کلیتوریس زن چیست؟

کلیتوریس (به لاتین: Clitoris) چوچوله، چوچول یا فنج، بخشی از اندام جنسی زنانه است که در پستانداران، شترمرغ‌ها و تعداد محدودی از دیگر حیوانات وجود دارد. کلیتوریس دارای رگ‌های خونی و اعصاب فراوان است. در انسان، بخش دکمه‌مانند و قابل رؤیت آن نزدیک اتصال لب‌های کوچک به هم، در بالای خروجی میزراه و مهبل قرار دارد.

نقش کلیتوریس صرفاً در برانگیختگی جنسی و رسیدن به اوج لذت جنسی است و کانال زایمان یا میزراه (مجرای دفع ادرار) در کلیتوریس قرار ندارد (برخلاف آلت تناسلی نر (ذَکر) که از نظر هم‌ساخت‌شناسی (هومولوژی) متشابه کلیتوریس است). تنها مورد استثناییِ یافت‌شده، کفتار خال‌دار است که در کلیتوریس مادهٔ این حیوان، ادرار کردن و زایمان نیز از طریق کلیتوریس انجام می‌شود. کلیتوریس حساس‌ترین ناحیهٔ شهوانی و منشأ اصلی تمایل جنسی در زنان است.

 

تحریک جنسی

فراوانی اعصاب حسی که بیشتر آن‌ها مربوط به احساس لذت جنسی است کلیتوریس را به حساس‌ترین منطقه تحریک‌پذیر جنسی تبدیل کرده‌است. تحریک کلیتوریس می‌تواند توسط خود فرد یا شریک جنسی منجر به ایجاد ارگاسم شود. مؤثرترین روش تحریک کلیتوریس با انگشت یا دهان می‌باشد.

نقش کلیتوریس در ارگاسم

تحریک کلیتوریس شایع‌ترین روش رسیدن به ارگاسم در زنان است. مطالعات نشان می‌دهد که ۷۰ تا ۸۰ درصد زنان برای رسیدن به اوج لذت جنسی (ارگاسم) نیاز به تحریک مستقیم کلیتوریس دارند. [N ۱] [N ۲][N ۳][۶] اگرچه تحریک غیرمستقیم کلیتوریس از طریق سکس واژینال نیز می‌تواند برای رسیدن به ارگاسم کافی باشد.

 

نقش کلیتوریس(چوچول) در لذت جنسی

بعد از دانستن این که خروسک زن کجاست و چوچوله چیست بهتر است به نقش آن در لذت جنسی نیز اشاره شود. برای بانوان، ارگاسم، بیشتر در ناحیه کلیتوریس که در بالای دهانه واژن و مجرای ادرار قرار دارد، اتفاق میفتد.

این بخش از آلت تناسلی منبع اصلی لذت جنسی در خانم ها است. مناطق تحریک جنسی در بدن محل هایی هستند که در صورت برانگیخته شدن موجب تحریک می شوند. این مناطق می توانند شامل ناحیه تناسلی، نوک پستان، گردن یا هر جای دیگر باشند. حساس ترین ناحیه محرک جنسی خانم ها، همین منطقه است.

با تحریک یک ناحیه حساس (مقاربت)، پاسخ های فیزیکی جنسی به راه میفتند. تحریک این ناحیه هم با دخول و هم از طریق لمس اتفاق می افتد. اوج لذت جنسی در رابطه جنسی نیست و تحریک مستقیم این ناحیه برای رسیدن به ارگاسم لازم است.

آناتومی دستگاه تناسلی خارجی زنان و کاردکرد هر کدام

در جواب به این پرسش که تفاوت اندام تناسلی زن و دختر چیست باید گفت که دخترها به این دلیل که تا کنون رابطه جنسی نداشته اند ، بیشتر بخش های خروجی واژن با لایه ای به نام پرده بکارت که به اندازه ۱ تا ۲ میلی متر ضخامت دارد، پوشانده شده است. این پرده در پس لب های کوچک فرج قرارداشته و باعث پوشاندن دهانه مهبل می شود. البته منافذی جهت خروج خون قاعدگی در بکارت وجود دارد. در واقع تشخیص باکره بودن یا نبودن ، دختر یا زن بودن از طریق پرده بکارت امکان پذیر است. چرا که اغلب با اولین ورود آلت مرد به داخل واژن بکارت برای همیشه پاره می شود. در ادامه بحث به صورت تخصصی تر به دستگاه تناسلی زنان، ساختار و نقش آن می پردازیم.

جبل عانه (شرمگاه ) اولین جزء دستگاه تناسلی خارجی زنان

در قسمت بالای اندام تناسلی یک بخش مثلث شکل را می بینید که با مقداری مو پوشیده شده است . این لایه بافت چربی که توسط مو پوشیده شده جبل عانه نامیده می شود و قبل از رسیدن بن بلوغ فاقد مو می باشد. اگر با انگشت خود بر روی جبل عانه فشار وارد کنید؛ میتوانید در زیر آن استخوان شرمگاه را احساس نمایید. در بعضی زنان این موها نرم و صاف و در برخی دیگر پیچیده و مجعد می باشند. علاوه بر علل هورمونی؛ عوامل ارثی و نژادی نیز بر صافی و پر پشتی این موها موثرند ولی در هر حال این یک امر طبیعی به شمار میرود.

