخیص است.

4- به دمای بدن خود درست بعد از بیدار شدن از خواب در صبح توجه کنید.

به دمای بدن در زمانی که بدن شما کاملا در حالت استراحت توجه داشته باشید. تخمک گذاری ممکن است دمای بدن شما را کمی افزایش دهد و این معمولا کمتر از یک درجه است. دو تا سه روز قبل از اینکه دمای بدنتان بالا رود، شما در بالاترین حد باروری هستید. بنابراین زمانیکه برای سه روز یا بیشتر دمای بدن شما در حد ثابتی بالا رفته است می توانید اینطور فرض کنید که تخمک گذاری انجام شده است.

از یک دماسنج دهانی برای دیدن دمای بدنتان هنگام صبح بعد از بیدار شدن از خواب استفاده کنید. می توانید از یک دماسنج دیجیتال یا دماسنج مخصوص این کار استفاده کنید. به سادگی هر روز صبح قبل از بلند شدن از رختخواب دمای بدن خود را اندازه گیری کنید. دمای اندازه گیری شده هر روز صبح را یادداشت کنید و توجه داشته باشید که چه زمانی این دما افزایش پیدا می کند.

جوانب مثبت: این کار به سادگی امکانپذیر است و فقط احتیاج به یک دماسنج دارید. اغلب اوقات این کار بسیار به شما کمک می کند که زمان تخمک گذاری را پیش بینی کرده و بدانید که آیا زمان آن ثابت است یا خیر.

جوانب منفی: تغییر در دمای بدنی ممکن است بسیار کم باشد و افزایش آن به سختی و بعد از تخمک گذاری مورد توجه قرار گیرد. ممکن است به راحتی نتوانید هر روز در یک زمان دمای بدن خود را اندازه گیری کنید، مخصوصاً زمانی که برنامه منظمی برای خواب ندارید.

5- از بسته های پیش بینی تخمک گذاری استفاده کنید.

بسته های پیش بینی زمان تخمک گذاری که مقدار قند هورمون ها در ادرار را اندازه گیری می کند، زمان بدست آمده حاصل از افزایش هورمون ها، نشانه زمان پیش از تخم گذاری است. برای گرفتن بهترین نتیجه، قبل از استفاده از آن دستورالعمل داخل بسته بندی را دقیقاً بخوانید.

جوانب مثبت: این آزمایش به احتمال زیاد می تواند بهترین زمان برای تخمک گذاری را مشخص کند یا حتی نشانه هایی را مشخص می کند که دقیقاً چه زمانی تخمک گذاری اتفاق می افتد.

جوانب منفی: این بسته بندی ها ممکن است برای بعضی از خانم ها قیمت زیادی داشته باشد.

6- به طور منظم با همسرتان نزدیکی کنید:

اگر می خواهید باردار شوید، همواره دو یا سه بار در هفته با همسرتان نزدیکی کنید. بنابراین به احتمال زیاد موفق خواهید شد که زمان تخمک گذاری را مورد هدف قرار دهید. برای یک زوج سالم که قصد دارند صاحب فرزند شوند، چیزی بعنوان نزدیکی بیش از حد وجود ندارد. برای بسیاری از زوج ها این تنها چیزی است که به آن نیاز دارند.

7- نزدیک به زمان تخمک گذاری روزی یک بار با همسرتان نزدیکی کنید:

نزدیکی روزانه با همسر در حین دوره تخمک گذاری، احتمال لقاح جنین را افزایش دهد. اگرچه با هر بار نزدیکی، غلظت اسپرم مرد کمی کاهش می یابد، ولی این کاهش اسپرم معمولاً برای مردی سالم مسئله ای نخواهد بود.

8- یک روش سالم برای زندگی خود انتخاب کنید:

وزن خود را در حد سلامت نگهداری کنید که شامل فعالیت های فیزیکی در برنامه روزانه، تغذیه مواد غذایی سالم، قهوه و چای در حد سلامتی و دوری از استرس و پریشانی است. این عادات خوب به شما و جنینتان در زمان بارداری نیزکمک خواهد کرد.

9- برنامه های قبل از بارداری را بررسی کنید:

پزشکتان می تواند شما را در دستیابی به تمامی جنبه های زندگی سالم راهنمایی کند و به شما در شناسایی تغییرات روش زندگیتان کمک کرده تا با این تغییرات موفق به یک بارداری سالم شوید. برنامه های قبل از بارداری خصوصا به زوج هایی کمک می کند که بیماری خاصی دارند.

10- ویتامین های مورد نیاز بدنتان را مصرف کنید:

اسید فولیک نقش تعیین کننده ای در رشد جنین دارد. قبل از بارداری مصرف روزانه مکمل های ویتامین یا فولیک اسید که چند ماه قبل از لقاح جنین آغاز شده باشد، بطور قابل ملاحضه ای خطر بیماری ستون فقرات را در جنین کاهش می دهد.