زود انزالی چییست؟

تمام آقایان در طول عمر خود زودانزالی را تجربه می‌کنند، اما زودانزالی صرفاً زمانی یک مشکل تشخیص داده می‌شود که مرد بارها با آن مواجه شود. منظور از زودانزالی یا زود ارضا شدن این است که انزال قبل از دخول یا فقط چند ثانیه یا چند دقیقه بعد از دخول رخ دهد. جالب است بدانید که براساس پژوهش‌های انجام شده، مقاربت اکثر زوجین به طور متوسط پنج تا نه دقیقه طول می‌کشد. زودانزالی در سکس تراپی به این معنا است که مرد زودتر از آنچه خود یا همسرش بخواهد، به ارگاسم می‌رسد و ارضا می‌شود، بدون آن که کنترلی بر انزال داشته باشد یا بتواند این الگو را تغییر بدهد.

زود انزالی چه تاثیری بروی رابطه زن و شوهر می‌گذارد؟

ارتباط موثر برای سالم و پایدار نگه داشتن رابطه حیاتی است؛ بااین حال صحبت کردن درباره مشکل زودانزالی و نگرانی‌های مربوط به رابطه جنسی غالباً برای آقایان دشوار است. آقایان بدون دلیل از مشکل زودانزالی خود خجالت می‌کشند و بسیاری فکر می‌کنند که اعتراف کردن به مشکلات جنسی از مردانگی آنها کم می‌کند. حال آن که صحبت نکردن درباره چنین مشکلاتی عموماً شرایط را وخیم‌تر می‌کند. سوءتفاهم، آزردگی خاطر، ناراحتی و خشم در پی انکار وجود مشکل و سکوت درباره آن به سرعت رو به افزایش می‌گذارد.

دانشمندان معتقدند که رابطه جنسی در سطح تکاملی موجب تقویت پیوند زوجین می‌شود. مواد شیمیایی مانند اکسی‌توسین و دوپامین هنگام رابطه جنسی، به ویژه در زمان ارگاسم آزاد می‌شود؛ این مواد شیمیایی پیوند میان زوجین را قوی‌تر می‌کند. به علاوه احساس امنیت و اعتماد و دلبستگی عاطفی حین رابطه زناشویی بیشتر می‌شود. این قبیل احساسات و هیجاناتی که همسران را به یکدیگر نزدیک‌تر می‌کند، برای سلامت عمومی و ماندگاری رابطه حیاتی است، به همین دلیل وقتی این مواد شیمیایی سالم در بدن زوجین وجود نداشته باشد، احساسات منفی ناامیدی و بی‌لیاقتی در زندگی مجال خودنمایی پیدا می‌کند.

عوامل زودانزالی

عامل‌های متفاوتی باعث زودانزالی می‌شود. این عامل‌ها را می‌توان به دلایل زیستی (مانند ژنتیک)، شیمیایی و یا روانی تقسیم‌بندی کرد. شایع‌ترین دلایل زودانزالی عبارت است از:

