علت های شایع خارش واژن

خارش واژن می تواند به علت اختلالات پوستی یا بیماری های مقاربتی ایجاد شود و همچنین استرس یا واژینوز باکتریال می تواند علت شایع خارش واژن باشد.

عفونت قارچی
عفونت های قارچی واژن یک بیماری شایع در زنان می باشد که از هر 4 زن ممکن است 3 زن آن دچار این بیماری شوند.عفونت های قارچی علاوه بر خارش می تواند ترشحات سفید رنگ و پنیری شکل را نیز ایجاد کنند.

واژینوز باکتریال
معمولا واژینوز باکتریال زمانی اتفاق می افتد که نوعی از باکتری های در واژن از سطح تعادل خارج شده و رشد کنند که اغلب با بوی ماهی گندیده همراه است. این بیماری با ترشحات خاکستری، سفید یا سبز و سوزش ادرار نمایان می شوند

خشکی واژن
این نشانه بسیاری از شرایط می باشد و با خشکی واژن باعث ایجاد خارش در واژن می شود.این مشکل باعث می شود در طول رابطه جنسی ناراحتی ایحاد کند. روان کننده های مبتنی بر آب می توانند به خشکی واژن کمک کنند. اگر این خشکی ادامه دار بود می بایست به پزشک مراجعه کنید.

تحریک کننده ها
تحریک کننده های شیمیایی مانند صابون های معطر، اسپری ها و موارد دیگری که می توانند باعث تحریک پوستی و ایجاد خارش در واژن شود.به همین دلیل توصیه می شود که از شستن واژن با مواد شیمیایی خودداری کنید. همچنین اگر گمان می کنید پد یا نوار بهداشتی شما باعث این مشکل می شود آن را تغییر دهید.

شرایط پوستی
یکی از دلایل خارش واژن بیماری های پوستی مانند اگزما و پسوریازیس است که می تواند باعث ایجاد قرمزی و خارش در ناحیه تناسلی شود.

اگزما نوعی بیماری پوستی است که ممکن است در بعضی از زنان مبتلا به اگزما در واژن نیز گسترش یابد.همچنین پسوریازیس یک بیماری پوستی است که باعث ایجاد لکه های پوستی، قرمزی پوست سر و مفاصل می شود.

بیماری های مقاربتی
خارش واژن به همراه ترشحات زرد می تواند به علت بیماری های مقاربتی باشد. بیماری های زیادی می تواند در طول رابطه جنسی اگر محافظت نشده باشد منتقل شود و این بیماری ها می تواند باعث خارش در واژن شود.این بیماری ها شامل کلامیدیا، زگیل ناحیه تناسلی، سوزاک، تب خال ناحیه تناسلی، شپش های پوستی می باشد.

درمان سریع خارش واژن و سوزش واژن در خانه

به سراغ راه و روش های خانگی برای درمان سوزش و خارش واژن می رویم.راه و روش هایی که بایستی به دقت و درستی استفاده شوند تا نتیجه بخش باشند.

برای درمان سوزش و خارش واژن آلوئه ورا را امتحان کنید
آلوئه ورا غنی از ویتامین سی و آمینو اسید و دیگر مواد معدنی ضروری برای بدن است.ژل آلوئه ورا سلول های آلوده را نابود می کند و همچنین نوشیدن منظم آب آلوئه ورا سیستم ایمنی بدن را تقویت و کاندیدای رشد میکروب و عفونت را در بدن شما را کاهش می دهد.

درمان سریع خارش واژن و سوزش واژن در خانه
به سراغ راه و روش های خانگی برای درمان سوزش و خارش واژن می رویم.راه و روش هایی که بایستی به دقت و درستی استفاده شوند تا نتیجه بخش باشند.

برای درمان سوزش و خارش واژن آلوئه ورا را امتحان کنید
آلوئه ورا غنی از ویتامین سی و آمینو اسید و دیگر مواد معدنی ضروری برای بدن است.ژل آلوئه ورا سلول های آلوده را نابود می کند و همچنین نوشیدن منظم آب آلوئه ورا سیستم ایمنی بدن را تقویت و کاندیدای رشد میکروب و عفونت را در بدن شما را کاهش می دهد.

آب ذغال اخته را برای درمان خارش واژن امتحان کنید

روزی دو لیوان آب ذغال اخته شیرین نشده، بنوشید تا زمانی که خارش متوقف شود .

اگر آب ذغال اخته در دسترس نیست ، می توانید قرص های آن را دو بار در روز مصرف کنید ؛ برای دریافت دوز مناسب با پزشک خود مشورت کنید .

