لباس کاستوم (Costume) چیست؟

لباس‌هایی که به کاستوم (Costume) معروف هستند یک مجموعه (ست) خاص از لباس هستند که معمولا نشانگر یک شغل، حرفه، شخصیت معروف (مثلا یک شخصیت کارتونی، بابانوئل و…) یا حتی یک موجود زنده (مثل گل یا حیوان) است. لباس‌های تئاتر کودک یا لباس‌های هالوین نوعی کاستوم هستند. این نوع لباس های بر اساس شخصیت یا حرفه مورد نظر طراحی شده و طراحان و دوزندگان آن تلاش می‌کنند تا تمام جزئیات و اکسسوری های لازم برای این لباس را عینا از الگوی موردنظر برداشته و اجرا کنند. زیرا هرچه بیشتر شبیه به اصل آن باشد بهتر و باکیفت تر به حساب می‌آید. این نوع لباس ها در انواع زنانه و مردانه و بچه گانه تولید می‌شوند.

لباس کاستوم در ایران

لباس کاستوم در بازار لباس ایران، نوعی لباس خواب فانتزی زنانه به حساب می‌آید. با ویژگی هایی که قبلا گفتیم. یعنی این لباس می‌تواند نشانگر شغل، حرفه یا یک شخصیت معروف یا یک حیوان بامزه و… باشد. با این تفاوت که این لباس ها برای تئاتر یا جشن طراحی نمی‌شوند بلکه جنبه فانتزی داشته و نوعی لباس خواب زنانه و ویژه بزرگسالان می‌باشد. از جمله انواع کاستوم زنانه؛ کاستوم پرستاری، کاستوم معلمی، کاستوم پلیسی، کاستوم خلبانی، خرگوشی، زنبوری، بابانوئل و … را می‌توان نام برد.

بازه لباس‌های کاستوم

بعضی دوست دارند روی لباس شان نام خاصی چاپ کنند، بعضی هم دوست دارند نام خودشان یا نوشته سفارشی خودشان روی لباس حک شود. بعضی می خواهند یک نمونه از لباس سوپرمن یا بتمن را داشته باشند، برخی هم دوست دارند تمام لباس شان به میل و طرح خودشان ساخته شود. و در سوی دیگر هم، مثلا: لباس خواب پرستاری یا پلیسی، یک نوع لباس فانتزی و کاستوم محسوب می‌شود که می‌تواند بیانگر شغل یا علایق یک فرد باشد.

اگر بخواهیم واضح تر و بازتر موضوع را بیان کنیم: لباس های تئاتر، جشن هالووین، لباس های ابر قهرمانان، لباس های محلی قومیت ها و ملیت ها و… همه به نوعی کاستوم محسوب می شوند، همین امر در زمینه تولید لباس خواب و لباس زیر هم صدق می کند و کاستوم دیزاینرها همیشه لباس های خواب خاص و خاص پسند تولید می کنند و این لباس ها به شدت پرطرفدار هم هستند.
این لباس ها به خاطر طراحی خاص و جذابیتی که دارند در هر کشوری استفاده می شوند و به هر زبانی که در اینترنت سرچ کنید نمونه های این لباس ها را در فروشگاه های گوناگون لباس مشاهده خواهید کرد