امروزه ضرورت استفاده از کاندوم در رابطه برای همه روشن و امری ضروری شده است. کاندوم ها انواع مختلفی دارند. در این مقاله با شب جمعه همراه باشید تا انواع کاندوم را به شما معرفی کنیم.

انواع کاندوم ها

کاندوم ها در دو نوع مردانه و زنانه وجود دارند. کاندوم ها یکسان و یک اندازه نیستند و از نظر اندازه ٬ ضخامت ٬ وجود ماده اسپرم کش ویا ماده نرم کننده (لوبریکنت) متفاوت می باشند.

برخی از کاندوم ها ماده اسپرم کش ندارند . کاندوم های محتوی ماده اسپرم کش موثرتر از انواع بدون اسپرم کش هستند .

لوبریکانت ها یی که در کاندوم استفاده می شود باید برپایه آب (Water based) باشند نه پایه روغن(Oil based) در غیر این صورت ممکن است به لاتکس کاندوم آسیب بزنند و باعث پارگی کاندوم شوند.

 

کاندوم ها در رنگ ها و طرح های مختلف ساخته و در بسته های کوچک بسته بندی می شود .

60 میلیون مرد در دنیا از کاندوم استفاده می کنند و بیشترین کشوری که از کاندوم برای جلوگیری از بارداری استفاده می کند ژاپن می باشد.

درصد شکست کاندوم اگر درست استفاده شود ۳ درصد است ولی اگر در هنگام استفاده دقت لازم نشود تا ۱۴ درصد نیز ممکن است شکست داشته باشد.

اما بطور متوسط میران شکست ان ۱۰ درصد است . البته باید توجه داشت که در بیشتر روشهای پیشگیریاز بارداری میزان شکست در سال اول استفاده بیشتر است.

 

نحوه استفاده از کاندوم مردانه:

هر بسته کاندوم را باید در همان زمانی که قرار است استفاده شود باز نمود و قبل از استفاده باید کاندوم را با کمی باد کردن (فوت کردن) کنترل کرد که سوراخ و یا پاره نباشد.

هنگام مصرف باید دقت نمود کاندوم در اثر تماس با ناخن پاره یا سوراخ نشود.

از آنجا که در ترشحات مرد قبل از انزال نیز مقداری اسپرم وجود دارد قبل از آغاز مقاربت باید کاندوم روی آلت تناسلی در حال نعوض کشیده شود و اگر از کاندوم تنها هنگام انزال استفاده شود احتمال حاملگی وجود خواهد داشت .

هنگام استفاده از کاندوم باید فضای خالی انتهای آن را جهت تخلیه هوا فشار داد سپس کاندوم را باید به طریقی روی آلت تناسلی کشید که این فضای خالی گوچک در انتهای ان باقی بماند تا به هنگام انزال مایع منی در این فضا جمع شده و از ریخته شدن ان به داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری شود.بنابراین نوک آن تا انتها نباید کشیده شود.

کاندوم باید تمام طول آلت تناسلی را تا قاعده آن بپوشاند.این کار از نشت مایع منی به داخل دستگاه تناسلی زن جلوگیری می کند.

در صورت احساس پارگی یا سوراخ شدگی کاندوم هنگام نزدیکی بلافاصله باید آلت تناسلی به همراه کاندوم خارج شده و از یک کاندوم جدید استفاده شود.

 

بلافاصله پس از انزال در حالی که آلت تناسلی هنوز در حال نعوض است به همراه کاندوم روی ان می بایست از دستگاه تناسلی زن خارج شود.

جهت جلوگیری از سر خوردن کاندوم باید در حالی که با دست کاندوم روی آلت نگه داشته شده است عمل خروج انجام گیرد.

بعد از خارج کردن کاندوم جهت اطمینان از اینکه کاندوم سوراخ نشده است باید درون انرا از آب پر نمود.و در صورت سوراخ یا پاره شدن کاندوم باید از روش اورژانسی پیشگیری از بارداری استفاده نمود.

کاندوم زنانه

انواع کاندوم زنانه همان کیسه از نوع لاتکس است که در واژن زنان قرار می‌گیرد. کاندوم زنانه جلوی ورود اسپرم به واژن را می‌گیرد و همچنین مانع از ابتلای افراد به عفونت‌های مقاربتی (STI) مانند ایدز/HIV و ویروس هپاتیت می‌شوند.

کاندوم‌های زنانه در انتهای خود حلقه‌هایی دارند که به مهبل زنان مانند لنگر می‌چسبد و بخش دیگر آن در خارج از مهبل قرار می‌گیرد.

بر اساس اطلاعات منتشر شده از کلینیک مایو، تنها کاندوم‌های زنانه مورد تایید FDA، کاندوم‌های FC1 و FC2 هستند.

کاندوم زنانه نوع FC1 از پلاستیک ساخته شده است. در حال حاضر کاندوم زنانه نوع FC1 دیگر تولید نمی‌شود.

کاندوم FC2 از نوعی لاستیک مصنوعی به نام نیتریل ساخته شده است که تنها کاندوم زنانه مورد تأیید FDA است.

 

کاندوم های ضخیم

کاندوم های موجود ددر بازار از دو جنس تهیه میشوند که یا لاتکسی میباشند که اکثر کاندوم ها از این جنس اند و یک بار مصرف و یا از جنس سیلیکون و جند بار مصرف.

کاندوم های لاتکسی معمولا ضخامت 6میکرونی دارند مگر مدلهایی مثل 0.03 کدکس که ضخامت آن سه میکرون است.

کاندوم های سیلیکونی اما ضخامت بیشتری دارند .