برای مراقبت بعد از واکسن دو ماهگی کودکتان، لازم است اقداماتی انجام دهید. این اقدامات موجب کاهش درد و تب ناشی از واکسن می شود.

1- برا ی کاهش تب می توانید از قطره استامینوفن استفاده کنید: هر 4 یا 6 ساعت یک بار طبق تجویز پزشک ( دو برابر وزن کودک) به کودکتان قطره استامینوفن بدهید.این کار را تا زمانی که کودک تب دارد، ادامه دهید.

دمای بدن کودکتان را مرتب چک کنید و در صورتی که تب کودک با استامینوفن کنترل نشد، به پزشک مراجعه کنید.

مراقب باشید برای پایین آوردن تب کودک از آسپرین استفاده نکنبد.

2 – در24 ساعت اول، اطراف محل تزریق حوله سرد بگذارید: در 24 ساعت اول بعد از واکسیناسیون، اطراف محل تزریق را با حوله سرد بپوشانید و مرتب آن را عوض کنید. این کار موجب کاهش تورم بعد از دریافت واکسن می شود. از گذاشتن یخ روی موضع خودداری کنید .

3 – در 24 ساعت دوم ، روی محل تزریق حوله گرم قرار دهید: در 24 ساعت دوم بعد از تزریق، از حوله یا پارچه گرم استفاده کنید. مراقب باشید که حوله زیاد گرم نباشد و به پای کودک آسیب نرسد. حوله را مرتب عوض کنید و به مدت طولانی روی پا قرار ندهید.

4 – از لباس های خنک و گشاد استفاده کنید :از لباس های خنک و گشاد برای فرزندتان استفاده کنید. لباس و شلوار های تنگ موجب فشار آمدن به محل واکسن می شوند و موجب آزار کودک می شود.

5 – مرتب به کودکتان شیر بدهید : تب باعث کم آبی بدن می شود. پس مطمئن شوید که آب بدن کودکتان کم نیست و مرتب به او شیر بدهید. بعضی از کودکان بعد از واکسن بی اشتها می شوند و علاقه ای به شیر خوردن ندارند.

6 – دمای اتاق کودک را خنک نگه دارید: هوای گرم موجب بالا رفتن تب کودک می شود. سعی کنید دمای اتاق زیاد گرم نباشد و مرتب هوا را عوض کنید.

7 – در کنار کودکتان باشید: بیشترین چیزی که به کودک کمک می کند، حضور و محبت والدین است . بعد از تزریق واکسن توجه بیشتری به کودکتان کنید و او را نوازش کنید.

برای مراقبت بعد از واکسن دو ماهگی، لازم است، عوارض جانبی این واکسن را به خوبی بشناسیم. در ادامه با ما همراه باشید.

عوارض جانبی واکسن دو ماهگی

اثرات جانبی واکسن دو ماهگی معمولا” خفیف و کوتاه مدت هستند و تقریبا” نیمی از کودکان دچار آن می شوند. میزان این اثرات جانبی در کودکان مختلف، متفاوت است، و دربعضی از کودکان بیشتر است و در بعضی کمتر است.

قرمزی و تورم محل تزریق: حدود نیمی از کودکان، بعد از واکسن دو ماهگی دچارقرمزی و تورم محل تزریق می شوند. این علائم معمولا” در یک تا دو روز اول بعد از تزریق بروز می کند و به تدریج بهبود می یابد.
درد محل تزریق : یکی از شایع ترین عوارض واکسن دو ماهگی، درد محل تزریق است. این درد معمولا” خفیف است. حدود 50% از کودکان این درد را تجربه می کنند.
تب خفیف : واکنش های موضعی مانند تب، از پاسخ های سیستم ایمنی است و میزان آن در کودکان مختلف متفاوت است. .تب نیز همانند دیگر عوارض تنها در نیمی از کودکان دیده می شود و غالبا” خفیف است. در موارد نادری شدت آن زیاد می شود.
بی قراری : یکی دیگر از عوارض واکسن دو ماهگی بی قراری است.

درصورت بروز هر گونه از علائم زیر به پزشک مراجعه کنید.

  • قرمزی و تورم بیشتر از سه روز
  • بی قراری و گریه مداوم بیشتر از سه ساعت
  • بروز هر گونه ضایعه پوستی
  • خس خس سینهاست
  • تورم صورت یا کل بدن
  • ترشح چرک از محل تزریق
  • اسهال چند ساعت پس از تزریق
  • استفراغ طی ده دقیقه اول پس از دریافت واکسن
  • تورم غدد زیر بغل
  • تب بالای 38.3 درجه سانتی گراد در نوزادان زیر سه ماه

