منی چیست

مَنی، مایعی سفیدرنگ و غلیظ است که خروج آن از بدن، موجب جنابت است. به‌فتوای فقیهان شیعه و برخی از فقیهان اهل سنت، منی نجس است. خروج منی از بدن، به‌صورت اختیاری، روزه را باطل می‌کند. همچنین کسی که از او منی خارج شده است، باید برای نمازخواندن غسل کند.

برخی از نشانه‌های منی که در صورت شک، به‌وسیله آنها تشخیص داده می‌شود، عبارت‌اند از: لذت جنسی زیاد، جهیدن و سست‌شدن بدن.

 

برای افزایش جهش منی چه باید کرد

– تغذیه مناسب داشته باشید.غذاهایی که چربی کم و کربوئیدرات و پروتئین فراوان دارند بعلاوه سبزیجات وغلات موجب تقویت منی میشوند.ورزش به همراه تغذیه سالم، باعث تضمین سلامتی شما میشود.
– پرهیز از خود ارضائی
– اجتناب از مصرف مشروبات الکلی:الکل به علت اثر روی کبد باعث افزایش سطح هورمون استروژن(هورمون زنانه) در بدن شده و کاهش میل جنسی و مقدار مایع منی را بدنبال دارد.
– ویتامین ها و مکملهای غذایی:ماری ژوانا و بعضی داروها موجب کاهش اسپرم میشوند.در مقابل مکمل های غذایی طبیعی هم هستند که تولید منی را بیشتر میکنند.مانند:
کارنیتین:در گوشت قرمز و شیر وجود دارد.
فولیک اسید
آرژینین:در آجیل،کنجد،تخم مرغ و گوشت وجود دارد و تقویت کننده منی است.
ویتامین ایی و سلنیوم:این دو ماده نیز باعث افزایش تولید منی میشوند.
مصرف داروی گیاهی آفرودیت نیز مفید میباشد.

منی و باروری

برای یک لقاح طبیعی، وجود یک تخمک ومقدار زیادی اسپرم لازم است. یک مرد متوسط می تواند بیشتر از صد ها میلیون اسپرم در چند مدت در هر روز تولید کند. فاکتورهایی وجود دارند که می توانند روند اسپرم سازی را مختل نموده و اثرات سویی داشته باشند.
فاکتورهایی نظیر سیگار، مصرف مواد مخدر، فقر غذایی ،عدم فعالیت جسمانی ،گرما و حتی پوشیدن لباس های تنگ وچسبان در اطراف ران ها افزایش حجم منی موجب افزایش درصد باروری می شود.
اگر زوجین قصد بچه دار شدن را داشته باشند، شماره ی اسپرم تولید شده در هر بار تخلیه کاملا”به اندازه ی کیفیت اسپرم مهم است.

خون در منی

وجود خون در مایع منی (اسپرم خونی) می‌تواند ترسناک باشد، اما علت این شرایطِ غیرعادی معمولاً بی‌خطر است. اغلب خون موجود در مایع منی خودبه‌خود از بین می‌رود.

 

دلایل
مایع منی از اسپرم و دیگر مایعات آزادشده توسط پروستات و غدد دیگر تشکیل شده است. مایعات دیگری که پلاسمای منی نیز نامیده می‌شوند، هنگام عبور از مجموعه‌ای از لوله‌ها تا پیشابراه برای انزال، به اسپرم می‌پیوندند. چیزهایی می‌توانند رگ‌های خونی واقع در این مسیر یا در امتداد مسیر ادراری منتهی به مجرای ادراری را پاره کنند. سپس عروق پاره‌شده، خون را به مایع منی، ادرار یا هر دوی آن‌ها تراوش می‌کنند.

از آنجایی که عمل جراحی یا نمونه‌برداری پروستات می‌توانند تا چند هفته بعد ایجاد خون در مایع منی را در پی داشته باشند، پزشک در مورد این فرایندها از شما سؤال خواهد کرد.

بیشتر اوقات، هیچ علتی برای خون موجود در مایع منی یافت نمی‌شود. در برخی موارد، به ویژه در بین مردان زیر ۴۰ سال، عفونت دلیل احتمالی است. عفونت معمولاً با دیگر نشانه‌ها و علائم مانند ادرار دردناک همراه است.

خون شدید یا متناوب در مایع منی و در موارد نادر، خون در مایع منی مردان دارای ۴۰ سال و بیشتر، ممکن است علامت هشداردهندهٔ شرایطی مانند سرطان باشد. در نتیجه ممکن است بررسی دقیق‌تری لازم باشد؛ اما خطر پایین است. در مطالعات پیگیری‌کنندهٔ مربوط به مردان، که بیشتر آن‌ها بالای ۴۰ سال بودند و در مایع منی خود خون داشتند، وجود سرطان پروستات در بین ۴ تا ۶ درصد از شرکت‌کنندگان اثبات شد.