عصبی بودن: زودانزالی گاهی مشکلی موقتی است که در اوایل ازدواج و چند نزدیکی اول با همسر رخ می‌دهد، اما شوهر به تدریج می‌تواند زمان انزال را کنترل کند. البته برخی آقایان ماه‌ها یا حتی سال‌ها با مشکل زودانزالی دست و پنجه نرم می‌کنند.
اضطراب: ارتباط بین اضطراب و زودانزالی پیچیده است. در واقع از یک سو اضطراب می‌تواند منجر به زودانزالی شود، و از سوی دیگر انزال سریع می‌تواند باعث اضطراب شود ـ مسئله قدیمی اول بودن مرغ یا تخم‌مرغ در این باره صادق است. زودانزالی شوهرتان ممکن است ریشه در اضطراب داشته باشد یا او به دلیل زود ارضا شدن دچار اضطراب شود و در نتیجه با مشکلات بیشتری مواجه شود.
استرس: تحمل دوره‌های استرس شدید می‌تواند منجر به زودانزالی شود.
مشکلات ارتباطی: برخی آقایان وقتی در زندگی زناشویی‌شان با ناسازگاری مواجه می‌شوند و با همسرشان دعوا می‌کنند، دچار حملات زودانزالی می‌شوند. اطلاع نداشتن از وضعیت رابطه و عدم شناخت یکدیگر باعث ایجاد تنش در رابطه زناشویی می‌شود و ارائه عملکرد جنسی رضایت‌بخش را دشوار می‌سازد.
عادت‌های خودارضایی: بسیاری از آقایان عادت دارند که وقتی تنها هستند به سرعت، ظرف کمتر از چند دقیقه خودارضایی کنند، حال آن که این عادت بدن را برای ارگاسم سریع آموزش می‌دهد. اکثر آقایان هم هنگام استمناء فیلم پورن نگاه می‌کنند که باعث می‌شود حواسشان پرت شود و یادگیری سیگنال‌هایی را که بدن هنگام رسیدن به ارگاسم تولید می‌کند، برای خود سخت‌تر می‌کنند.
ابتلا به بیماری‌های مختلف: زودانزالی می‌تواند پی‌آمد اختلال نعوظ، اختلال‌های تیروئید، التهاب پروستات، سندروم درد مزمن لگن و مصرف بعضی داروها باشد.

راه های درمان زود انزالی

اگر به تازگی ازدواج کرده اید، به دلیل جذابیت جنسی بالایی که در ابتدای زندگی است، این امر طبیعی است. اگر از ازدواج شما مدتی گذشته است و با این مشکل رو به رو شده اید، بهتر است نکاتی را در رابطه جنسی رعایت کنید. در واقع نیاز به آموزش ها و مهارت هایی در رابطه جنسی وجود دارد که این موضوع از هر دو طرف باید رعایت شود.

مهارت های جنسی

از طریق دوره های ویدیویی و مطالعه و مراجعه به متخصص مهارت های جنسی را در برقرار ارتباط جنسی یاد بگیرید.

افزایش سکس

تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی را در هفته افزایش دهید. با افزایش تعداد دفعات برقراری رابطه جنسی، زمان انزال افزایش پیدا می کند. یعنی اگر در هفته 2 باز سکس دارید، به 4 بار افزایش دهید.

افزایش زمان معاشقه

رابطه جنسی را با معاشقه بیشتری شروع کنید و سریع به سراغ دخول نروید. این موضوع می تواند از طریق طرفین ادامه پیدا کند. کمی بیشتر با همسر خود خوشوبش کنید. رابطه را با شوخی کردن شروع کنید. همسر خود را با خوشی های خنده دار به خنده بندازید. در گوش او نجواهای عاشقانه کنید.

وقفه در میان دخول آلت

در میان دخول، آلت را بیرون آورده و وقفه کوتاهی ایجاد کنید سپس مجددا ادامه دهید.

تحریک زنان در حالت های مختلف

مردان، همسر خود را با شیوه های مختلف پیش از دخول و در حین دخول تحریک جنسی کنند. خصوصا در ناحیه گردن، سینه، باسن و کلیتوریس (چوچوله، فنج، Clitoris) توسط دستان، لب و زبان تحریک شود.

رعایت بهداشت و تمیزی

بهداشت و تمیزی را پیش ار رابطه جنسی رعایت کنید. حتما پیش و پس از رابطه جنسی دوش بگیرید. در زمان دوش گرفتن بدن خود را با شامپو و آب و صابون خوب شستشو دهید. به شستشو آلت جنسی اهمیت بیشتری دهید. پیش از رابطه جنسی عطر و ادکلن مصرف کنید.

استفاده از دستگاه وکیوم آلت برای تقویت آلت و افزایش مدت نعوظ