جشن تولد در گذر تاریخ

از زمان های دور، زادروز (سالگرد تولد) مردم به خصوص پادشاهان و اشراف زادگان گرامی داشته می شده.

هرچند در طی مقاطع زمانی از تاریخ، این رسم در برخی مناطق دنیا کمرنگ شده (مثل زمان حکومت کلیسا ها در اروپا)، با این حال همواره این مراسم از دسته مراسم به یاد ماندنی و خوشایند برای افراد بخصوص کودکان بوده.

اگر به تاریخچه جشن تولد علاقه مندید این مطلب را در شب جمعه مطالعه کنید.

پیشینه جشن تولد در ایران

گفته می شود ایرانیان (پارسی ها) از اولین اقوامی بودند که جشن تولد برگزار می کردند. همچنین به استناد هرودوت، مورخ یونانی همدوره هخامنشیان در سده ۵ قبل از میلاد مسیح، «روزی که بیشتر از همه مناسبت ها در بین ایرانیان جشن گرفته می شود، زادروز آنان است.»

کیک و شمع های تولد

یکی دیگر از رسوم جشن تولد، کیک تولدی است که بر روی آن به تعداد سال های سن فرد شمع روشن می شود یا از شمع هایی که نشاندهنده سن وی هستند استفاده می شود. فوت کردن شمع های روشن توسط فردی که جشن تولد برای او برگزار شده، به نشانه پایان سال های قبل است که تقسیم شیرینی کیک و شادی و تشویق حاضران برای ایجاد یک یادمان خوش از سال گذشته است. همچنین رسم است پیش از فوت کردن شمع، فرد متولد شده، برای سال یا سال های آینده خود یک آرزو کند. مطالعه بیشتر در مورد تاریخچه کیک تولد.

جشن تولد از منظر روانشناسی

قریب به اتفاق روانشناسان کودک، بر اهمیت و لزوم جشن تولد برای کودکان خصوصا بالای ۴ سال تاکید می کنند و معتقدند برگزاری یک جشن تولد مناسب اثرات مطلوبی بر روی رفتار کودکان از جمله قدرت اراده، دوست یابی، تعامل با اطرافیان، اعتماد به نفس و صمیمی تر شدن روابط خانوادگی دارد.

تولد طلایی چیست؟ چگونه جشن تولد طلایی را پیدا کنیم؟

هر فردی به طور نرمال یک تولد طلایی دارد و یک بار در طول عمر خود آن را تجربه می کند. تولد طلایی یا جشن تولد طلایی اصطلاحا به زمانی گفته می شود که سال و روز تولد شما مثل هم شود. مثلا اگر شما متولد روز ۱۴ فروردین باشید، باید تا سال ۱۴۱۴ صبرکنید تا روز طلاییتان برسد. البته ممکن است از روز معادل تولدتان در تقویم میلادی هم کمک بگیرید.

گران ترین جشن تولد دنیا

گران ترین جشن تولد دنیا به نام باول مک کارتی (Paul McCartney) در مارس ۱۹۹۷ ثبت شده است. این جشن تولد، یه چیزی در حدود ۸۴ هزار دلار یعنی نزدیک ۴۰۰ میلیارد تومان ناقابل خرج برداشته. همچنین یک جشن تولد گران قیمت دیگر برای تولد ۵۰ سالگی سلطان برونئی به رقم ۲۷ میلیون دلار یا ۱۵۰ میلیارد تومان در ۳۱ چولای ۱۹۹۶ یعنی یک سال قبل تر از آقای مک کارتی ثبت شده. شاید آقای مک کارتی که یک خواننده و شاعر پاپ است، می خواسته حال سلطان را بگیرد.

پروفایل تولد همسر

اگر در روز تولد همسرتان میخواهید پروفایلی برای تبریک با او به اشتراگ بگذارید از تصاویر زیر استفاده کنید.