قرص بوپرنورفین یا b2 چیست؟

قرص b2 یا Buprenorphine دارویی است که برای درمان اعتیاد به مواد افیونی چون هروئین، متادون و دارو‌های مسکن تجویز می‌شود. قرص ب2 که تحت نام تجاری Subutex و Suboxone نیز شناخته می‌شود برای درمان دردهای شدید هم مورد استفاده قرار می‌گیرد. اگر تا به حال برای شما هم سوال هایی نظیر قرص ب2 چیست؟ آیا ب2 اعتیادآور است؟ روش های ترک مصرف ب2 و عوارض جانبی آن چیست؟ به وجود آمده است در ادامه این مقاله همراه ما باشید تا با هم پاسخ همه این پرسش ها را بیابیم.

آشنایی با داروی ترک اعتیاد بوپرنورفین

بوپرنورفین یا ب2 ماده تخدیری است که به گیرنده‌های افیونی در مغز متصل می‌شود و به این ترتیب خروج افیون را سرکوب کرده و مانع از تاثیرگذاری بر مغز می‌شود. این دارو در اکتبر سال ۲۰۰۲ میلادی مورد تایید اداره غذا و دارو (FDA) قرار گرفت.

در واقع باید گفت که زمانی درمان اعتیاد با قرص بوپرنورفین موفقیت آمیز است که بیمار تحت یک برنامه صحیح و در کنار روش های گروه درمانی اعتیاد اقدام به ترک اعتیاد کند. برنامه ای که بتواند به خوبی شرایط ذهنی، جسمانی و محیطی فرد مبتلا به اعتیاد را کنترل کند. از آنجایی که مصرف ب2 در کنار دیگر مخدر ها به شدت می تواند عوارض جانبی را به همراه داشته باشد، حتما باید تحت نظر پزشک متخصص مصرف شود.

انواع مخدر بوپرنورفین یا ب2 که در بازار موجودند

داروی ب2 به شکل مختلفی قابل مصرف است مانند قرص، آمپول، ایمپلنت داخل بدن و یا پد های درمانی. انواع مختلف بوپرنورفین با توجه به شرایط بیمار توسط پزشک تجویز می شود. در ادامه برخی از انواع داروی b2 را معرفی می کنیم.

قرص بوپرنورفین

قرص بوپرنورفین که به صورت زیر زبانی تجویز می شود، رایج ترین نوع مصرف آن است و به صورت قرص های 2 و 8 میلی گرم وجود دارد. احتمال جذب در روش زیر زبانی فقط 10 درصد است به همین دلیل در مقایسه با آمپول بوپرنورفین علائم ترک اعتیاد کمتری به همراه دارد.

آمپول بوپرنورفین

آمپول بوپرنورفین که برخی اوقات توسط مراکز غیر مجاز و به صورت قاچاق تجویز می شود می تواند به عنوان جایگزینی برای قرص بوپرنورفین معرفی شود. در مقایسه با قرص، عوارض جانبی بیشتری دارد و میزان مصرف آن باید طبق تجویز پزشک صورت گیرد. تزریق بوپرنورفین به ناحیه معده صورت می گیرد و معمولا یک بار در ماه و حداقل 26 روز بین دوز های مصرف فاصله قرار دارد.

ایمپلنت بوپرنورفین

ایمپلنت از جدید ترین روش های درمانی مصرف بوپرنورفین است که در کلینیک ترک اعتیاد پیام تندرستی نیز مورد استفاده قرار می گیرد. برتری این روش در مقایسه با مصرف قرص و تزریق آمپول، نبود نگرانی بابت فراموشی مصرف دارو است.

در استفاده از ایمپلنت باید دقت کافی صورت بگیرد. زیرا عوارض نادر اما جدی از جمله آمبولی و مرگ ناشی از قرار دادن نادرست ایمپلنت های دارویی، سلامتی بیمار را تهدید می کند.

پد بوپرنورفین

پد بوپرنورفین، چسب دارویی است که روی پوست قرار می گیرد تا میزان خاصی از دارو را از طریق پوست به جریان خون منتقل کند. مزیت استفاده از پد نسبت به سایر اشکال و روش ها، انتقال دوز مشخصی از دارو به بیمار است.

 

چگونه قرص بوپرنوفین را ترک کنیم؟

برخی از افراد به مواد مخدر با دوز بالا اعتیاد دارند که برای کنار گذاشتن آن از قرص‌هایی نظیر ب2 یا متادون استفاده می کنند. در این مواقع اگر روند ترک تحت نظر پزشک متخصص نباشد، اعتیاد به قرص بوپرونوفین ایجاد می شود.

ترک قرص ب2 مانند هر مخدر دیگری به صورت ناگهانی ممکن نیست و نیاز به مراحل و روش‌های خودش را دارد. همیشه بهترین روش‌ها، روش های ترکیبی هستند که می توانند نتیجه یک ترک بدون بازگشت را به همراه داشته باشند.

بهترین روش ترک قرص ب2 کدام است؟

ترک اعتیاد تدریجی با کاهش دوز مصرفی یکی از موثرترین روش های ترک اعتیاد به مواد مخدر است. با وجود طولانی بودن این دوره اما عمدتاً نتیجه های مطمئن‌تری به همراه دارد که احتمال بازگشت بیمار به مصرف دوباره مخدر را به حداقل می رساند.

یکی از بهترین روش‌های ترک اعتیاد برای هر ماده مخدری از ترک اعتیاد به متادون و قرص ب2 گرفته تا هروئین و حشیش، شرکت در جلسه‌های مشاوره است. روان درمانی به بیمار کمک می کند تا ضمن رسیدن به باور قلبی برای بازگشت به زندگی، انگیزه‌اش برای تحمل درد خماری بالا برود. به خاطر داشته باشید که بهترین روش ترکیبی از چند درمان همزمان تحت نظر پزشک متخصص است.

آیا ترک مصرف قرص ب2 در منزل امکان پذیر است؟

افرادی این روش را انتخاب می کنند که نیاز دارند طی یک دوره کوتاه مدت مصرف ب2 را کنار بگذارند و همزمان به زندگی روزمره خود مثل کار و تحصیل نیز بپردازند. اما باید توجه داشته باشند که درمان خانگی ترک ب2 باید حتماً زیر نظر متخصص صورت بگیرد. یعنی ابتدا آزمایش های لازم انجام شده، طبق نسخه پزشک دوز داروها مشخص شده و بیمار در خانه روند ترک را سپری می کند.

با این وجود بهتر است مراحل سم زدایی در کلینیک و تحت نظر متخصصین انجام شود تا در صورت بروز نشانه های خماری و ترک مصرف، این علائم مهار شوند.

عوارض مصرف بوپرونوفین در دوران بارداری

عوارض مصرف این قرص آنقدر زیاد است که حتی اگر شما مشکوک به بارداری هستید نباید از آن استفاده کنید. علائم مصرف ب2 برای جنین مضر است و ممکن است باعث ایجاد اعتیاد و بروز نشانه‌های ترک در نوزاد شود. از آنجایی که ترک ناگهانی هیچ ماده مخدری صحیح و عملی نیست بهتر است که برای ترک ب2 با پزشک خود مشورت کنید یا در مرکز سم زدایی بدن اقدام به ترک بوپرونوفین کنید.