نقش موهای شرمگاه در دستگاه تناسلی خارجی زنان چیست؟

هنگام هیجانات جنسی از غدد مولد بو در ناحیه شرمگاه ترشحاتی آزاد می شود. که بوی آن برای مرد از نظر جنسی لذت بخش و تحریک آمیز است. موهای شرمگاه از تبخیر سریع این ترشحات جلوگیری کرده تا شاید این بوی مطبوع برای مدت طولانی تری باقی بماند. بدیهی است این غدد در زیر بغل نیز وجود دارد.

هورمونها بر روی موهای شرمگاه چه اثری دارند؟

ظاهر شدن موهای شرمگاه در سن بلوغ بستگی به ترشح در هورمون دارد: یکی استروژن که از تخمدانها ترشح می شود و دیگری آندروژن که از غده فوق کلوی آزاد می گردد. اثر این دو هورمون بر روی رشد موها آنچنان است که ظرف شبانه روز می توانند رشد سریع موها را موجب گردند. در سالهای یائسگی یک میزان ترشح کاهش یافته و بعد از ۶۰ سالگی موهای شرمگاه بتدریح ریخته و نرم ترمیشود.

آیا موهای شرمگاه سفید هم می شوند؟

بله: ولی بر خلاف موهای سر معمولا تا یائسگی رنگ اولیه خود را به خوبی حفظ می کند.

می دانید اندام تناسلی خارجی زنان لب دارد؟!

لبهای بزرگ: این تنها در چین خوردگی پوستی هستند که از جبل عانه بطرف عقب کشیده میشوند. لبهای بزرگ در یک برجستگی که توسط کلیتوریس ایجاد می شود یکدیگر مربوط میگردند و دوباره در عقب سوراخ مهبل با هم یکی می شوند. هر دو سطح هر یک از این چینها توسط پوست پوشیده می شوند. بشره پوستی که سطح خارجی را میپوشاند رنگیه با پیگمانته بوده و از مو پوشیده می شود و محتوی غدد عرق است. به همین علت است هر جای دیگر بدن، عفونت پیاز مو و سایر اختلالات پوستی می تواند در اینجا نیز ایجاد شود

نقش لبهای بزرگ در اندام تناسلی خارجی زنان چیست؟

حفاظت: لبهای بزرگ برای فمنهای داخلی مانند دو تکه گاه نرم و راحت هستند و محل داخل را نیز همواره مرطوب نگه میدارند. اگر تاکنون زایمان نداشته اید دو لب بزرگ معمولا در وسط به هم نزدیک بوده و در میان آنها فاصله ای وجود ندارد. برعکس، در عده ای از زنان فاصله دو لب آنها زیاد است که تمام قسمتهای داخلی بوضوح دیده می شوند. در هر حال، اگر دو لب را کنار بزنید متوجه خواهید شد که قسمتهای داخلی بدون مو میباشند. حتی حاشیه داخلی لبها نیز بدون مو است. چرا؟ برای اینکه بافتهای این قسمت اختصاصی هستند و پیاز مو ندارند.

نقش لبهای کوچک در اجزاء دستگاه تناسلی خارجی زنان چیست؟

در امتداد حاشیه داخلی لبهای بزرگ در چین خوردگی بافت وجود دارند که آنها را لبهای داخلی یا لبهای کوچک می نامند. بدیهی است این لبه آن چنان هم کوچک نیستند. و در دستگاه تناسلی خارجی بعضی از خانمها ممکن است این لبها بحدی برجسته باشند که حتی روی لبهای بزرگ را بپوشانند لبهای کوچک نه تنها از نظر اندازه متغیرند؛ بلکه از لحاظ بافت و رنگ نیز متغیر می باشند. از بافت نسبتا نرم تا بافت چروکیده و از رنگ صورتی روشن تا قهوه ای سیاه تغیر می کنند.

چه چیزی لبهای کوچک را از لبهای بزرگ را در دستگا تناسلی خارجی زنان متمایز می سازد؟

لبهای کوچک علاوه بر اینکه بدون مو می باشد؛ بافت چرمی یا غدد عرق هم ندارند؛ ولی در عوض دارای غدد چربی؛ غدد ترشحی معطر؛ مویرگهای خونی و بافت قابل ارتجاع هستند. این بافت ارتجاعی بعلت ارتباطی که با کلیتوریس دارد؛ لبهای کوچک را احساس و تحریک آمیز می کند.

اگر خوب دقت کنید دو لب کوچک در بالا در زیر جبل عانه بهم نزدیک می شوند و بصورت پیش پوستی کلیتوریس را می پوشانند. یک شبکه گسترده حسی؛ کلیتوریس و لبهای کوچک را در برابر تحریکات بی نهایت حساس می کند. برای اینکه مطمئن باشید. لبهای کوچک را شناخته اید؛ آنها را تا محل کلیتوریس در زیر جبل عانه دنبال کنید.جواب این سوال که خروسک زن کجاست این می باشد که اگر چه بیشتر کلیتوریس ها در زیر بافتهای ماهیچه ای از دید پنهان میباشند؛ ولی سر آنها بصورت یک برآمدگی گوشتی صورتی رنگ (مانند مداد پاک کن سر بعضی از مدادها) دیده می شود که به این برآمدگی خروسک یا کلیتوریس گفته می شود. لبهای کوچک بین مبهل و مخرج ناپدید می شوند. قسمتی که بنام دهلیز موسوم است با یک غشا مخاطی مفروش بوده و توسط لبهای کوچک احاطه شده است. مبهل و میزراه (محل خروج ادرار در زنان) بداخل دهلیز باز می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × یک =