روغن پونه کوهی نسخه درمان خارش واژن در طب سنتی

یکی از نسخه های گیاهی قدیمی برای درمان مشکلات عفونی واژن و درمان خارش واژن استفاده از شاخ و برگ پونه کوهی است که به صورت های مختلف می توان استفاده کرد.

میتوانید شاخ و برگ پونه را داخل آب بجوشانید و سپس آن را از صافی رد کرده و مایع به دست آمده را داخل وان حمام ریخته و به مدت 20 دقیقه داخل آن بنشینید تا با تماس واژن با این محلول بتوانید خارش واژن و عفونت های ناحیه تناسلی زنان را درمان کنید.

چای گیاهی برای درمان خارش واژن

چای و دمنوش تهیه شده از گیاهان دارویی مثل دارچین و یا بادرنجوبه یکی از درمان های گیاهی و طب سنتی برای درمان خارش واژن است.

سرکه سیب درمانگر قوی خارش واژن

سرکه سیب درمان مناسبی برای خارش واژن است ، برای رفع سوزش و خارش کافیست :

2 قاشق از سرکه سیب خالص و تصفیه نشده را داخل یک لیوان آب گرم مخلوط کنید و روزانه 2 بار واژن را با آن شستشو دهید.

روش دیگر:1 قاشق سرکه سیب را به همراه 1 قاشق عسل داخل یک لیوان آن گرم حل کنید و مثل نسخه ی قبل روزانه 2 مرتبه واژن را با این محلول شستشو دهید.

روش استفاده از برگ های گیاه چریش برای درمان خارش واژن

برگ های گیاه چریش را در دو تا سه فنجان آب تصفیه شده بجوشانید . آن راصاف کنید و اجازه دهید تا سرد شود . از این محلول برای شست شوی ناحیه واژن یک بار در روز برای چند هفته استفاده کنید .

یا اینکه ، چند قطره روغن گیاه چریش را به یک کاسه ولرم اضافه کنید و دو بار در روز برای چند هفته از آن برای شست و شوی واژن خود استفاده کنید .

شما همچنین می توانید چای گیاه چریش را چند بار در روز مصرف کنید یا پس از مشاوره با پزشک ، کپسول گیاه چریش را مصرف کنید .

کفیر و درمان خارش واژن

برای عفونت واژن ، یک تامپون را در کفیر فرو کنید و آن را به مدت دو ساعت در واژن قرار دهید .
این کار را دو بار در روز انجام دهید تا مشکل شما حل شود .
همچنین برای چند هفته ، روزانه 1 تا 2 فنجان کفیر بنوشید .
عسل طبیعی را به عنوان یک پماد در منطقه آسیب دیده اعمال کنید . آن را حدود 30 دقیقه بگذارید بماند ، سپس حمام آب گرم بگیرید . این کار را حداقل دو بار در روز تکرار کنید تا علائم بهبود پیدا کنند . همچنین ، دو بار در روز 1 تا 2 قاشق غذا خوری عسل همراه با یک لیوان آب گرم بخورید .

اسید بوریک برای درمان خارش واژن:

مقداری اسید بوریک را با آب رقیق کنید .
محلول را در منطقه آسیب دیده اعمال کنید .
آن را برای 1 تا 2 دقیقه نگه دارید ، سپس آن را کاملا با آب گرم بشویید .
از این درمان برای چند هفته ، یک بار در روز استفاده کنید .

کمپرسور سرد خارش واژن را درمان می کند

تکه ای یخ را داخل یک پارچه ی تمیز بپیچید. برای چند دقیقه آن را روی واژن قرار دهید. بعد از دقیقه ای آن را برداشته و بعد از گذشت 30 ثانیه دوباره تکرار کنید.این روش یک روش برای درمان سریع خارش واژن است.

درمان موثر و سریع خارش واژن با آب و نمک

1- برای درمان خارش واژن با آب نمک بایستی 1 قاشق غذاخوری نمک را داخل یک لیوان آن حل کنید و برای شستشوی واژن از ان استفاده کنید. این روش به سرعت خارش وازن را تسکین می بخشد.

2- 1/4 فنجان نمک را داخل وان پر از آب گرم حل کنید و به مدت 10 الی 15 دقیقه داخل آن بنشینید. این کار را دوبار در روز تکرار کنید که به سرعت خارش واژن متوقف و درمان می شود.

نکته:اگر حساسیت پوستی و یا زخمی در این ناحیه دارید از این نسخه استفاده نکنید.

پمادی برای رفع خارش بیرونی واژن در بارداری