کافور چیست؟

کافور دارویی است خوشبو و سفیدرنگ که از بعضی گیاهان، بخصوص درختی معروف به درخت کافور به دست می آید. درخت کافور در جنگل‌های نواحی شرقی آسیا و مناطق کوهستانی شرقی هند و چین و ژاپن می روید و بلندیش تا 50 متر و قطر آن تا 2 متر می‌رسد. گل‌هایش سفید و کوچک و برگهایش بیضی و سبز و دارای بوی مخصوصی است. کافور گاهی به صورت متبلور در شکاف درخت پیدا می‌شود. این بلورها را قطعه قطعه می‌کنند و در آب می‌ریزند، در دستگاه‌های مخصوص تقطیر می کنند و به این ترتیب، کافور به دست می‌آوردند.
کافور ماده ای است به رنگ سفید صدفی و دارای بوی قوی و اثر ضدعفوفی، و در پزشکی برای تقویت قلب و پایین آوردن حرارت بدن و کاهش شهوت به صورت پودر و حبّ یا محلول‌های روغنی به کار می‌رود.
اندام هایی كه كافور تحت تاثیر قرار می دهد شامل سیستم عصبی مركزی و كلیه ها است.

مضرات كافور و مسمومیت با آن شامل موارد زیر است:

تشنج به همراه افسردگی و تخریب كلیه ها بعد از دریافت مقدار كم كافور اتفاق می افتد. انقباض قلب و اغمای بعد از تشنج است. اثرات سمّی كافور بعد از مصرف 2 گرم ظاهر می شود و مقدار كشنده آن در بزرگسالان 4 گرم و در كودكان 1 گرم است.
اثرات سمی كافور شامل:

 • ناراحتی معده
 • ایجاد گاز معده و قولنج
 • تهوع و استفراغ و اسهال
 • اضطراب
 • هیجان
 • هذیان گویی
 • تشنجات صرع مانند و انقباض قلب است.

سپس باعث افسردگی سیستم عصبی مركزی و در نتیجه باعث اغماء و به ندرت مرگ می شود. آنوریا( قطع دفع ادرار) رخ می دهد. تنفس فرد بوی كافور می دهد.
خوردن کافور باعث احساس سرما و لرزیدن بدن و نیز تاری چشم می شود.

راه های ورود کافور به بدن

کافور از چند طریق وارد بدن می شود:

 • استنشاق بخار کافور
 • جذب از راه پوست بدن
 • خوردن
 • تماس با پوست یا چشم .

اندام هایی که کافور روی آنها اثر می گذارد شامل چشم ها، پوست، دستگاه تنفسی و سیستم عصبی مرکزی است. البته تمامی این اثرات و علائم زمانی است که بطور مستقیم ماده ی کافور را بخوریم یا بوی آن را استنشاق کنیم یا با پوست تماس پیدا کند. نه اینکه شاید مقداری کافور در غذا ریخته شده باشد. کافور روی سیستم گوارش و عصبی مرکزی اثرات نامطلوبی دارد و باعث مسمومیت سلول های کبدی می شود.
مصرف کم کافور باعث احساس گرمی در معده می شود. مقادیر زیاد کافور باعث تهوع، اسهال و استفراغ می شود. همچنین باعث سرگیجه، آشفتگی ذهنی و توهم می شود. اگر این علائم ادامه پیدا کند و تشدید شود باعث افسردگی، بیهوشی و حتی مرگ در اثر نارسایی تنفسی می شود.
گزارش هایی از مسمومیت و مرگ افراد با کافور وجود دارد بخصوص کسانی که داروهای حاوی کافور را بدون تجویز پزشک مصرف کرده اند.
مصرف یا تمامس طولانی مدت با کافور باعث مسمومیت مزمن می شود که به علت خاصیت سمی و تأثیر بالای آن بر بدن می باشد. البته باید بگویم در مورد تأثیر کافور بر روی سیستم تولید مثل انسان و نیز اثرات سرطان زایی این ماده هیچ مطلبی ثابت نشده است.

فواید مصرف کافور!

صرف کم کافور مفید است
تسکین درد
بنا بر گزارش سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA)، جهت تسکین درداستفاده از کافور بر روی پوست در غلظت ۳ تا ۱۱ درصد تایید شده است.

کاهش درد مفاصل و علایم آرتروز
کرم های حاوی کافور تاثیر بسزایی در کاهش درد مفاصل دارند.

کاهش خارش و یا سوزش پوست
همچنین برای کاهش خارش و یا سوزش پوست در غلظت ۳ تا ۱۱ درصد مورد تایید سازمان غذا و داروی آمریکا قرار گرفته است.

بهبود زخم ناشی از سوختگی
نتایج مطالعه ای که توسط (Vaghardoost et al, 2018) انجام گرفت نشان داد که پماد حاوی کافور، روغن کنجد و عسل باعث تسریع درمان سوختگی درجه دو شد.

به هیچ وجه خودسرانه کافور مصرف نکنید زیرا این امر میتواند جان شما را به خطر بیندازد و عوارض جبران ناپذیری برای شما داشته باشد.