انواع واکسن دو ماهگی

واکسن دو ماهگی DTAP
برای حفاظت بدن از بیماری‌های دیفتری، کزاز، سیاه سرفه این واکسن در شش مرحله به نوزاد تزریق می‌گردد. اولین مرحله تزریق، در سن دو ماهگی است.
واکسن دو ماهگی هپاتیت B
همانگونه که از اسم این واکسن مشخص است، این واکسن برای حفاظت بدن نوزاد از بیماری هپاتیت B. است. این بیماری باعث افزایش بیماری‌های کبد می‌شود. علاوه بر اینکه این نوع واکسن قبل از ترخیص نوزاد از بیمارستان به او زده می‌شود، در دو ماهگی نیز یک مرحله‌ی دیگر از این واکسن باید به او تزریق گردد.
واکسن HIB
برای محافظت بدن نوزاد از بیماری هموفیلوس آنفولانزا نوع B. از این واکسن استفاده می‌کنند. مشکلات شایع مربوط به این واکسن نظیر سرسام، ذات الریه یا سینه پهلو و اپیگلوتیت در نوزادان می‌باشد. این واکسن نیز در دو ماهگی باید به نوزاد تزریق گردد.
واکسن دو ماهگی PVC
این واکسن بدن نوزاد را در برابر بیماری‌هایی که ناشی از پنوموکوک است محافظت می‌کند. بیماری‌هایی که ناشی از پنوموکوک می‌باشد مننژیت یا سرسام، ذات الریه و یا سینه پهلو و عفونت گوش می‌باشد.
واکسن IPV
در سن دو ماهگی این واکسن باید به نوزاد تزریق گردد تا بدن او در برابر فلج اطفال واکسینه شود.
پس از اینکه به نوزاد واکسن تزریق می شود، در بیشتر موارد مشاهده شده است نوزاد در همان شب اول مبتلا به رنگ پریدگی خواهد شد. اما نشانه‌های دیگری نیز در کودک نیز مشاهده شود که شامل، تب نوزاد بعد از واکسن، درد و متورم شدن محل تزریق واکسن و گاهی استفراغ و اسهال می‌باشد.
اگر هر یک از این موارد را در نوزاد مشاهده کرید سریعاً به پزشک مراجعه نمایید. در صورتی که نوزاد پس از تزریق واکسن دو ماهگی مبتلا به تب شد، می‌توانید مقدار مشخصی استامینوفن به نوزاد دهید. اما بهتر است در این مورد با پزشک مشورت نمایید. بعضی از متخصصان اطفال پیشنهاد می کنند که از کمپرس آب گرم برای تسکین درد استفاده کنید.
اما این موضوع ثابت نشده است. واکسن دو ماهگی نوزاد بسیار ضروری است، پس بهتر است این واکسن به موقع و تحت نظر مراقبت‌های پزشکی به نوزاد تزریق گردد.

پس از تزریق واکسن دو ماهگی بهتر است به نکات زیر توجه کنید

می‌توانید با پزشک خود تماس گرفته و دوز مصرفی استامینوفن را از پزشک سوال کنید تا درد در هنگام تزریق واکسن در نوزاد کمتر شود.
پدر و مادر باید اقداماتی را که بعد از تزریق واکسن باید برای نوزاد انجام دهند از پزشک جویا شوند و سریعاً بعد از تزریق، نوزاد خود را لباس پوشانده و به منزل برسانند. در برخی موارد مشاهده شده است که والدین بعد از تزریق شروع به پرسیدن سوال‌های خود می‌کنند که این سوال‌ها باید قبل از تزریق پرسیده شود. چون نوزاد بی قرار می‌شود و شروع به گریه کردن می‌کند.
بهتر است زمانی که نوزاد را برای تزریق به مراکز بهداشتی می‌برید، به همراه خود اسباب بازی یا شیشه شیر او را داشته باشید؛ چرا که پس از تزریق واکسن نوزاد شروع به گریه خواهد کرد که با این وسایل کمی آرام‌تر می‌شود. در صورتی که ورم و قرمزی محل تزریق و تب ناشی از واکسن در نوزاد بیش از ۴۸ ساعت طول کشید، نوزاد را سریعا به نزد پزشک متخصص ببرید.
از پزشک خود می‌توانید در مورد نحوه ی شیر دادن در حین واکسن زدن سوال کنید تا شما را به خوبی راهنمایی کند.
در زمان تزریق، نوزاد را به خوبی در بغل خود نگهدارید تا واکسن به درستی و بدون ایجاد مشکل به نوزاد زده شود.
گریه‌ی نوزاد پس از تزریق واکسن کاملاً طبیعی است و والدین نباید به منظور دلسوزی از زدن واکسن به نوزاد خود اجتناب کنند؛ زیرا این واکسن نوزاد را در آینده از بیماری‌های زیادی مصون نگه می دارد.
در برخی موارد پزشکان کرم‌های بی حس کننده موضعی را به والدین پیشنهاد می‌کنند که قبل از تزریق به محل تزریق مالیده شود تا محل تزریق بی حس شود و درد کمتری نوزاد احساس کند و تزریق بسیار راحت‌تر انجام گیرد.